در تماس تلفنی وزیر امور خارجه کشورمان و همتای پاکستانی آخرین تحولات و مناسبات دوجانبه وبرخی موضوعات منطقه ای و بین المللی مورد رایزنی و تبادل نظر قرار گرفت.

به گزارش صبح ساباط؛ در تماس تلفنی امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و بلاول بوتور زرداری همتای پاکستانی، آخرین تحولات و مناسبات دوجانبه وبرخی موضوعات منطقه ای و بین المللی مورد رایزنی و تبادل نظر قرار گرفت.

امیرعبداللهیان ضمن اظهار خرسندی از روند رو به گسترش روابط دو جانبه، به خصوص برگزاری موفق کمیسیون مشترک اقتصادی میان دو کشور به میزبانی پاکستان، بر اهمیت اجرایی شدن توافق های صورت گرفته در این کمیسیون تاکید کرد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برای گشایش بازارچه مرزی پیشین – مند آمادگی دارد؛ تحرکات لابی رژیم صهیونیستی در گسترش اسلام هراسی و نیز اقدام جدید این رژیم جعلی در هتک حرمت مسجد الاقصی را به شدت مورد انتقاد قرار داد و ضمن اشاره به مسئولیت دولت فرانسه گفت: لابی صهیونیستی در ورای اقدام نشریه فرانسوی در توهین به مقدسات و مرجعیت دینی قرار دارد، هر چند چیزی از مسئولیت دولت فرانسه نیز در این خصوص کاسته نمی‌شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی در ادامه گفتگو با همتای پاکستانی خود تاکید کرد: کشورهای اسلامی نباید اجازه دهند برخی کشورهای غربی به اسم آزادی، توهین به مقدسات و نفرت پراکنی را در دستور کار خود قرار دهند.

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان ضمن ابراز نگرانی از وضعیت نگران کننده افغانستان، نسبت به محروم کردن دختران از تحصیل در افغانستان ابراز تأسف کرد و بار دیگر بر ضرورت شکل گیری دولت فراگیر در این کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه پاکستان بر ضرورت همکاری‌های مشترک نظامی و امنیتی دو کشور در مبارزه با فعالیت های تروریستی تاکید کرد.

بلاول بوتور زرداری همچنین از کمک های انسان دوستانه جمهوری اسلامی ایران به سیل زدگان پاکستانی تشکر کرد و بر ضرورت تحقق هر چه سریع تر توافق های به دست آمده در نشست اخیر کمیسیون مشترک در راستای گسترش روابط خوب و سازنده میان دو کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه پاکستان ضمن ابراز نگرانی از تداوم رویکردهای تهاجمی رژیم صهیونیستی، به خصوص اقدامات این رژیم در هتک حرمت مسجد الاقصی را محکوم کرد و افزود، سکوت کشورها در برابر بی عدالتی در فلسطین باید پایان یابد.

وی با اشاره به سابقه بد نشریه فرانسوی در توهین به ساحت ‌پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و ارزش ها و مرجعیت دینی افزود، پاکستان آمادگی دارد در همکاری با دولت های اسلامی و سازمان همکاری اسلامی در راستای مقابله با هرگونه اسلام هراسی و توهین به مقدسات اقدام نماید.

بلاول بوتور زرداری در پایان بر ضرورت تداوم آموزش زنان در افغانستان، تشکیل دولت فراگیر و مبارزه با تروریسم در این کشور تاکید کرد.