مسئول جبهه فرهنگی استان یزد رویکرد امسال جشنواره مردمی فیلم عمار توجه به موضوع هویت یزد و یزدی است گفت: هویت؛ یک بخش مغفول مانده در بین مردم و جامعه است.

به گزارش صبح ساباط‌؛ ابراهیم دهقان مسئول جبهه فرهنگی استان یزد درآیین افتتاحیه جشنواره مردمی فیلم عمار استان یزد با بیان اینکه رویکرد امسال جشنواره توجه به موضوع هویت یزد و یزدی است گفت: جشنواره امسال به موضوع هویت خود پرداخته و اگر این بحث در کنار اولویت های شهر قرار گیرد می تواند به مرور تغییرات زیادی را در شهر رقم بزند.
وی افزود: اگر هر کاری در شهر با هویت یزدی ما سنجیده شود و مورد پرسش واقع شود میتواند خط کشی برای سامان دادن به حوزه فرهنگ شود.

دهقان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پیشینه تلاشگری یزدی ها اظهار شد: یزدی ها همواره تولید کننده بوده  و حوزه اقتصادی و تولید کنندگی بخشی از هویت ما است و در حالی که روزگاری مشاغل خانگی در یزد نظیر شعربافی رونق داشت کار را به دست صنعت و گردشگری دادیم که امروزه با حجم زیادی از فارغ التحصیلان بیکار روبروهستیم و نکته جالب این است که بر اساس نظریه های اقتصادی راه حل برون رفت از بیکاری راه اندازی مشاغل خانگی است و این یعنی بازگشت به هویت یزدی.

مسئول جبهه فرهنگی استان با اشاره به شخصیت های بزرگ علمی و دینی در استان اظهار داشت: شخصیت هایی نظیر شهید صدوقی، علامه سید محمد کاظم طباطبایی، آیت الله شیخ عبدالکریم حائری، آیت الله مصباح، شهیدان پاکنژاد و بسیاری از بزرگان دیگر همگی هویت یزد هستند.

وی تاکید کرد: هویت؛ یک بخش مغفول مانده در بین مردم و جامعه است.

دهقان با اشاره به سرفصل های پنج گانه هویت ابراز داشت:
اماکن، رجال، جریان ها مثل قیام دهم فروردین، رویدادهای تاریخی و اشیا تاریخی مثل موزائیک مرگ بر آمریکا از سرفصل های هویت بوده که باید با کمک شهرداری ها و سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی مراقبت شوند.

  • نویسنده : حیران