افزایش نامتعارف مصرف برق در فصول گرم سال می تواند مشترکان برق را مشمول تعرفه های پلکانی و افزایشی کرده و علاوه بر تحمیل هزینه‌های بسیار بر شبکه برق کشور ،تعرفه‌های بیشتری را متوجه اقتصاد خانوار کند.

به گزارش صبح ساباط به نقل از  وزارت نیرو؛ در این گزارش به معرفی ٥ راهکار برای خروج از لیست قرمز مشترکان پرمصرف برق پرداخته شده است.

بر این اساس؛ راهکارهای مربوط به شرح زیر است:

۱- اطلاع از ساعات اوج مصرف برق

در ساعتهای ١٣ تا ١٨ و ٢٠ تا ٢٤ که استفاده از وسایل روشنایی و بعضی از لوازم برقی بیشتر می شود بار مصرفی شبکه برق به حداکثر خود می‌رسد. این ساعات را ساعات اوج مصرف برق می گویند. در این زمان وسایل سرمایشی بسیاری به شبکه برق متصل می‌شوند.
استفاده از وسایل برقی پرمصرف مانند اتو، ماشین لباس شویی و ماشین ظرف‌شویی در این بازه زمانی علاوه بر این که باعث فشار بر شبکه می شوند مبلغ قبض برق را نیز افزایش می‌دهد.

۲- استفاده از لامپ های ال ای دی به جای لامپ های کم مصرف فلوئورسنت

اگر سابقاً لامپ های رشته ای منزل خود را با لامپ های کم مصرف فلوئورسنت جایگزین کرده اید بهتر است بدانید لامپ های LED مصرف به مراتب کمتری دارند. هر لامپ LED به طور متوسط ٧٥ درصد کمتر از لامپ‌های فلوئورسنت برق مصرف می کند، درحالی که مقدار یکسانی نور از آن ساطع می‌شود. با توجه به این که ٣٠ درصد از مصرف برق خانگی مربوط به حوزه روشنایی است اثر استفاده از لامپهای LED بر قبض چشمگیر خواهد بود.

۳- استفاده از ترموستات کولرهای آبی

استفاده از کولر آبی مصرف برق را تا چندبرابر کاهش می دهد. اما با رعایت بعضی از نکات این مصرف را می توان از این هم کمتر کرد. یکی از این نکات استفاده از ترموستات کولرهای آبی است. این ترموستات فعالیت کولر را در دوره‌های مختلف تنظیم می‌کند تا دمای اتاق به مقدار تعیین شده برسد. در زمانی که نیازی به فعالیت بیشتر کولر نباشد، ترموستات با خاموش کردن دستگاه جلوی هدر رفتن برق را می گیرد.

۴- استفاده از برنامه اقتصادی شست وشو

ماشین های ظرفشویی و لباسشویی نیز جزو وسایل پرمصرف برق محسوب می شوند. در این میان برای کاهش مصرف این وسایل راهکارهایی وجود دارد. برنامه اقتصادی شست وشو (ٍECO) گزینه‌ای است که هم در ماشین های ظرف شویی و هم در ماشین های لباس شویی وجود دارد. این برنامه با تنظیم مواردی مانند دما و مقدار آب و زمان شست وشو و استراحت موتور، مصرف انرژی و آب را در این دستگاه ها حداقل تا ٣٠ درصد کاهش می دهد.

۵- روشن کردن چراغ های ایستاده به جای چراغ های‌سقفی

هنگامی که در اتاق یا خانه تنها هستید نیازی به روشن بودن تمام فضا نیست. در این مواقع بهتر است به جای لامپ‌ها یا لوسترهای سقفی از چراغ های ایستاده یا آباژورها استفاده کنید که روشنایی را به صورت موضعی تامین می کنند.