مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی سهم آب انتقالی به یزد، این کاهش سهمیه را به دنبال فرارسیدن فصل پاییز، کاهش مصرف و مشخص نبودن وضعیت منابع آبی در سال جاری دانست.

به گزارش صبح ساباط،«محمدمهدی جوادیان زاده» در گفت‌وگو با  ایسنا علت کاهش سهمیه آب انتقالی به یزد را به دلیل فرارسیدن فصل پاییز و کاهش مصرف شهروندان خواند و افزود: این کاهش سهمیه برای همه استان‌هایی که از سرچشمه‌های سد زاینده‌رود تامین آب می‌شوند، کاهش می‌یابد و در فصل زمستان نیز بیشتر کاهش خواهد یافت و مجدداً با شروع فصل گرما و افزایش مصرف، تخصیص بیشتر خواهد شد.

به گفته وی، سهمیه اولیه تخصیص یافته به استان یزد از خط اول انتقال سالانه ۹۸ میلیون مترمکعب تعیین شده ولی هر ساله حدود ۶۸ میلیون مترمکعب آب به یزد اختصاص می‌یابد که البته با شروع فصل پاییز و با توجه به مشخص نبودن منابع آبی در سال آبی جدید، این میزان ۳۰ درصد کاهش یافته است.

این مسئول وضعیت بارش‌های استان طی دو سال آبی گذشته را نسبتاً خوب ارزیابی کرد و گفت: متوسط بارندگی سال گذشته استان ۱۱۰.۵ میلیمتر بوده که ۹.۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال آبی قبل کاهش یافته ولی در مقایسه با مدت بلند مدت بارندگی استان ۱۹ درصد افزایش داشته است.

وی خاطرنشان کرد: هرچند بارندگی دو سال اخیر وضعیت خوبی داشته ولی به دلیل خشکسالی‌های متوالی سالهای قبل از آن، پارسال نیز با کسری ۲۶۰ میلیون مترمکعبی منابع زیرزمینی استان مواجه بودیم که البته نسبت به کسری ۳۳۰ میلیون مترمکعبی سال ۹۷ و با توجه به اقدامات اساسی مانند طرح تعادل‌بخشی، وضعیت مناسب‌تری داشته است.

جوادیان زاده در مورد سال آبی جدید که از ابتدای مهرماه آغاز شده و پیش بینی بارش‌ها، تصریح کرد: براساس پیش بینی‌ها بارندگی‌های امسال آبی نرمال و زیرنرمال خواهد بود ولی قطعاً با نزدیک شدن به فصل‌های بارش می توان دقیق‌تر وضعیت را ارزیابی کرد.

وی خاطرنشان کرد: براساس بررسی‌ها میزان مصرف آب استان در سال جاری نسبت به سال گذشته به ویژه در تابستان ۲۶ درصد افزایش داشته است که قطعاً علاوه بر شذدت گرمای تابستان یزد، شیوع کرونا نیز مزید بر افزایش این مصرف بوده است.

مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد از مناسب بودن پساب یزد برای تغذیه مصنوعی سفره های زیرزمینی به دلیل نداشتن فلزات سنگین خبر داد و گفت: در همین راستا موسسه کوثر با ایجاد تصفیه خانه تکمیلی و تصفیه مجدد پساب تحویلی از تصفیه خانه آب و فاضلاب، آب باکیفیتی را استحصال می‌کند که می‌تواند با رعایت چارچوب‌ها و ضوابط تعیین شده از سوی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور برای تغذیه مصنوعی سفره‌های یزد مورد استفاده قرار گیرد.

جوادیان زاده در پایان متذکر شد: در همین راستا رایزنی‌هایی بین موسسه کوثر و آب منطقه‌ای انجام شده ولی تاکنون هیچ تزریقی عملیاتی نشده است