ترانزیت خارجی کشور در سال گذشته 17.8 هزار تن بوده که نسبت به سال پیش از آن با افزایش 36.5 درصدی همراه بوده است.

به گزارش صبح ساباط؛ مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به گزارش مورخ ۱۴۰۳/۰۱/۱۸ روزنامه تعادل با تیتر «وضعيت نامطلوب ايران در تجارت فرامرزي» توضیح داد: اصرار بر نگارش گزارش منفی علیه دولت و همچنین تلاش برای القای وضعیت نامطلوب اقتصادی در کشور موجب می‌شود تا علی رغم همزمانی انتشار آمار رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران از تراز بازرگانی؛ با استناد به یک گزارش پژوهشی که به ریشه‌یابی از وضعیت تجارت فرامرزی پرداخته و آمارهای آن حداقل مربوط به ۲ سال قبل است چنین گزارشی منتشر شود.

این در حالی است که بر اساس آمار رسمی گمرک در دوازده ماهه سال ۱۴۰۲ میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور (به استثناي نفت خام، نفت کوره و نفت سفید و همچنین بدون صادرات از محل تجارت چمدانی)، بالغ بر ۱۳۶,۴۰۹ هزار تن و به ارزش ۴۹,۳۲۹ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، افزایشی ۹٫۸۲ درصدي در وزن داشته است.

همچنین میزان واردات کشور در این مدت، با افزایشی ۴٫۳۹ درصدي در وزن و ۹٫۷۷ درصدي در ارزش دلاري در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، به ارقام ۳۹,۰۱۶ هزار تن و ۶۶,۲۰۴ میلیون دلار رسیده است. همچنین طی دوازده ماهه سال ،۱۴۰۲ میزان ترانزیت خارجی کشور به وزن ۱۷,۷۹۰ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۶٫۵۲ درصد رشد داشته است.

علاوه بر آمارهای رسمی گمرک، رئیس کل گمرک نیز در روزهای اخیر در گزارشی به مردم برای نخستین بار شاخص‌های مهم آماری تجارت خارجی کشور در سال گذشته را در ۴۰ بند بیان کرد که همگی حکایت از روند روبه رشد و توسعه در این بخش دارد که اگر آن روزنامه علاقه به نگارش گزارش از این بخش داشت می توانست به آن مراجعه کند.