به گزارش صبح ساباط به نقل از ایرنا، جمعی از شهروندان مهریز با گلایه از وضعیت نامناسب روشنایی برخی معابر شهری در بافت قدیم و نیز جدید مرکز شهرستان ، رسیدگی مسوولان امر برای رفع این معضل را خواستار شدند. شهر مهریز از ادغام و به هم پیوستن پنج سکونتگاه جمعیتی « بغدادآباد، مِهرپادین، مَزویرآباد، […]

به گزارش صبح ساباط به نقل از ایرنا، جمعی از شهروندان مهریز با گلایه از وضعیت نامناسب روشنایی برخی معابر شهری در بافت قدیم و نیز جدید مرکز شهرستان ، رسیدگی مسوولان امر برای رفع این معضل را خواستار شدند.

شهر مهریز از ادغام و به هم پیوستن پنج سکونتگاه جمعیتی « بغدادآباد، مِهرپادین، مَزویرآباد، اِستهریج و مُنگاباد » به وجود آمده و با توجه به وجود منابع آب و قنات های متعدد در این منطقه از سرسبزی و طراوت منحصر به ‌فردی در استان یزد برخوردار است.

اغلب روستاهای مهریز به دلیل واقع شدن در دامنه ارتفاعات شیرکوه  از مناطق خوش آب و هوای استان است و به عبارتی مهریز و شهر تفت ۲ باغشهر استان یزد است و عمده آب دشت یزد – اردکان نیز از شیرکوه که مرتفع ترین قله آن ۴۰۷۵ متر است، تامین می شود.

شهر مهریز به خاطر قرار گرفتن در کنار جاده اصلی شمال- جنوب کشور در محدوده استان یزد و نیز وجود آثار متعدد تاریخی و فرهنگی و وجود مناطق خوش آب و هوا همواره در طول سال میزبان و پذیرای مسافران و مهمانان زیادی از یزد و  استان های همجوار است .

وجود زیرساخت‌های لازم اولیه برای رفاه حال شهروندان و مهمانان در ابعاد مختلف به خصوص تامین مناسب و کافی روشنایی معابر در شب حداقل نیازهایی است که باید برای آن اقدام مناسب توسط مسوولان صورت گیرد.

در این مورد تعدادی از شهروندان مهریز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا ) با قدردانی از تمامی تلاش‌هایی که تاکنون در شهر برای رعایت حقوق شهروندی و تامین روشنایی صورت گرفته آن را به خاطر شرایط منطقه ناکافی ذکر کردند.

روشنایی شهر بازنگری شود

حسین زارع خورمیزی یکی از کسبه بلوار امام خمینی (ره) که ورودی شهر مهریز محسوب می شود با نشان دادن تعدادی از چراغ‌های خاموش و بعضا سوخته در این مسیر و انتقاد از وضعیت موجود روشنایی ادعا کرد : از زمانی که بنای بلوار گذاشته شده تاکنون اقدامی برای تعویض لامپ‌ها و تامین روشنایی آن صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: تعدادی از لامپ‌های بلوار سوخته و یا  خاموش است و حتی شب ها یکی در میان روشن می‌شود و همچنین به خاطر قدیمی بودن لامپ اصلا نمی‌تواند روشنایی کافی مورد نیاز مردم، کسبه و مسافران را  پس از غروب آفتاب تامین کند.

این شهروند مهریزی اظهار کرد: این بلوار به عنوان ورودی شهر و محل استقرار اداره های مختلفی  است از قلم مسوولان افتاده و اگر شب‌ها حداقل سری به این منطقه بزنند ، به خوبی به عمق موضوع و نیاز مردم محل پی می‌برند.

زارع خورمیزی اعتقاد دارد که در بیشتر شهرها برای جذب مسافر و تامین رفاه حال شهروندان، مسوولان توجه بیشتری به ورودی‌ها از هر لحاظ دارند درحالی که مهریز ظاهرا تافته جدا بافته ای است و مسیر یادشده گویا به فراموشی سپرده شده است .

وی همچنین از مسوولان ‌خواست حداقل ماهی یک بار برای بررسی وضعیت روشنایی معابر سری به خیابان‌ها و بلوارهای شهر برنند و از نزدیک خود شاهد وضعیت موجود باشند و برای رفع مشکلات اقدام مناسب انجام دهند.

دیگر شهروند مهریزی به خیابان شهید مدنی محله مزویرآباد اشاره کرد که به رغم تردد زیاد شهروندان و مسافران به خاطر قرار گرفتن در کنار چند شهرک و جاده منطقه ییلاقی «مَداوار» و تفرجگاه « غَربالبیز» اصلا روشنایی مناسبی ندارد.

رضا زارع بیدکی افزود: در این خصوص بارها مشکل روشنایی از سوی شهروندان به مسوولان مرتبط اطلاع‌رسانی شده و با وجود گذشت زمان و اهمیت موضوع  هنوز اقدامی برای رفع معضل و جلوگیری از بروز حادثه نشده است .

وی همچنین به وضعیت روشنایی نامناسب اطراف حسینیه بزرگ باغ بهار محله بغدادآباد و محله سلمان اشاره کرد که محلی پرتردد است که باید مسوولان اداره برق و شهرداری و شورای شهر برای رفع مشکل اقدام کنند.

تامین روشنایی در اولویت است

رییس شورای اسلامی شهر مهریز با تایید سخنان شهروندان گفت: تامین روشنایی معابر و میدان‌ها در تمام محلات بر حسب ضرورت از جمله برنامه‌های این نهاد مدنی است که از سوی شورا در دستور کار است و تاکنون در برخی معابر پرتردد اقدام‌های خوبی هم صورت گرفته است .

علیرضا ابویی افزود: اعضای شورای شهر به خوبی در جربان وضعیت روشنایی معابر هستند و مرتب کار گشت‌زنی، رصد و  بررسی موارد صورت می‌گیرد ،قطعا تامین روشنایی سایر مناطقی که نیاز داشته باشد به مرور  اجرا می‌شود.

رییس شورای شهر مهریز اظهار کرد: پیگیری مطالبات بر حق شهروندان و حل نیازها محور کار شورای شهر است و تاکنون اقدام‌های خوبی هم برای تامین روشنایی معابر و میدان‌ها برداشته شده و کارها همچنان ادامه دارد.

به گفته ابویی در این خصوص در شهر تعامل خوبی بین دستگاه‌ها، مردم، بخش‌خصوصی و خیران برای اجرای طرح‌های عمران شهری وجود دارد و بر اساس نیاز مردم و منطقه با قوت امور را پیگیری می‌کنیم .

مشکل روشنایی پیگیری می‌شود 

همچنین سرپرست اداره برق مهریز گفت: تاکنون برای تامین روشنایی با همکاری مسوولان و شهرداری و شورای اسلامی شهر کارهای خوبی صورت گرفته و تامین روشنایی معابر و ارتقای آن بر حسب ضرورت از وظایف ذاتی این اداره است.

علرضا یاسینی افزود: در برخی معابر که مطالبه مردم است کم و بیش مشکلاتی وجود دارد که با همکاری سایر بخش‌ها برای حل مشکلات و پاسخگویی به خواسته مردم و شهروندان به تلاش های خود برای رفع مشکل ادامه می‌دهیم .

وی اظهار کرد: بررسی و رصد روشنایی سطح شهر به طور مرتب صورت می‌گیرد، جای هیچگونه نگرانی است و همه ما در خدمت مردم هستیم .

از جمعیت ۵۵ هزارنفری مهریز حدود ۷۰ درصد در مرکز این شهرستان  و محله‌های قدیمی و شهرک‌های اطراف شهر زندگی می‌کنند.

مهریز با بیش از  ۶۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی که باغ پهلوان‌پور و قنات حسن آباد آن به ثبت جهانی رسیده و قرار گرفتن در کنار جاده اصلی شمال به جنوب کشور در طول سال میزبان مسافران و گردشگران زیادی است.