این روزها به دنبال شیوع کرونا و تعطیلی و رکود گردشگری در بافت تاریخی، این فضای امن ساکنان و مردم و گردشگران تبدیل به محلی ناامن و مناسب برای تجمع برخی افراد ناباب شده است به طوری که به جای حال خوش گردشگری، ترس از قدم زدن در بافت تاریخی را شاهد هستیم. در بافت […]

این روزها به دنبال شیوع کرونا و تعطیلی و رکود گردشگری در بافت تاریخی، این فضای امن ساکنان و مردم و گردشگران تبدیل به محلی ناامن و مناسب برای تجمع برخی افراد ناباب شده است به طوری که به جای حال خوش گردشگری، ترس از قدم زدن در بافت تاریخی را شاهد هستیم.

در بافت تاریخی قدم می‌زنم، حوالی مسجد جامع پر از موتورسوارانی است که نشسته‌اند و علاوه بر سد معبر، رهگذران را به سخره می‌گیرند و گاهی تکه پرانی می‌کنند.

کمی جلوتر زیر طاقی ساباط‌های کاهگلی، صدای هراس انگیز موتورسوارانی که با سرعت در این بافت به رقابت پرداخته‌اند، به گوش می‌رسد؛ صدایی که مدام دور و نزدیک می‌شود و هر از گاهی نیز موتورسواری با سرعت از کنارت می‌گذرد و برخی نیز با سخنی بیهوده به رهگذران تعرضی هم می‌کند.

کوچه‌هایی که مامن قدم‌های آرام گردشگران بوده است، حالا تبدیل به جولانگاه موتورسواران و افرادی شده است که دور هم در دود سیگارهایشان محو شده‌اند و خنده‌های بلندشان، دلت را به لرزه می‌اندازد.

رکود گردشگری از بافتی که سرشار از حیات اجتماعی و اقتصادی بود، فضای ناامنی به وجود آورده که حتی کودکان ساکن بافت نیز با شنیدن صدای موتور به گوشه دیواری، پناه می‌برند.

با وجود تاکید بر فاصله‌گذاری اجتماعی، همچنان بافت تاریخی در چنگال افرادی افتاده که با انواع مزاحمت‌ها مانند آلودگی صوتی، ترس و تعرض، ساکنان بافت به خصوص زنان و مردان سالمند را نگران کرده‌اند.

گلایه اهالی و ساکنان بافت از برخی موتورسواران 

یکی از کسبه بازار مجاور مسجد جامع در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا از تجمع افراد ناباب در بافت تاریخی شهر در سکوت مرگبار کرونا گلایه می‌کند، اظهار می‌کند: در نبود ماموران نیروی انتظامی، جولان موتورسواران در بافت تاریخی غیرقابل تحمل شده به طوری که حتی در هنگام روز نیز آرامش را از ساکنان گرفته‌اند.

وی با بیان این که تاکنون در این برهه زمانی چندین بار مورد تعرض قرار گرفته است، می‌گوید: من به عنوان یک فروشنده و ساکن این بافت تاریخی، ناگزیر به رفتن به سرکار هستم اما در هنگام روز هم امنیت ندارم و تاکنون چندین بار مورد تعرض و دست درازی راکبان موتورسوار قرار گرفته‌ام.

یکی از بانوان ساکن در این بافت کهن هم در رابطه با وضعیت این روزهای بافت تاریخی به خبرنگار ایسنا می‌گوید: این روزها قدم زدن در بافت تاریخی با ترس و لرز ممکن است و من به عنوان یک دانشجو که بنا بر خواست اساتید باید برای انجام تکالیفی مانند عکاسی به بافت سر بزنم شاهد آشفته بازار و ناامنی حاکم بر این منطقه هستم.

وی با بیان این که هر گوشه از بافت تاریخی محل تجمع جوانان به خصوص افراد غیربومی شده است، خاطرنشان می‌کند: بافت تاریخی یزد این روزها محلی برای مزاحمت‌های برخی از افراد سودجو شده است و هر گوشه و کنار و هر بوستانی در این بافت را عده خاص به تجمع خود اختصاص داده‌اند به گونه‌ای که حق من به عنوان یک شهروند در این بافت با حکم فرمایی چنین وضعیتی پایمال می‌شود.

رصد بافت تاریخی با دوربین‌های مدار بسته

«سید محمد رستگاری» فرماندار یزد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به بحث امنیت بافت تاریخی در ایام کرونایی و روزهای قبل از آن، اظهار می‌کند: اطلاعات کامل بافت تاریخی توسط چندین مورد از دفاتر تسهیل‌گری جمع آوری و به منظور جلب مشارکت اهالی و مباحث اجتماعی جلساتی برگزار شده که در همین رابطه نیز نصب دوربین‌های مداربسته توسط اداره میراث فرهنگی و شهرداری مطرح و در حال پیگیری است.

وی با بیان این که ایستگاه پلیس توریسم در راستای افزایش امنیت بافت تاریخی در آستانه راه اندازی است، می‌گوید: این اقدام نیز در مراحل انتهایی و در حال تجهیز و تعدیل نیرو به منظور راه اندازی است.

به گفته فرماندار، علاوه بر این اقدامات، بحث برون‌سازی اتباع ساکن بافت تاریخی نیز با مشارکت مردم و صحبت با مالکان خانه‌های استجاری در این منطقه در دست اقدام است.

رستگاری از افزایش گشت‌های پلیس در طول سال به خصوص در شرایط خلوتی کنونی بافت خبر می‌دهد و می‌گوید: ایجاد محدودیت‌های هدفمند در بافت تاریخی در دست اقدام است، هر چند که ممانعت‌های اهالی از ایجاد این محدودیت ها به ویژه در زمینه کاهش تردد موتور سواران را شاهد هستیم.

افزایش رفتارهای آسیب‌زا در بافت تاریخی

«سید مصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی یزد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در خصوص امنیت بافت تاریخی یزد، اظهار می‌کند: با خلوت شدن بافت تاریخی یزد بعد از بحران کرونا و تعطیلی بسیاری از اماکن تاریخی و گردشگری، فضایی خلوت در بافت تاریخی ایجاد شده و این خلوتی فرصت جولان برخی از افراد معتاد و اوباش در بافت تاریخی را فراهم کرده است به طوری که شاهد افزایش مزاحمت‌ها، سرقت منازل و مغازه‌ها و افزایش رفتارهای آسیب‌زا به اماکن تاریخی مانند بالا رفتن از در تاریخی مسجد جامع و دیوارنویسی هستیم.

وی که معتقد است با بازگشایی اماکن و تاسیسات گردشگری این مشکل تا حدود زیادی برطرف می‌شود، می‌گوید: اقداماتی را مانند گزارش دادن وضعیت به ستاد مبارزه با کرونا و مسئولان ذی ربط انجام دادیم و به برخی از مجموعه‌های تعطیل نیز اطلاع رسانی کردیم ولی تنها حفاظت اماکن برعهده ماست و تامین امنیت بافت تاریخی در اختیار نیروهای امنیتی انتظامی است.

مضاعف شدن گشت های پلیس در بافت تاریخی

سرهنگ «محمدرضا مزیدی» معاون اجتماعی پلیس استان یزد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اقدام به بررسی بهتر مشکلات بافت تاریخی با حضور مسئولان، تصریح می‌کند: چند جلسه با اهالی محل و ساکنان بافت تاریخی در مسجد جامع برگزار و موضوعات در این راستا احصا و در رابطه با وظایف مرتبط با پلیس اقداماتی انجام شده است که در این زمینه می‌توان به مضاعف شدن گشت‌های بافت تاریخی در قالب گشت‌های موتوری و خودرویی اشاره کرد.

وی از توقیف چند دستگاه موتور سیکلت و تحویل برخی از مزاحمت‌ها برای کسبه به مراجع قضایی خبر می‌دهد و می‌گوید: در این ایام به طور مستمر گشت زنی‌های بافت تاریخی را اجرا و علاوه بر آن طرحی به منظور ایجاد محدودیت های هدفمند در بافت تاریخی با همکاری ادارات استانداری و فرمانداری و شهرداری و همچنین مشارکت مردم به زودی اجرا خواهد شد.

این مسئول از مردم می‌خواهد تا در صورت بروز هر نوع مزاحمت و مشکل در زمینه امنیت بافت تاریخی با شماره ۱۱۰ ارتباط برقرار کنند.

 

منبع:ایسنایزد