فخرالسادات خامسی با اشاره به رتبه ۲۶ استان یزد در زمینه آمار ازدواج، افزود: این آمار نشان می‌دهد تمایل به ازدواج در میان جوانان یزدی کاهش پیدا کرده است.

به گزارش صبح ساباط، فخرالسادات خامسی هامانه، در جمع خبرنگاران انجمن صنفی خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان یزد با اشاره به رتبه ۲۶ استان یزد در زمینه آمار ازدواج، افزود: این آمار نشان می‌دهد تمایل به ازدواج در میان جوانان یزدی کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه بخشی از این موضوع به مباحث اقتصادی باز می‌گردد، افزود: فرهنگ یزدی‌ها از دیرباز در زمینه اقتصادی با بسیاری از نقاط کشور متفاوت بوده به نحوی که پسران تا صاحب خانه و شغل مناسب نباشند، ازدواج نمی‌کنند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری یزد با اشاره به پیشتازی یزدی ها در کنکور، بیان کرد: طی سالهای اخیر دختران و پسران یزدی بیشتر به درس خواندن تشویق شده‌اند و اینکه ۶۵ درصد قبول شدگان دانشگاه‌ها، دختران هستند، نشان می‌دهد که دختران تحصیل را به ازدواج ترجیح داده‌اند و این امر نیز سبب بالا رفتن سن ازدواج در دختران یزد شده است.

خامسی هامانه استان یزد را یک استان صنعتی دانست و در ادامه گفت: از لحاظ ایجاد شغل برای جوانان این استان با مشکلی مواجه نیست اما تحصیلات دانشگاهی موجب بالا رفتن توقع جوانان شده است.

وی تاکید کرد: فرزندان در خانواده‌ها در ناز و نعمت زندگی می‌کنند و تنها تکلیف درس خواندن به آنها سپرده می‌شود و این امر سبب می‌شود تا تحمل کوچک‌ترین سختی در زندگی مشترک را نداشته باشند بر این اساس یا اساساً تن به ازدواج نمی‌دهند یا اگر ازدواج کنند، به سرعت با مشکلات جدی مواجه می‌شوند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری یزد، تغییر در سبک زندگی، تغییر جایگاه والدین، تغییر خط قرمزها و … را از عوامل مؤثر در کاهش آمار ازدواج و عدم تمایل جوانان به ازدواج خواند و تصریح کرد: کمرنگ شدن بنیه دینی نیز سبب شده تا توکل در میان جوانان کمرنگ شود و همواره از زندگی مشترک و مسائل اقتصادی آن در هراس باشند.

وی، رتبه استان یزد را در زمینه آمار طلاق ۲۷ خواند و عنوان کرد: گرچه در این زمینه در کشور جایگاه خوبی داریم اما آمار طلاق نسبت به فرهنگ غنی یزد و آداب و سنن و هنجارهای اجتماعی این شهر و استان، بالاست.