رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد جزییات تفاهم نامه تامین مالی 38 طرح جهش تولید استان یزد فی مابین استاندار یزد و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور را تشریح کرد.
به گزارش صبح ساباط، سید مجتبی حسینی پور گفت : با تکمیل طرح های جهش تولید در استان یزد که به طور متوسط بالای ۷۵ درصد پیشرفت دارند زمینه اشتغال بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ نفر در استان فراهم خواهد شد.

وی افزود: صنعت و معدن، توسعه اقتصاد دانش بنیان، آب و کشاورزی، گردشگری، انرژی و طرح های تملک دارایی های سرمایه ای از محورهای طرح های جهش تولید دراستان یزد است .

رییس سازمان مدیریت  وبرنامه ریزی پروژه های جهش تولید در استان یزد را شامل ۱۶طرح عمرانی و ۲۲ طرح اقتصادی برشمرد که ازین تعداد ۴ طرح تامین برق  ۸ طرح مرتبط با آبرسانی و احداث تصفیه خانه آب، ۲ طرح مرتبط با شبکه گاز ۱۱ طرح مرتبط با احداث واحدهای اقامتی در حوزه میراث فرهنگی ،صنایع دستی و نیز مجتمع خدمات رفاهی بین راهی ،۱۲ طرح بزرگ عمرانی و یک طرح در حوزه علم و فناوری برشمرد.

وی مهمترین این طرح را شامل بهسازی محور یزد- خاتم، باند دوم جاده اردکان- چوپانان،سد مخزنی هرات، احداث آب شیرین کن شهر بافق ، جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره فولاد در استان در قالب ۴ طرح بزرگ صنعتی ، تولید شمش طلا و نقره ، توسعه پروژه های مردمی پایگاه اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی استان ، تولید انواع پودرهای صنعتی و معدنی ،تولید کربن فعال در هرابرجان هرات و نیز کمک به مرمت و تامین زیرساخت کارخانه نوآوری درخشان در راستای گسترش اقتصاد دانش بنیان در استان ذکر کرد.

رییس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی گفت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته اجرای کامل این طرح ها در مجموع بیش از ۱۱ هزار و ۴۴۷ میلیارد تومان به افزایش تولید در استان یزد کمک خواهد کرد.

حسینی پور گفت :منابع مالی برای تمام این ۳۸ پروژه در قالب اعتبارات ملی، استانی، بودجه شرکتهای دولتی، تسهیلات سرمایه در گردش و ثابت از محل منابع داخلی موسسه عامل و سرمایه گذاری بخش خصوصی دیده شده است که در قالب بیش از ۹۸۰ میلیارد تومان اعتبارات ریالی و بیش از ۱۲۹ میلیون دلار اعتبارات ارزی تأمین خواهد شد.

دبیر شورای برنامه ریزی و توسعه استان افزود: ۱۱۳ میلیارد تومان از مجموع اعتبارات از منابع بودجه عمومی کشور تأمین خواهد شد. و مبلغ ۱۰ میلیارد تومان در قالب کمک های فنی و اعتباری به منظور تأمین یارانه سود تسهیلات در نظر گرفته شده است.

وی تامین مالی از محل تسهیلات سرمایه در گردش و ثابت از محل منابع داخلی موسسه عامل ، سرمایه گذاری بخش خصوصی و بودجه شرکت های دولتی را از دیگر محلهای تامین منابع مالی ذکر کرد .

دبیر ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان بهره گیری از توان و ظرفیت بخش خصوصی، استفاده از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان، بالفعل نمودن ظرفیت ها و مزیت های مندرج در سند آمایش سرزمین استان و تامین سرمایه در گردش طرح ها و پروژه های صنعتی و معدنی در انتخاب این طرحها برای استان مد نظر قرار گرفته است .

حسینی پور تکمیل و توسعه واحدهای صنعتی بازسازی و نوسازی واحدهای صنعتی و معدنی با هدف ارتقاء ظرفیت، فناوری و کیفیت تولید توسعه صادرات صنعتی و معدنی و توسعه و تکمیل زنجیره تولید محصولات صنعتی و معدنی از دیگر راهبردهای جهش تولید در استان یزد برشمرد.

وی پیش بینی تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبارات کمک های فنی و اعتباری ، پیش بینی کمیته های بررسی و رفع موانع پروژه های مصوب در چارچوب ضوابط و مقررات و قرارگرفتن اولویت پروژه های مصوب در روند تخصیص بودجه از محل اعتبارات استانی و یا شرکت های دولتی را از اقداماتی دانست که سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برای بهره برداری به موقع این پروژه ها در نظر گرفته شده است.

  • منبع خبر : یزدرسا