رئیس جمهور موضوع سلامت و نیاز به خدمات درمانی را از ضرورت‌های کشور و محورهای توجه و تلاش دولت مردمی دانست و گفت: دولت مردمی تلاش قابل توجهی برای ارتقای دسترسی مردم مناطق کمتر برخوردار به امکانات درمانی داشته است.

به گزارش صبح ساباط؛ سید ابراهیم رئیسی همزمان با روز ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار، در مراسم افتتاح بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی امام خمینی (ره) شهریار، ضمن تبریک ولادت حضرت زینب (س) به‌ویژه به کادر درمانی و پرستاران تلاشگر کشور تصریح کرد: ما و دیگر ملت‌های جهان این روزها بسیار محزون و ناراحت حوادث تلخ غزه هستم.

رئیس جمهور افزود: جا دارد از اینجا به‌عنوان یک مرکز درمانی، یاد همه پرستاران و پزشکان شهید بیمارستان‌های غزه را گرامی بداریم که یک مجاهدت ویژه و جانانه داشتند که در تاریخ ثبت خواهد شد. مقاومت و از خودگذشتگی کادر درمانی در غزه مثال‌زدنی و یک الگو برای جامعه پرستاری در همه دنیاست.

رئیسی در ادامه با بیان اینکه به یمن ولادت حضرت زینب کبری (س)‌ روزی بسیار مبارک و شایسته برای تجلیل از پرستاران است، اظهار داشت: پرستاری یکی از مشاغلی است که به صبر و ظرفیت بسیار بالایی نیاز داد و پرستاران و کادر درمان ما در مقاطع مختلف به‌ویژه در دوران سخت شیوع کرونا نشان دادند که از صبر، ظرفیت و روحیه ایثار بسیار بالایی برخورداند و در این میدان بسیار خوش درخشیدند؛ از همه اعضای کادر درمان کشور قدردانی کرده و یاد شهدای عرصه خدمت را گرامی می‌دارم.

رئیس جمهور موضوع سلامت و نیاز به خدمات درمانی را از ضرورت‌های کشور و محورهای توجه و تلاش دولت مردمی دانست و گفت: دولت مردمی تلاش قابل توجهی برای ارتقای دسترسی مردم مناطق کمتر برخوردار به امکانات درمانی داشته است.

رئیسی با اشاره به اهتمام دولت مردمی برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام خاطرنشان کرد: از آغاز به کار دولت مردمی تکمیل طرح‌هایی را که به هر دلیل اعم از فنی، حقوقی، مالی و غیره نیمه‌تمام مانده بودند، در دستور کار قرار دادیم و در سفر سال گذشته به شهریار نیز پس از بازدید از این بیمارستان که مردم بیش از ۳۰ سال چشم انتظار افتتاح آن بودند، در دستور کار قرار گرفت که بحمدالله امروز شاهد آغاز رسمی بهره‌برداری از آن هستیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه کار تجهیز یک مرکز درمانی سخت‌تر و حساس‌تر از عملیات ساختمانی آن است، از تلاش دست‌اندرکاران تکمیل و تجهیز بیمارستان امام خمینی (ره) شهریار قدردانی کرد و افتتاح این مرکز درمانی را به مردم شهریار و کادر درمان تبریک گفت.

رئیسی در ادامه با تاکید بر ضرورت اولویت‌دهی به موضوع بهداشت پیش از درمان، تصریح کرد: ما هر چه نسبت به مسئله بهداشت اهتمام داشته باشیم و در این بخش سرمایه‌گذاری کنیم شرایط به گونه‌ای خواهد شد که دیگر نیاز به درمان نخواهیم داشت.

رئیس جمهور همچنین به موضوع نظام تعرفه‌گذاری برای خدمات پرستاری به عنوان یکی از مطالبات و خواسته‌های پرستاران کشور نیز اشاره کرد و گفت: این موضوع پس از تاخیری ۱۲ ساله در دولت مردمی آغاز شده و ما مصمم به تکمیل آن هستیم چرا که معتقدیم شغل پرستاری از جمله مشاغل بسیار مهم و دارای ارزش است و دولت ارج نهادن به خدمات و توجه به خواسته‌های این قشر شریف را وظیفه خود می‌داند.

رئیسی احداث مهدکودک در همه ادارات و سازمان‌ها برای رفاه حال بانوان شاغل را مورد تاکید قرار داد و گفت: یکی از برنامه‌های دولت برای رفع مشکل بانوان شاغل، افزایش کیفیت کار و همچنین پیشبرد سیاست‌گذاری‌ها در حوزه افزایش جمعیت ایجاد مهدکودک در همه سازمان‌ها و ادارات دولتی است.

پیش از سخنان رئیس جمهور بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با بیان اینکه ایجاد عدالت درمانی از محورهای کار وزارت بهداشت دولت مردمی است، از افزایش ۱۷۰۰ تخت بیمارستانی در ۲ سال گذشته در مناطق کمتر برخوردار در شهرستان‌های اطراف تهران خبر داد.

شهرستان شهریار باید متناسب با تغییرات جمعیتی در بخش تقسیمات کشوری نیز ارتقا یابد

رئیس جمهور با اشاره به اهتمام دولت مردمی برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام در کشور افزود: بنده در سال ۱۳۵۹ توفیق داشتم که در شهرستان کرج آن زمان مسئولیتی داشتم و لذا با شهریار و رباط کریم و شهر اندیشه که در آن زمان در حال تاسیس بود، آشنایی داشتم، اما امروز این مناطق بسیار توسعه یافته و نسبت به آن زمان تغییر کرده‌اند.

رئیسی با قدردانی از همه کسانی که در طول این سال‌ها برای پیشرفت و رشد کشور و از جمله مناطق غرب استان تهران تلاش کرده‌اند، اظهار داشت: امروز باید در این مناطق به اقتضای توسعه‌ای که صورت گرفته تجدیدنظری در تقسیمات کشوری در سطح شهرستان‌ها و استان انجام شود؛ تجدیدنظر در تقسیمات کشوری این منطقه جزو برنامه‌های دولت است و کارشناسان مربوطه در حال بررسی‌های لازم هستند تا ارتقای تقسیمات کشوری در این منطقه به منطقی‌ترین شکل ممکن صورت گیرد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اهمیت مسئله تردد و حمل و نقل در این منطقه چه در بخش‌های درونی و چه به لحاظ ارتباط با دیگر مناطق استان و کشور گفت:‌ توسعه خطوط ریلی و مترو به منطقه شهریار نیز از ضرورت‌هایی است که از سوی شهرداری‌ها دنبال می‌شود و دولت نیز از تلاش‌های آنها در این زمینه حمایت می‌کند.

رئیسی در ادامه به اهمیت مسئله آموزش و مسائل فرهنگی در شهرستان شهریار و مناطق غربی استان تهران به‌خصوص با توجه به مهاجرت گسترده به این منطقه اشاره و خاطرنشان کرد: مردم این مناطق، مردمی دلداده به انقلاب، علاقمند به ارزش‌ها و پایبند به فرهنگی اسلامی و ایرانی هستند و باید تلاش کنیم این هویت و فرهنگ حفظ شده و ارتقای یابد.

وی همچنین گفت: پیش از آمدن به این سفر همکاران بنده مسائل استان را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدند که حتماً باید امکانات و زیرساخت‌های آموزشی و فرهنگی این منطقه متناسب با اقتضائات جمعیتی و جغرافیایی این منطقه توسعه یابد و ارتقای وضعیت فرهنگی و آموزشی این منطقه در کنار توجه به مسائل اقتصادی و معیشتی جزو اولویت‌ها و ضرورت‌هاست.

رئیس جمهور در ادامه توجه به ارباب رجوع و پیگیری مشکلات مراجعان به دستگاه‌های اداری و اجرایی به عنوان یکی از انتظارات بحق مردم از دولت را مورد تأکید قرار داد و گفت: خواسته بنده از همه همکاران در دستگاه‌های اداری و اجرایی آن است که مسائل و مشکلات مردم را به دور از هرگونه روابط ناسالم و ناعادلانه مورد توجه و پیگیری قرار دهند به گونه‌ای که مردم احساس کنند خدمتگزارانشان در دستگاه‌های اداری و اجرایی حقیقتاً به دنبال گره‌گشایی از مشکلات آنها هستند.

رئیسی بر پیگیری نامه‌ها و درخواست‌های مردم از دولت تأکید کرد و اظهار داشت: حتماً همکاران بنده در بخش ارتباطات مردمی دولت نامه‌های دریافت شده از سوی مردم را به دقت بررسی و خواسته‌های آنها را پیگیری خواهند کرد چرا که اساساً یکی از دلایل اصلی آمدن من در میان مردم توجه به خواسته‌های آنهاست.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در جمع مردم شهریار امنیت امروز کشور را مرهون جانفشانی شهدا و ایثارگران دانست و گفت: آنچه امروز مردم فلسطین به آن مبتلا شده‌اند، همه ما را نیز در نحوه حمایت از آنها در معرض آزمون الهی قرار داده است.

رئیسی با انتقاد از سکوت مجامع بین‌المللی در قبال جنایات رژیم صهیونیستی در غزه، گفت: امروز مردم دنیا علاوه بر تنفر شدید از رژیم صهیونیستی و آمریکا نسبت به همه ساز و کارهای بین‌المللی نیز احساس ناامیدی و ناکارآمدی می‌کنند و به دنبال نظم عادلانه جهانی هستند و ما یقین داریم با اراده ملت‌ها و خون پاک همه کودکان مظلوم فلسطینی نظام عادلانه جهانی در دنیا شکل خواهد گرفت.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم غزه امروز به ملت‌های جهان درس ایستادگی و مقاومت و همچنین بیزاری از دشمنان بشریت را می‌دهند، تصریح کرد: بی‌تردید خون کودکان مظلوم فلسطینی زمینه را برای بیرون آمدن دست انتقام الهی و خاتمه دادن به حکومت ظالمان و فرعونیان زمان فراهم خواهد کرد.