علی بهادری جهرمی، سخنگو و دبیر هیأت دولت از سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بازدید کرد.

به گزارش صبح ساباط؛ بهادری جهرمی سخنگوی دولت گفت: نگاه جمهوری اسلامی ایران به مقوله کتابخوانی، یک نگاه راهبردی است. اینکه شخص اول کشورما یعنی رهبر معظم انقلاب، این میزان توجه و زمان را برای مقوله کتاب و ترویج آن می‌گذارند، نشان‌دهنده این نگاه راهبردی است.

وی افزود: برای ساختن آینده ممتاز، باید با کتاب مأنوس بود و مطالعه کرد. برای اینکه در این مسیر حرکت کنیم، باید معیار و شاخص را در حوزه توجه به کتاب، رهبر انقلاب قرار دهیم و خودمان را با ایشان مقایسه کنیم. ان‌شاءالله به روزی برسیم که ما بیش از آنکه به تلفن همراه خود توجه کنیم، برای کتاب وقت بگذاریم. اگر توجه به کتاب و کتابخوانی بیشتر باشد، کیفیت زندگی ما نیز ارتقاء پیدا می‌کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در مورد تولید کاغذ در داخل کشور اظهار کرد: قبل از شروع به کار دولت، حجم تولید کاغذ ما حدود ۵ هزار تن بود و امروز با رشد حدود ۱۶ برابری به ۸۰ هزار تن رسیده است. امروز در حوزه تولید کاغذ کتاب‌های درسی به خودکفایی رسیده‌ایم؛ ان‌شاءالله با همین سرعت در مسیر خودکفایی کامل حرکت می‌کنیم.

بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی در مورد عمل به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی در بازدیدشان از نمایشگاه کتاب، گفت: فرمایشاتی که مقام معظم رهبری در هر حوزه‌ای از جمله مقوله کتاب و کتابخوانی اعلام می‌کنند، نه یک نظر شخصی، بلکه نگاه راهبردی کشور است که در دستور کار دولت سیزدهم قرار دارد. در دبیرخانه دولت نیز سامانه اجرای زمان‌بندی تدابیر مقام معظم رهبری فعال است.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد اقدامات دولت برای حمایت از ناشران اظهار کرد: اصلی‌ترین خبر خوب دولت برای اهالی نشر، برنامه‌ریزی برای تأمین داخلی کاغذ است. در حوزه عرضه و نشر، نگاه دولت این بود که از همه ظرفیت‌های در دسترس برای عرضه کتاب استفاده کنیم. مثلاً فرودگاه‌ها و ترمینال‌های ما می‌تواند به محلی برای عرضه کتاب تبدیل شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش دیگری در مورد بن‌های خرید کتاب خاطرنشان کرد: بن‌های کتاب زمینه خوبی را به وجود آورده تا اقشار و فعالان حوزه‌های مختلف بتوانند از نمایشگاه کتاب استفاده کنند. اولویت دولت سیزدهم ترویج کتاب و کتابخوانی است و به همین دلیل بن خرید کتاب توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش‌بینی شد.