با توجه به ثبت جهانی شب یلدا به عنوان نوزدهمین میراث ناملموس ایران در یونسکو (مشترک با افغانستان) مراسمی در این خصوص در دفتر مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه برگزار گردید‌.

به گزارش صبح ساباط؛ با توجه به ثبت جهانی شب یلدا به عنوان نوزدهمین میراث ناملموس ایران در یونسکو (مشترک با افغانستان) و در راستای معرفی آیین بلندترین شب سال به همسران دیپلمات های مقیم در ایران مراسمی در این خصوص در دفتر مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه برگزار شد.

در این مراسم که همسر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان، تعدادی از بانوان سفیر و همسران دیپلمات های بیش از سی کشور جهان حضور داشتند؛ به توصیف هویت فرهنگی شب یلدا، جایگاه و ریشه تاریخی آن در فرهنگ و نزد خانواده‌های ایرانی، توجه به طبیعت و گاهشماری سنتی، ارج نهادن به جایگاه مهم زنان و کودکان در خانواده،دوستی و مهمان نوازی پرداخته شد.

اجرای سرودهای مختلف توسط گروه ناشنوایان دستان گویا، معرفی لباس و زبان محلی اقوام ایرانی بر اساس استان، نقالی خوانی اشعار شاهنامه فردوسی، معرفی دیوان و فال حافظ شیرازی از  دیگر برنامه‌هایی بود که مورد استقبال گسترده مدعوین قرار گرفت.

لازم به ذکر است؛ نمایندگی سازمان ملل در تهران، اکو، مجمع شهرداران آسیایی، دبیرخانه سازمان همکاری اقتصادی، دبیرخانه اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی و صندوق جمعیت ملل متحد از جمله سازمان‌های بین المللی بودند در این مراسم شرکت داشتند.

گفتنی است؛ در حاشیه این مراسم، سفره شب یلدا،کارگاه خوش نویسی، فال حافظ و دیگر نمادهای شب چله از جمله کرسی به نمایش گذاشته شد.