رضا اردکانیان: تحول بزرگی در الحاق ایران به اتحادیه صادرات اوراسیا شروع شده که پیشرفت‌های خوبی داشتیم.

به گزارش صبح ساباط،  وزیر نیرو صبح امروز دوشنبه در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد گفت: از آبان ۹۸ در صادرات اوراسیا  رشد قابل ملاحظه‌ای داشتیم وآنچه الان وجود دارد موافقت نامه موقت است و تا ۵ آبان امسال نیز وقت داریم تا مذاکرات برای الحاق دائم داشته باشیم که این امری مهم است.یزد بهشت سرمایه گذاری ایران

اردکانیان گفت : یزد و کرمان با توجه به ظرفیت‌های بالقوه‌ای که دارند، باید در این الحاق جایگاه ویژه‌ای داشته باشند و اگر جای پای خود را در بازار ۲۰۰ میلیون نفری اوراسیا محکم نکنیم، وقتی سیل امکانات و شرکت‌ها به وسط آمد، در وضعیت خوب اکنون نخواهیم بود بنابراین باید قدر روز به روز اکنون را بدانیم.

وزیر نیرو افزود: تا یک ماه دیگر اجلاس شانزدهم کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه را در فدراسیون روسیه برگزار خواهیم کرد و شایسته است که تشکلی که در استان‌ها شکل گرفته در این کمیسیون حضور داشته باشند.

وی گفت: اصول حرکت در مسیر اقتصادی به ویژه پیوستن به اتحادیه صادرات اوراسیا بسیار حائز اهمیت است و همه باید این اصول را به درستی رعایت کنیم.

وزیر نیرو افزود: ما در سال جهش تولید سعی کردیم روش‌های خود را اصلاح کنیم تا بتوانیم در جایگاه برق در تولید کشور نقش زیرساختی را تسهیل کنیم تا سایر بخش‌های مولد جهش مورد انتظار را داشته باشند، اما با توجه به متکی بودن به منابع داخلی امیدواریم در این مسیر حرکت شود.

اردکانیان گفت: حتی در شرایط تحریم به لطف اتکا به ثروت‌های کشور از جمله نیروی انسانی، توانسته‌ایم دستاورد‌های بسیار وسیعی در عرصه‌های مختلف داشته باشیم، اما در برخی زمینه‌ها هنوز خیلی عقب هستیم و باید چاره اندیشی کنیم و همه قوا و بخش خصوصی باید در این زمینه وارد عمل شوند و عقب ماندگی را علاج کنند و اگر این اتفاق نیفتد، به اهداف خود نخواهیم رسید و قافیه را باخته‌ایم.

وی همچنین از بهره برداری ۱۴ طرح صنعت برق استان خبر داد و گفت: این طرح‌ها شامل پست ۶۳ کیلوولت خضر آباد، هشت طرح فوق توزیع و خط انتقال نیروی برق ۲ نیروگاه مقیاس کوچک به ظرفیت ۱۶ مگاوات و سه نیروگاه خورشیدی به ظرفیت ۱۸ مگاوات بود که در شهرستان‌های استان به بهره برداری رسید.

 

وزیرنیرو افزود: با افتتاح این طرح‌ها به خصوص در حوزه انرژی خورشیدی استان یزد جایگاه اول کشور را در ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی بدست آورد.

وی گفت: برای بهره برداری از این طرح‌ها در مجموع ۳۰۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

وزیر نیرو در مراسم بهره برداری از این طرح‌ها با اشاره به اینکه افتتاح این طرح‌ها در ادامه پویش الف ب ایران در سراسر کشور انجام می شود، گفت: قرار است در اجرای این پویش ۲۵۰ طرح در زمینه‌های مختلف مرتبط با آب و برق با سرمایه گذاری بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان به بهره برداری برسد.

اردکانیان افزود: در پایان هفته نوزدهم تاکنون ۱۰۵ طرح با سرمایه گذاری بالغ بر ۲۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بهره برداری شده و تا پایان سال نیز به آنچه مقرر شده خواهیم رسید.

 

استاندار نیز در این نشست با اشاره به دست آورد‌های ارزشمند استان در زمینه اقتصاد مقاومتی افزود: علیرغم بسیاری از محدودیت‌ها و مشکلاتی که داریم خوشبختانه رشد سرمایه گذاری در استان یزد بسیار خوب است و در موضوع امنیت سرمایه گذاری نیز رتبه اول کشور را بدست آورده ایم.

میر محمدی نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست توجه جدی‌تر و عملیاتی برای اجرای خط دوم انتقال آب به استان، تقویت دیپلماسی اقتصادی و فراهم کردن زیر ساخت‌های لازم در شهرستان‌ها برای استقرار صنایع را خواستار شد.

 

وزیر نیرو یکشنبه شب وارد یزد شد و شرکت در نشست اقتصاد مقاومتی استان و افتتاح ۱۴ طرح  از جمله برنامه‌های سفر یک روزه وی است.

  • منبع خبر : خبرگزاری صداوسیما