معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور گفت: پروژه‌هایی که زمان تکمیل آنها طولانی شود موجب ناامیدی مردم می‌شود به همین علت باید در ایجاد پروژه‌های جدید وسواس داشته باشیم و همت و تلاش خود را معطوف به اتمام طرح‌های نیمه‌تمام کنیم.

به گزارش صبح ساباط؛ داود منظور معاون رییس جمهور در آخرین برنامه سفر یک‌روزه خود به استان یزد در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان یزد که با حضور مدیان استان یزد برگزار شد با اشاره به اینکه نگاه این سازمان همراهی با استان‌ها در زمینه پیشبرد برنامه‌ها است تا خدمت‌رسانی به مردم بهتر انجام شود تصریح کرد: به طور طبیعی انجام مأموریت‌ها منوط به تأمین مالی است؛ اما حجم پروژه‌ها و اعتبارات لازم برای تکمیل این طرح‌ها در سطح کشور فراتر از توان است.

معاون رئیس‌جمهور افزود: اما اعتقاد داریم با برنامه‌های مشارکتی و خیری می‌توان بسیاری از پروژه‌های اولویت‌دار کشور را پیش برد و خوشبختانه این اتفاق یعنی استفاده از ظرفیت‌های خیری و مشارکتی در استان یزد به‌خوبی انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه باید از ظرفیت‌هایی که در قانون پیش‌بینی‌شده است نیز استفاده شود خاطرنشان کرد: اگر پروژه‌ای زمان بر شود باعث ناامیدی مردم می‌شود و در حال حاضر تعداد قابل‌توجهی از پروژه‌های کشور عمر شروع آنها به بیش از دو دهه قبل برمی‌گردد که برای رفع این مشکل باید پروژه‌ها را اولویت‌بندی کرد.
منظور با بیان اینکه در افتتاح پروژه‌های جدید باید وسواس بیشتری داشته باشیم اظهار داشت: برای پروژه‌های بالای ۵۰ درصد و پروژه‌هایی که تا پایان سال دیگر به اتمام می‌رسد حاضر به تسریع در پرداخت اعتبار به پروژه‌ها هستیم.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور با اشاره به اینکه یکی از اشکالات بودجه امسال برگشت درآمد دانشگاه‌های علوم پزشکی به خزانه است خاطرنشان کرد: این موضوع باید در بودجه سال آینده اصلاح شود زیرا درآمد دانشگاه‌های علوم پزشکی باید در همان دانشگاه‌ها هزینه شود.

منظور با اشاره به اینکه حکمرانی کشور نیاز به بازطراحی دارد اظهار داشت: در این زمینه معتقد هستم باید اختیارات استان‌ها افزایش یابد و مدیری که به‌صورت روزانه پروژه‌ها را پیگیری می‌کند بهتر می‌تواند تصمیم بگیرد.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور با تأکید بر اینکه باید در نحوه حکمرانی خود باید به نحوی حرکت کنیم که افق‌های پیشرفت را برای کشور بگشاید تصریح کرد: وزیران و مدیران مستقر در پایتخت اجراکننده برنامه‌های شما هستیم و اگر قصد داریم به رشد ۸ درصد در کشور برسیم باید بیش از گذشته در هم افزایی و استفاده از ظرفیت‌های خود تلاش کنیم.

وی به اینکه در استفاده از منابع مالی نباید از بازار سرمایه غفلت کنیم خاطرنشان کرد: منابع دولت محدود است به همین دلیل باید به فکر روش‌های جایگزین برای تأمین مالی باشیم تا بتوانیم به نحو مطلوب به مردم خدمات ارائه بدهیم.

مهران فاطمی استاندار یزد در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه یکی از ظرفیت‌های ویژه گردشگری استان یزد کویر است خاطرنشان کرد: ویژگی خاص کویرهای یزد دسترس‌پذیر بودن است؛ اما باید برخی زیرساخت‌های لازم برای کمپ‌های کویری را مهیا کنیم و در مابقی قسمت‌ها بخش خصوصی سرمایه‌گذاری کرده است.

استاندار یزد افزود: اختصاص تسهیلات به مردم و مالکان کمپ‌های کویری برای نگه‌داری این کمپ‌ها باعث ایجاد انگیزه در میان صاحبان این کمپ‌ها و جذب تعداد قابل‌توجهی گردشگر از این طریق برای استان یزد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خیران و صنایع استان یزد در زمینه ساخت مدارس پیش‌قدم شده‌اند خاطرنشان کرد: صنایع استان متعهد شده‌اند برای تکمیل این مدارس ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت کنند و در این زمینه تنها خواستار حمایت و مساعد دولت هستیم تا بتوانیم دغدغه خانواده‌های یزد در زمینه آموزش را برطرف کنیم.

مجید دهقانی زاده رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه یزد سرزمین دانایی و توانایی است اظهار داشت: استان یزد از لحاظ جمعیت سهم ۱٫۵ درصدی را در بین استان های کشور دارد اما در بسیاری از آمارهای اقتصادی دارای رتبه های برتر در سطح کشور است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد افزود: بزرگ‌ترین پتانسیل استان یزد نیروی انسانی است و در حوزه‌های علم و فناوری، صنعتی و پزشکی نیز ظرفیت‌های قابل‌توجهی در استان یزد وجود دارد.

وی همچنین با تأکید بر اینکه یزد جزو کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور است اظهار داشت: استان یزد در زمینه تأمین منابع آبی پایدار دچار مشکلات متعددی است که برای رفع این مشکل طرح‌ها و پروژه‌های متعددی را تعریف کرده است؛ اما اتمام این پروژه‌ها منوط به تأمین اعتبار است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های به تعداد بالای فارغ‌التحصیلان بیکار و بانوان بیکار در استان یزد خاطرنشان کرد: وجود مهاجرت‌های گسترده به یزد تبدیل به یکی از معضلات استان شده است به‌نحوی‌که در حال حاضر حدود ۴۰ درصد بیمه‌شدگان استان غیربومی هستند و برای رفع مشکل فارغ التحصیلان بیکار و همچنین جلوگیری از شدت گرفتن مهاجرت به استان باید در زمینه پروژه های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان توجه ویژه ای داشته باشیم که در این زمینه نیز پروژه هایی در سند یزد نوین تدارک دیده شده است که امیدواریم با تامین اعتبار بتوانیم این پروژه ها را در زمان مشخص شده به اتمام برسانیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد با بیان اینکه عدم رونق گردشگری خارجی علی‌رغم ظرفیت‌های جهانی استان یکی دیگر از مشکلات استان یزد است خاطرنشان کرد: استان یزد از لحاظ درآمد رتبه ۶ ولی در زمینه اعتبارات رتبه ۲۶ را داریم که در این زمینه خواستار رعایت عدالت هستیم.

دهقانی زاده با اشاره به اینکه استان یزد پایلوت بهره‌وری در سطح کشور شده است تصریح کرد: استان یزد برای حوزه‌های مختلف از جمله فرهنگی، اقتصادی، سرمایه‌گذاری دارای برنامه هستیم و بر اساس برنامه‌های مشخص شده در حال حرکت هستیم.