وزیر امور خارجه در حاشیه اجلاس فوق العاده وزرای خارجه کشورهای سازمان همکاری اسلامی در جده، با هاکان فیدان وزیر خارجه ترکیه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش صبح ساباط؛ حسین امیرعبداللهیان با ابراز خرسندی از دیدار مجدد با همتای خود و استمرار مشورت‌های مستمر، به سفر موفقیت آمیز اخیر رئیس جمهور کشورمان به آنکارا و برگزاری هشتمین نشست شورای‌ عالی دو کشور اشاره کرد و اهمیت اجرای توافقات حاصله در این نشست را مورد تاکید قرار داد. همچنین مسئولیت مهم وزراتخانه‌های خارجه دو کشور در اجرای توافقات حاصله در جریان سفر رئیس جمهور کشورمان به آنکارا را خاطر نشان نمود.

امیرعبداللهیان بر لزوم فعالتر کردن کمیته‌های مشترک همکاری دو کشور در زمینه‌های مختلف تاکید نمود. وزیر امور خارجه کشورمان اهمیت روان سازی سفر کامیونها برای تسهیل و تقویت همکاری‌های تجاری دو کشور را نیز یادآور شد و آمادگی کشورمان برای ازسرگیری همکاری‌های ریلی مسافری و باری با ترکیه را اعلام داشت.

وی با توجه به نگاه مشترک دو کشور در مبارزه با تروریسم، تداوم و تقویت همکاری‌ها در این زمینه را مهم دانست. وزیر خارجه کشورمان با ابراز نگرانی عمیق نسبت به وضعیت فلسطین و نوار غزه، دیدگاه‌های کشورمان در این خصوص را تشریح کرد.

هاکان فیدان وزیر خارجه ترکیه نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، سفر موفقیت آمیز رئیسی رئیس جمهور کشورمان به ترکیه را حائز اهمیت دانست و از نتایج آن ابراز خرسندی نمود. وی برگزاری انتخابات مجلس و خبرگان رهبری در ایران را تبریک گفت. همچنین با اشاره به روابط عمیق و دوستانه دو کشور، توسعه روابط با ایران در همه زمینه‌ها را از اولویت‌های مهم ترکیه دانست. همچنین در چارچوب عزم دو کشور برای توسعه روابط در زمینه‌های اقتصادی و تجاری، اهمیت از سرگیری همکاری‌های حمل و نقل ریلی و نیز تسهیل روابط مردمی میان دو کشور همگام با دیگر ابعاد روابط مشترک را مورد تاکید قرار داد.

وی همچنین از تقویت همکاری‌های دو کشور در مجامع ببن المللی استقبال نمود.

دو وزیر همچنین در خصوص وضعیت فلسطین و راههای پایان بخشیدن به جنگ  ظالمانه رژیم صهیونیستی علیه ساکنان‌ مظلوم نوار غزه تبادل نظر کردند.