مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد از راه اندازی تشکل آب‌بران با هدف واگذاری مدیریت چاه‌های کشاورزی به کشاورزان خبر داد و گفت: ۹۶ درصد از چاه‌های کشاورزی و بیش از ۸۰ درصد از چاه‌های صنعتی این استان به کنتور هوشمند مجهز شدند.

به گزارش صبح ساباط؛ جواد محجوبی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد گفت: با اصلاح دستورالعمل‌ها در تلاش هستیم تا برخی از امور مانند طرح تحویل حجمی در هر دشت و مدیریت مصرف چاه‌های کشاورزی را به کشاورزان واگذار کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد ابراز کرد: با سپردن برخی امور به تشکل‌های آب‌بران می‌توان مساله برداشت از منابع مشترک را حل کرد.

محجوبی با اشاره به پیشتازی استان یزد در نصب کنتور هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی و صنعتی خاطر نشان کرد: ۹۶ درصد از چاه‌های کشاورزی و بیش از ۸۰ درصد از چاه‌های صنعتی استان به کنتور هوشمند مجهز شدند.

وی با بیان اینکه مدیریت مصرف، نظارت و کنترل بر روی چاه‌های صنعتی با جدیت در حال انجام است، گفت: بر اساس بند ع تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۲  آب در اختیار صنایع باید باز تخصیص شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با اشاره به اینکه صنایع استان نباید برداشتی از سفره‌های آب زیرزمینی داشته باشند، افزود: تمامی صنایع استان در مدت مشخص باید آب مورد استفاده خود را از منابع آب غیر متعارف مانند پساب یا آب دریا تامین کنند.

محجوبی با بیان اینکه دشت یزد اردکان یکی از بزرگترین دشت‌های استان است، ابراز کرد: مساحت این دشت تقریبا ۲۶۰۰ کیلومتر مربع است که به‌طور متوسط سالانه ۴۴ سانتی متر افت سطح تراز آب داشته است.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته آبخوان‌های استان روند نزولی داشته‌اند، گفت: مجموع برداشت از منابع آب‌های زیرزمینی در استان یزد ۸۵۰ میلیون متر مکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد خاطرنشان گفت: با تصویب قوانین مختلف و پروژه‌های بهسازی آب از سال ۱۳۴۰ به بعد و افزایش تصدی‌گری دولت در حکمرانی آب، مشارکت کشاورزان در مباحث آب کمرنگ شده است.

وی اضافه کرد: مشارکت فعال و آزادانه همه دست اندرکاران و کشاورزان در فرایند تصمیم سازی و تصمیم گیری، برنامه‌ریزی، اجرا، نظارت ارزیابی در دستور کار قرار دارد.

محجوبی خاطرنشان کرد: ضرورت تشکیل این تشکل‌ها بهبود مدیریت بهره‌برداری، اعمال کنترل و نظارت توسط کشاورزان و استفاده از نظر بهره‌برداران در برنامه‌ریزی و اجرا است.