سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری یزد گفت: به منظور افزایش عمر، شادابی و سبزینگی گیاه، درختان کهنسال شهر یزد با روش جدید تزریق مواد غذایی و کود‌های ریزمغذی (STEM INJECTION) تیمار شدند.

به گزارش صبح ساباط به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز یزد، محمد سعید کاشفی با بیان این که یکی از رسالت‌های اصلی در شهر میراث جهانی یزد حفظ درختان موجود و قدیمی این شهر است، اظهار کرد: اقدامات موثر و هدفمندی در جهت حفاظت و نگهداری از درختان سطح شهر در جریان است. سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری یزد در جریان بازدید از اجرای طرح علمی تزریق به تنه درختان که با همکاری و بهره گیری از نظرات اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان در حال انجام است، گفت: درختان نیز مثل همه موجودات زنده به دلایل مختلف بیمار می‌شوند و نیاز به تیمار و درمان دارند. وی افزود: با توجه به وجود برخی محدودیت‌ها و تغییرات اقلیمی، افزایش دمای حداکثری روزانه آفات و بیماری‌ها و خشکسالی‌های پی در پی و آلودگی هوا که در نقاط مختلف کشور رخ داده است، مشکلاتی برای درختان بوجود آمده که باعث آسیب به آنها شده که با اجرای این روش تلاش می‌شود که درختان به روال طبیعی زندگی خود بازگردند.
کاشفی در خصوص نحوه انجام این طرح افزود: در مرحله نخست با شناسایی مشکل درخت، در تنه آن حفره‌های باریکی نزدیک سطح زمین به قطر حداکثر شش میلیمتر و عمق کمتر از دو و نیم سانتی متر در فواصل معین با مته ایجاد می‌شود و سپس با استفاده از کپسول‌های تحت فشار حاوی ترکیبات فرموله شده و اختصاصی و عناصر غذایی مورد نیاز (برای رفع مشکلات مختلف از جمله آفات، بیماری و خزان زودرس) به درون آوند‌های چوبی تزریق می‌شود.

تکنیک درون درمانی در یک دوره کوتاه مدت در بخشی از خیابان امام خمینی (ره) و بوستان هفتم تیر شهر یزد انجام و بازدهی کامل از این طرح دریافت شده است.

انتهای پیام/