مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد از افتتاح و رونمایی دومین مسیر گردشگری آبی شهر یزد خبر داد.

به گزارش صبح ساباط؛ جواد محجوبی  در حاشیه رونمایی از این مسیر گفت: دومین مسیر گردشگری آبی شهر یزد با عنوان باز آب با حضور رئیس دفتر یونسکو در تهران رونمایی و  افتتاح شد.

وی با بیان اینکه این مسیر گردشگری شامل هفت نقطه است، افزود: این مسیر از آسیاب کوشک نو آغاز و از مسیر های مسجد فهادان، رنگ رزی، آب انبار فهادان، سنگ آب فهادان، مدرسه ضیائیه و بقعه دوازده امام عبور می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد ابراز کرد: مسیرهای گردشگری یا پایاب دارند یا وابسته به آب در یزد قدیم هستند و در گذشته مدرسه و مسجد در کنار مسیر آب قرار داشتند.

وی با اشاره به اینکه تمام ادوار تاریخی در این مسیر وجود دارند،  خاطر نشان کرد: بقعه دوازده امام که به عنوان قدیمی‌ترین بنای شهر یزد با قدمت بیش از ۱۰۰۰سال تا آسیاب کوشک نو که مربوط به دوره قاجار است، بخشی از این مسیر محسوب می شوند.

محجوبی گفت: اولین مسیر گردشگری در کشور هم در سال‌های گذشته با عنوان مسیر هفت منزل آب و زندگی در یزد رونمایی شد.

سترانگ ینگ رئیس دفتر یونسکو در تهران در ادامه گفت: این مسیر برای شهر و مردم یزد مهم خواهد بود.

وی افزود:  با راه اندازی این مسیر، گردشگران به بازدید از این مسیر که بخشی از بافت کهن و ثبت شده در میراث جهان است ترغیب می‌شوندو با جلوه‌های فاخر استفاده بهینه از آب در یزد قدیم آشنا می‌شوند.

ینگ با بیان اینکه راه‌اندازی چنین مسیر هایی اهمیت آب در مدیریت شهر یزد را نشان می دهد، ابراز کرد: شهر یزد می‌تواند با انجام چنین کارهایی سیستم قنات را که مدیریت پایدار در نگهداری آب است را به گردشگران نشان دهد.