رییس ششمین دوره شورای اسلامی شهر یزد گفت: گره‌های چند دهه شهر که تا پیش از این حل نشده بود در این دوره باز شد و بسیاری از اقداماتی که سالها مورد درخواست و مطالبه مردمی بود در این شورا تصمیم گیری و اجرایی شد.

به گزارش صبح ساباط؛ عزیزالله سیفی روز شنبه به مناسبت هفته بزرگداشت شوراها افزود: معضلاتی همچون تکمیل نبودن رینگ شهری، مشکلات آبگرفتگی معابر و پروژه های ترافیکی نیمه تمام در شهر یزد سالها بلاتکلیف رها شده بود که در این دوره از شورای اسلامی شهر یزد به نتیجه رسید.

وی ادامه داد: رینگ‌شهری بیش از ۲۵ سال بلاتکلیف بود که در دست اقدام قرار گرفت و به دلیل مشکلات عظیمی همچون جابجایی تاسیسات در هیچ دوره ای ورود نکرده یا نیمه کاره و محدود انجام شده بود اما این اقدام بزرگ در این دوره انجام شد.

رییس شورای اسلامی شهر یزد گفت:بلوار آیت الله ابوترابی بعد از ۲۰ سال آزاد شد و در حال انجام است همچنین میادین معلم، امام حسین (ع)، اطلسی، امام علی (ع)، شهدای یعقوبی و زیرگذرهای جنب خطوط ریلی و برخی دیگر از نقاط شهر اصلاح هندسی و یا میدان به چهار راه تبدیل شد و بلوار دانش پایه به بلوار استقلال نیز بعد از ۱۸ سال بلاتکلیفی در دست اجرا قرار گرفت و پیشرفت ۷۰ درصدی دارد .

سیفی ادامه داد:هزینه های جاری در این دوره کاهش یافت و افزایش سهم بودجه هزینه های عمرانی از ویژگی های بودجه بندی سال جدید این شورا است همچنین از کل بودجه ۲۸ درصد به هزینه های جاری و ۷۲ درصد جهت اقدامات عمرانی اختصاص یافته است.

وی افزود: افزون بر هفت هزار میلیارد ریال هزینه آزادسازی معابری همچون بلوار پیامبر اعظم (ص) و بلوار امام محمد باقر (ع) و خیابان های عریض و طویلی که در مناطق مختلف شهر است شد همچنین تکمیل رینگ دوم شهری در نظر گرفته شده است.

رییس شورای اسلامی شهر یزد گفت:در بودجه امسال اعتبار مناسبی برای جداسازی آب شرب از فضای سبز همچنین زیر ساختهای آسفالت معابر شهر پیش بینی شد؛ همچنین در منطقه یک شهرداری نیز بوستان زنبق واقع در بلوار جمهوری با اعتبار ۶۰۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

سیفی ادامه داد: بهره برداری از خانه مشاغل سنتی یزد،گرمخانه موقت خانه کودکان کار ، رونمایی از ماشین آلات و تجهیزات خدمات شهری و مدیریت بحران، اختصاص ۲ هزار میلیارد جهت آسفالت معابر همچنین آسفالت بیش از ۸۵۰ متر مربع از سطح شهر،احداث پروژه زیرگذر صاحب الزمان (عج) در راستای تکمیل رینگ شهری برخی از اقدامات انجام شده است.

وی افزود: اجرای پروژه عظیم بلوار شهیدان پارسائیان تا ایرج افشار که اجرای این پروژه بار ترافیکی آزادشهر، خیرآباد، میدان امام علی (ع) و صفائیه را کاهش می دهد، اصلاح هندسی تقاطع غیر همسطح میدان جانباز میدان اطلسی ،اصلاح هندسی تقاطع غیر همسطح میدان امام حسین (ع)، میدان معلم، تکمیل کتابخانه مرکزی یزد، تکمیل پارک های کوهستان و بزرگ شهر، احداث و مرمت سیل بندهای شماره چهار، سیل بند شهیدان یاوری، سیل بند شهید رشیدی ، اجرای طرح مسیل شهر یزد، رودخانه مرکزی ، آماده سازی و احداث شهرک مشاغل، حفر چاه های جذبی و هدایت آب های سطحی، ساماندهی و تکمیل قبرستان جوی هر هر واحداث مخازن ذخیره آب بخشی دیگر از اقدامات انجام شده در ششمین دوره شورای اسلامی شهر یزد است.

رییس شورای اسلامی شهر یزد گفت:همه این اقدامات در حالی است که تبصره سه قبوض آب که در دوره های قبلی شورا گرفته می شد ، حذف شد و از محل اعتبارات شورا و شهرداری هزینه ها تامین شد همچنین عوارض کسر فضا از بندهای جرائم کمیسیون ماده صد با توجه به شرایط اقتصادی مردم با مصوبه و پیگیری های شورای ششم شهر یزد از بندهای جرائم حذف شد.

سیفی ادامه داد:بعد از وقوع سیل در سال ۱۴۰۱ که همزمان با اولین سال شروع فعالیت شورای ششم بود نیز مصوب شد پروانه رایگان برای ساختمان های مسکونی و تجاری آسیب دیده از سیل صادر شود همچنین تشکیل کمیسیون ویژه ماده صد برای تبدیل آراء تخریب ساختمان به جریمه برای اولین بار در یزد با تصمیم شورای ششم آغاز شد.

وی افزود: مصوبه شورای ششم در حمایت از قانون خانواده و جوانی جمعیت و فرزندآوری که این بسته شامل تخفیف عوارض ساختمانی است و افرادی که فرزند سوم آنها در سال ۱۴۰۱ و یا ۱۴۰۲ متولد شده از ۷۰ درصد و برای تولد فرزند چهارم و یا بیشتر از ابتدای سال ۱۴۰۱ برای ۴۰۰ متر مربع زیر بنای غیر آپارتمانی به میزان ۱۰۰ درصد از پرداخت عوارض ساختمانی معاف شدند.

رییس شورای اسلامی شهر یزد گفت: تعداد قابل توجهی از ماشین آلات و تجهیزات برای دستگاه های خدماتی از جمله آتش نشانی، مدیریت بحران ،شهرداری و مناطق ۵ گانه خریداری شد همچنین در راستای نوسازی ناوگان شهری تعداد زیادی تاکسی شهری ،چندین دستگاه اتوبوس و ۹۵ دستگاه ون در طول یک سال و نیم از فعالیت شورای ششم خریداری شد.

سیفی ادامه داد:با مصوبه شورای ششم جهت به روزرسانی تجهیزات خدمات شهری تعداد ۱۵۰ دستگاه پمپ آب کشی، ه۳ دستگاه ژنراتول بسیار قوی، ۴۰ دستگاه خودرو مخصوص مدیریت بحران، ۳۰ دستگاه مینی تریلیر جهت پسماند و جمع آوری و انتقال زباله، چندین دستگاه مخصوص آتش نشانی و ۲۹ دستگاه اتوبوس واحد جدید خریداری شد.

وی افزود: همچنین تعداد ۹۵ دستگاه ون، ۱۲۰ پمپ ۶ اینج و ۸ اینج جهت تخلیه آب، ه۵ دستگاه کپرسی خریداری شده است ضمن آنکه سالن های ورزشی و زمینهای ورزشی و چمن مصنوعی در محلات مختلف از جمله حسن آباد، مریم آباد، سلسبیل، کوچه بیوک، امام شهر، آزاد شهر و بافت تاریخی احداث شد و در اختیار شهروندان محلات قرار گرفت.

رییس شورای اسلامی شهر یزد ادامه داد: در راستای توجه به مناطق کمتر برخوردار نیز عملیات نهضت آسفالت در معابر محله حسن آباد، صدر آباد، اسکان، خیرآباد، امامشهر و آزاد شهر در دستور کار قرار گرفت و در بافت تاریخی یزد نیز عملیات ساخت پارک های درون محله ای، زیبا سازی ،نورپردازی ،کف سازی ،بدنه سازی معابر و حفر چاههای جذبی با اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال انجام شد.

سیفی ادامه افزود: از دیگر فعالیت ها و اقدامات شورای ششم شهر یزد تقویت سیل بندها در حاشیه شهر و ایجاد سیل بندها برای جلوگیری و کاهش خسارت زمان وقوع سیل بود همچنین در راستای توجه به ورزش محلات و کشف استعدادها المپیاد ورزش محلات با رشته های مختلف ورزشی به صورت انفرادی ،گروهی و خانوادگی و به صورت رایگان با مصوبه شورای ششم در سطح محلات شهر یزد برگزار شد.

سیفی ادامه داد: تصویب طرح تخفیف ۵۰ درصدی غرفه های شب بازار برای افرادی با شرایط خاص و خانواده های تحت پوشش بهزیستی ،کمیته امداد امام خمینی (ره) ،زنان سرپرست خانوار و بیماران خاص از دیگر اقدامات این دوره است .

وی افزود: اعضای شورای ششم به صورت مستمر و هفتگی در مناطق پنجگانه شهرداری برای تبادل نظر و رفع مشکلات شهروندان و ملاقات با آنها حضور دارند و از نظرات شهروندان در تدوین نهایی بودجه نیز استفاده شده است و این شورا از مردم وبرای مردم است و هیچگونه جدایی بین ما نیست.

رییس شورای اسلامی شهر یزد گفت:بسیاری از اقدامات مثل بهسازی رینگ شهری و ساماندهی معابر و آبهای سطحی به صورت موقتی و برای چند سال آینده جواب گوست و با توجه به افزایش خودروها باید اقدامات اساسی و اصولی در دستور کار باشد و نیازمند کمک همه بخش ها و دستگاههای حاکمیتی و کشوری است.