معاون ابتدایی اموزش و پرورش استان یزد گفت: با توجه به بررسی آمار سامانه الکترونیکی نام نویسی دانش اموزان، تاکنون 73 درصد نسبت به ثبت نام اقدام کرده اند.

به گزارش صبح ساباط، سعیده بهادرزاده معاون ابتدایی اموزش و پرورش استان یزد با اشاره به اینکه هنوز اولیای ۲۷درصد دانش اموزان کلاس اولی استان یزد برای ثبت نام اقدام نکرده اند اظهار کرد: با توجه به بررسی آمار سامانه الکترونیکی نام نویسی دانش اموزان، تاکنون ۷۳ درصد نسبت به ثبت نام اقدام کرده اند در صورتی که سال گذشته در زمان مشابه ۹۵درصد دانش آموزان ثبت نام قطعی شده بودند.

***۸هزار کلاس اولی یزدی در دو راهی «کرونا» و «ثبت نام»!

وی با بیان اینکه تعداد کلاس اولی های ثبت نام نشده به قریب ۸هزار نفر می رسد افزود: با توجه به جلسات ویدیوکنفرانسی که با برخی مناطق برقرار کردیم حتی اعلام شد بعضی از اولیا به دلیل نگرانی از شیوع کرونا علیرغم ثبت نام درخواست لغو ان را دارند!

بهادرزاده با تاکید بر اینکه آموزش و تحصیل حق قانونی کودک است و دریغ کردن این حق توسط اولیا جرم محسوب می شود تصریح کرد: متاسفانه ذهنیت برخی او ازاولیا این است که امسال فرزند خود را بازدارند تا سال اینده که خدا بزرگ است اما با این طرز فکر علیرغم ضربه و عقب ماندگی تحصیلی که به کودک تحمیل می شود، سیستم اموزشی استان را در سال تحصیلی آینده با چالشی اساسی روبرو می کند بطوریکه مدارس ابتدایی استان اگر ۳۰ نفره هم کلاس بندی شوند ۲۴۴ کلاس اضافه خواهد شد که این در توان مدارس و معلمان استان نیست.

***بحران که سال آینده رقم خواهد خورد

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد با بیان اینکه در صورت عدم تدبیر سال آینده آموزش ابتدایی استان با بحران روبرو می شود گفت: باید از طریق ثبت احوال امار دقیق خانواده هایی که فرزند کلاس اولی دارند شناسایی شوند با مراجعه خانه به خانه اولیا را برای ثبت نام فرزندشان ترغیب کنند در عین حالی که صدا و سیما و رسانه ها هم باید به ما کمک کنند.

وی ابراز کرد: با توجه به شیوع کرونا و برگزاری بسیاری از کلاس ها در طریق فضای مجازی امسال در کنار آموزش دانش آموز، آموزش و توانمندسازی اولیا دانش اموزان کلاس اولی هم اجرا می شود چراکه اموزش حضوری و چهره به چهره برای پایه کلاس اول یک نیاز اساسی است و برگزاری آموزش مجازی برای این پایه دشواری های خودش را دارد که اولیا با توانمند شدن می توانند در در فراگیری مهارت ها و اموزش های فرزند خود موثر باشند.

***ریزش ثبت نام در همه مناطق یزد

این مسئول خاطرنشان کرد: آمار دانش اموزان صبت نام نشده مربوط به منطقه خاص یا شهر و روستا نیست و به طور متعادل در همه مناطق وجود دارد و نسبت به جمعیت این ریزش را داشته اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص منطقه بندی مدارس و مشکلاتی که برای ثبت نام در پایه های هفتم ایجاد می شود گفت: از یک سو آزمون نمونه برای ورودی های پایه ششم به هفتم برداشته شده است و در واقع آزمونی برای ورودی وجود ندارد و از سوی دیگر مدارس تیزهوشان هم به مدارس هیئت امنایی تغییر پیدا کرده اند که برای این مدارس قوانین خاصی مانند در محدوده بودن اولویت دارد و شاید برخی دانش اموزی در منطقه های خارجی از مدرسه مورد نظر پایه های قبلی را گذرانده در صورتی که در منطقه مدرسه مورد نظر زندگی می کند و با توجه به گواهی که مدرسه پایه قبلی ارائه می دهد مدارس تیزهوشان در ثبت نام دانش اموز با این زمینه فکری که در این منطقه زندگی نمی کند از ثبت نام خودداری می کنند.

بهادرزاده افزود: اگر این محرز شود که دانش آموز در منطقه مورد نظر زندگی می کند و مدارک دال بر سکونت را به اموزش و پرورش ارائه دهند بر اساس ان به مدرسه مورد نظر معرفی می شوند.

  • منبع خبر : یزدرسا