یک مجموعه دانش‌بنیان در یزد پس از سالها مطالعه و فعالیت موفق به ایجاد نرم افزاری برای هوشمند سازی سرویس مدارس شده، ولی برخی متولیان به رغم فریادهایشان درخصوص حمایت از فناوران و دانش‌بنیانها، عملاً راه ورود و رقابت را بر آنها سد کرده‎‌اند.

به گزارش صبح ساباط به نقل از فارس یزد، در حالی که مقام معظم رهبری در اهمیت اقتصاد دانش بنیان یکی از سالهای اخیر را به عنوان سال «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» نامگذاری کردند که استاندار جوان و انقلابی یزد نیز از همان ابتدای دولت سیزدهم موضوع «دانش بنیان‌ها» را یکی از بال‌های توسعه این استان خوانده و تاکید کرده است که «به دنبال افزایش سهم دانش بنیان و گردشگری در تولید ناخالص استان هستیم».
از طرفی یکی از مطالبات اساسی مردم و مسئولان از دانش بنیانها طی این سالها ورود به مسائل و مشکلات بخشهای مختلف و رفع فناورانه آنهاست؛ مشکلاتی مانند سرویس مدارس که هر ساله در آغاز فعالیت مدارس در مهرماه و حتی تا ماه‎ها بعد نیز دامن‌گیر خانواده‌ها و البته رانندگان به دلیل اختلافات طرفین را می‎گیرد.
در همین راستا سال گذشته یکی از شرکت‌های دانش بنیان استان پس از سالها تلاش و فعالیت در این حوزه موفق به راه اندازی سیستم هوشمندی برای تسهیل حمل ‌و‌نقل مدارس شد.
نظر به مجوز صادره از سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یزد، این مجموعه به طور آزمایشی جابجایی ۱۰ هزار دانش آموز از ۱۰۰ مدرسه استان را نیز با موفقیت انجام داد تا امیدها برای استفاده از فناوری جهت رفع مشکلی چند ساله زنده شود.
این مجموعه دانش بنیان در سال ۱۴۰۰ موفق به کسب جایزه استارتاپ برتر استان شد، در سال بعد نیز به عنوان استارتاپ سرآمد ایثارگر و شاهد معرفی شد و فناوران آن پارسال هم عنوان جوان برتر استان را به خود اختصاص دادند به طوری که مسئولان استان اعم از نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد، استاندار و معاون عمرانی استانداری و حتی شهردار یزد طی نامه‌های خواستار همکاری مجموعه‌های متولی سرویس مدارس استان با این مجموعه دانش بنیان شدند.
تمام این اوصاف در حالیست که این مجموعه دانش بنیان در حال حاضر ۱۸ ماه را در انتظار تمدید مجوز فعالیت از سوی سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یزد سپری می‌کند!
«عباس باروتکوب زاده» مدیر این مجموعه دانش بنیان می‌گوید: علت تعلل در تمدید مجوزی که قبلاً از سوی سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یزد صادر شده بود، مدتی نامشخص بود تا این که به دنبال پیگیری‌های این مجموعه اعلام کردند که این مجموعه دانش بنیان در زمره شرکتهای انفورماتیک محسوب می‎شود و سازمان مذکور مجاز به صدور مجوز برای این دانش بنیان فعال در حوزه حمل و نقل نیست.
وی اظهار می‌کند: این عدم حمایت در حالی اتفاق می افتد که مجوز قبلی از سوی همین سازمان صادر شده و در این مدت نیز عملکرد این مجموعه دانش بنیان حداقل در سرویس‌دهی به مدارس در سال گذشته موفق و مورد تایید مسئولان استان بوده است؛ به عبارتی تا صدور مجوز قبلی خلاف قوانین بوده یا عدم تمدید آن؟
باروتکوب زاده می‎گوید: به نظرم همه چیز به معرفی سامانه «پایش ناوگان دانش آموزی» یا «سپند» از سوی وزارت کشور برمی‎گردد چرا که براساس آن شهرداری‌ها موظف به ورود به موضوع سرویس مدارس شده‎اند و شاهد نوعی تعارض منافع در این رابطه هستیم.
وی اضافه می‎کند: با این حال تنها درخواست ما رقابت سالم این مجموعه دانش بنیان با سایرنرم افزارها و فعالان این حوزه است و در حقیقت از مسئولان که داعیه حمایت از جوانان و دانش بنیان‌ها را دارند می‎خواهیم در این مورد نیز به جوانان یزدی فرصت و انگیزه فعالیت بدهند.
این فعال حوزه دانش بنیان‌ها مدعی است که زمان سرویس دهی مدارس به صورت سنتی گذشته باید فعالیت در این حوزه را به صورت هوشمند ادامه داد و در این خصوص نیز هم منافع والدین و هم منافع رانندگان را مدنظر قرار داد.
وی با بیان این که در روش هوشمند به طور سیستماتیک والدین دانش آموزان و رانندگان به هم پیوند خورده و در ارتباط به یکدیگر هستند، عنوان می‎کند: در این روش بخش اعظمی از مشکل قیمت گذاری و حتی نحوه تعیین مسیر سرویس دهی به دانش آموزان بین خانه و مدرسه مرتفع می‌شود.
باروتکوب زاده ضمن انتقاد از عدم حمایت مسئولان استان حتی متولیان حوزه دانش بنیانها از این مجموعه که تنها در سال گذشته منجر به خسارت جبران ناپذیر مالی به این شرکت شد، اظهار می‎‌کند: متاسفانه به نظر می‎رسد اکنون شاهد نوعی مقاومت و سناریویی نظیر آنچه در هنگام ظهور تاکسی‎ها اینترنتی در کشورمان سالها قبل روی داد، هستیم ولی همگان استحضار دارند که ورود فناوری به این حوزه تا چه اندازه به نفع جامعه و راهگشای مشکلات قبلی بود.

انتهای پیام/