در دیدار رئیس هلال احمر ایران با دستیار رئیس بریکس در امور غیرنظامی، هلال احمر ایران به عنوان گزینه اصلی ریاست کارگروه سلامت این مجموعه معرفی شد.

به گزارش صبح ساباط به نقل از جمعیت هلال‌احمر؛ پیرحسین کولیوند در این دیدار با اشاره به دست آوردهای جمعیت هلال احمر در سالیان اخیر، گفت: جمعیت هلال احمر ایران در حوزه‌های مختلف فعال است که امدادرسانی به حوادث و سوانح یکی از این زمینه‌هاست.

وی افزود: امروز جمعیت هلال احمر با بهره گیری از ظرفیت ۳ میلیون داوطلب و ۷۰ هزار امدادگر متخصص، امداد جاده ای، کوهستان و ساحلی را به صورت شبانه روزی انجام می دهد و برای ایجاد پوشش سراسری و پاسخگویی به حوادث به این ابزارها اکتفا نکرده و خانه‌های هلال را در نقاط مختلف کشور تاسیس کرده است.

کولیوند با بیان این که کلید مقابله با سوانح، توسعه آموزش های همگانی است، گفت: ارائه آموزش امدادی به دانش آموزان و دانشجویان نمونه ای از روند توسعه آموزش های همگانی در میان جامعه توسط هلال احمر است.

وی افزود: رکن دیگر مقابله با حوادث، تجهیزات و لجستیک است که هلال احمر ایران در حال حاضر با بهره گیری از توان هوایی ۱۸ فروند بالگرد، صدها خودروی امدادی و با تاسیس انبارهای ذخیره اقلام زیستی، گام موثری در این عرصه برداشته است.

این مقام مسئول در هلال احمر ایران تاکید کرد: با این وجود، پیشگیری همچنان مهم ترین مقوله در حوزه حوادث و سوانح است و در این عرصه باید اطلاع رسانی مورد توجه قرار گیرد. در همین رابطه، هلال احمر ایران از ظرفیت داوطلبی در حوزه اطلاع رسانی استفاده کرده و تیم های باور را تشکیل داده است. این تنها فعالیت داوطلبی در هلال احمر ایران نیست و تیم های سحر نیز پس از حوادث وارد عرصه می‌شوند تا در تسکین آلام بشری نقش آفرینی کنند.

رئیس جمعیت هلال احمر ایران خاطرنشان کرد: امدادرسانی به زمین لرزه ترکیه، افغانستان و سوریه گوشه ای از کارنامه امدادرسانی بین المللی هلال احمر ایران است که منتج به دریافت نشان عالی کشور ترکیه شد.

کولیوند تاکید کرد: کارخانه‌های تولیدی هلال احمر در حال حاضر به ساخت دارو، تجهیزات پزشکی،داروهای گیاهی و اقلام امدادی مشغول هستند و قراردادی با فدراسیون جمعیت های ملی برای تامین چادرهای امدادی منعقد شده تا در بحران‌های بین المللی از چادرهای تولید شده در هلال احمر ایران استفاده کنند.

وی افزود: درمانگاه‌های خارج از کشور هلال احمر نیز درچندین کشور جهان فعال بوده و با بهره گیری از توان پزشکان ایرانی، خدمات درمانی به مردم آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین ارائه می دهند که تجربیات در این حوزه نیز قابل اشتراک گذاری است.

همچنین در این دیدار النا پریشکینا، دستیار رئیس بریکس در امور غیرنظامی‌گفت: هلال احمر ایران ظرفیت های عظیمی در عرصه‌های مختلف دارد که ما را مشتاق به همکاری با این مجموعه کرد.

وی افزود: پس از هماهنگی با وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، مقرر شد تا هلال احمر نماینده جامعه مدنی ایران در بریکس شود و از شما درخواست داریم تا ریاست کارگروه سلامت بریکس را نیز برعهده گرفته و در این عرصه همکاری داشته باشیم.

لازم به ذکر است؛ بریکس نام گروهی از کشورهای قدرتمند نوظهوراقتصادی است که از جمله مهم ترین اعضای آن، برزیل، چین، روسیه، آفریقای جنوبی و هندوستان هستند که ایران نیز به تازگی به عضویت این گروه درآمده است.

هم اکنون روسیه، رئیس دوره ای گروه بریکس است.