رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد با اشاره به تقارن بهار قرآن با بهار طبیعت از رونق بهار 1403 در یزد جهانی خبر داد.

به گزارش صبح ساباط؛ مصطفی زارع‌زاده در جمع خبرنگاران افزود: از دو ماه پیش برای تدوین برنامه های درخور شأن مردم و میهمانان شهر میراث جهانی یزد تلاش شده و امسال برخی برنامه ‎ها را برای اولین بار در کنار برگزاری با کیفیت‎ تر برنامهه های سالهای گذشته خواهیم داشت.

او با بیان این که بیشتر برنامه‌های تدوین شده سازمان متمرکز بر مباحث فرهنگی و آموزشی است، افزود: با توجه به ماه مبارک رمضان عمده برنامه ها در ساعات پس از افطار برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری با بیان این که امسال اغلب برنامهه های سازمان به صورت متمرکز در بلوار بسیج با عنوان «شاد راه نور» برگزار خواهد شد، یکی از علل این تصمیم را جلوگیری از بروز ترافیک و ازدحام برنامهه ها در بافت تاریخی ذکر کرد.

وی از دیگر اهداف اتخاذ این تصمیم را معرفی مسیرهای جدید گردشگری یزد که به زودی کتابی درخصوص آن منتشر خواهد شد، بیان کرد: در همین راستا مسیر گردشگری ازمیدان امیرچخماق تا محله تاریخی لرد آسیاب تعریف شده و در این رابطه نیز یکسری بهسازی‌های محلات در مسیر را توسط متولیان نیز شاهد هستیم.

از بلوار بسیج تا کتابخانه مرکزی یزد

زارع‌زاده از آغاز برنامه‌های متمرکز سازمان در بلوار بسیج از ۲۸ اسفندماه تا هفتم فروردین ماه خبر داد و افزود: البته یک سری برنامه ها مانند زیباترین سفره هفت سین را در تاریخ ۲۵ اسفندماه در مقابل کتابخانه مرکزی یزد خواهیم داشت که تاکنون قریب به ۶۰ متقاضی برای حضور در آن ثبت‌نام کرده‌اند.

وی با اشاره به اهتمام سازمان در برنامهه های تدارک دیده شده برای این ایام به موضوع برگزاری مراسم روزانه قرآن خوانی‌های مجلسی، اقامه نماز جماعت در مسجد لرد آسیاب و برگزاری افطاری ساده به کمک خیرین، گفت: ۳۰۰ نفر عوامل اجرایی برنامهه های «شاد راه نور» هستند که از این تعداد ۱۷۴ هنرمند در موزه زنده فعالیت خواهند داشت.

این مقام مسئول گفت: از نگاه موزه زنده امسال یزد به معرفی سبک و شیوه زندگی، مفاخر و مشاغل قدیمی مردمان یزد خبر داد و گفت: در موزه زنده امسال بخش‌هایی مانند کودک روزنامه‌فروش، مکتب‌خانه، حمام قدیمی، آژان‌ها، زندگی روزمره یزدیها، بازی‎های بومی، محلی و شخصیت‌های معروف قدیم یزد وجود خواهد داشت.

برگزاری جشن روزه اولی‌ها

زارع زاده همچنین از برگزاری جشن روزه اولی‌ها در چهارم فروردین ماه و نیز جشن میلاد امام حسن مجتبی(ع) در حسینیه بزرگ امیرچخماق، برگزاری آیین «دوست دوست علی» به عنوان دیگر برنامه های ایام پیش رو خبر داد.

وی برنامه خشت‌زنی با عنوان خشت و خاطره و ساخت المان، چاووشی خوانی، معرفی مشاغل و صنایع دستی، قالی بافی و برنامهه های زورخانه ‎ای، معرفی غذاهای سنتی یزد، حافظ خوانی و قصه خوانی، مراسم نمادین عروسی یزدی‌ها و برنامه‌های متعدد دیگری را نیز در این شاد راه خواهیم داشت.

زارع زاده از برپایی ایستگاه سلامت در این ویژه برنامه با توجه به نرخ بالای برخی بیماری‌ها و بی اطلاعی بسیاری از افراد مبتلا و ارائه مشاوره‌های پزشکی، پذیرایی از مردم در قالب برپایی موکب‎ها، برپایی غرفهه های کودک و بازی‌های کودکانه و ایستگاه‎های شهروندی، خبر داد.

وی به برگزاری برنامه ‎های گردشگری در قالب معرفی یزد به عنوان «یزد، شهر زندگی و بندگی»، برگزاری جشنواره نان با محوریت معرفی نان‌های سنتی یزد، گردشگری روزه اولی ‎های دختر با ثبت‌نام تاکنون ۲۵۰ نفر در قالب بازدید از اماکن مختلف برپایی سفره افطار در بافت تاریخی با همکاری میراث فرهنگی استان با توجه به ثبت جهانی افطار، انتشار محتواهای فرهنگی تولید شده توسط سازمان فرهنگی شهرداری در محل شادراه، گردشگری نجوم با نصب بالون نجوم در مسجد لرد کیوان، برنامه یزدگردی در قالب ۱۰۴ شیفت کاری، برنامه های ورزشی در قالب ۶۰ ابربازی، بازیهای رومیزی و اجرای برنامه هیات‌های ورزشی، برگزاری جنگ‌های شبانه، به عنوان دیگر برنامهه های تدارک دیده شده سازمان فرهنگی شهرداری یزد برای بهار قرآن و بهار طبیعت اشاره کرد.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری از تدارک ۴۴ اجرای پاتوقی سرود در سطح شهر یزد طی این ایام خبر داد و گفت: البته از پارک‌های سطح شهر نیز غافل نشده‎ایم به طوری که در هشت پارک منتخب شهر شامل پارک‌های بزرگ شهر، آزادشهر، حسن آباد، کوهستان، آزادگان، شاه ابوالقاسم، غدیر و ملل، با کمک ظرفیت‌های مردمی شاهد برگزاری برنامهه های متنوع و شاد در ساعات پس از افطار خواهیم بود.