رئیس سازمان تعاون روستائی استان یزد گفت: دولت در حدود ۴ هزار تن گندم کشاورزان یزدی را به صورت تضمینی خریداری کرده و به این صورت نقش دلالان در این حوزه بسیار کاهش یافته است.

به گزارش صبح ساباط، یدالله جوادی‌پور در گفت‌و‌گو با تسنیم اظهار داشت: در سال زراعی گذشته از ۱۱ هزار هکتار سطح زیر کشت بیش از ۴۰ هزار تن گندم تولید شده است.

وی گفت: نزدیک به ۴ هزار تن خرید تضمینی و در حدود ۲۸۰ تن خرید توافقی گندم صورت گرفته است.

رئیس سازمان تعاون روستایی استان یزد با اشاره به رشد ۱۷ درصدی خرید تضمینی و توافقی گندم نسبت به سال گذشته بیان کرد: سال گذشته گندم تضمینی کیلویی هزار و ۷۰۰ تومان خریداری و امسال با افزایش ۲ برابری دو هزار و ۵۰۰ تومان خرید شده است.

وی با بیان اینکه امسال گندم با کمترین افت از کشاورزان تحویل گرفته شده و در بازه زمانی ۱۰ روزه هزینه آن پرداخت شده است، افزود: تاکنون بیش از ۸۰ درصد هزینه خرید تضمینی گندم نزدیک به ۸ میلیارد تومان به کشاورزان استان پرداخت شده است.

جوادی‌پور شهرستان خاتم را بیشترین مرکز خرید گندم تضمینی در استان نام برد و تصریح کرد: خرید تضمینی گندم به صورت آنلاین در سامانه مرکزی خرید گندم کل کشور در ۹ مرکز در استان انجام گرفته که بعد از شهرستان خاتم، مراکز ابرکوه و بهاباد در رتبه‌های دوم و سوم بیشترین خرید تضمینی گندم استان قرار گرفته‌اند.

رئیس سازمان تعاون روستایی استان یزد فعالیت دلالان را امسال بسیار کم دانست و گفت: امسال گندم زیادی توسط دلالان خریداری نشده و آن مقدار هم که خریداری شده دوباره به دولت فروخته شده چرا که قیمت گندم آزاد و دولتی تفاوت آن چنانی نداشت و تنها در اواخر دوره افزایش قیمت داشتند که همان موجب کاهش خرید تضمینی گندم شد.

وی با اشاره به اینکه دولت ۴۰ درصد گندم را نسبت به سال گذشته گران‌تر از کشاورزان خریده است بیان کرد: به دلیل افزایش نهاده‌های کشاورزی، کشاورزان معتقدند هزینه تولید بسیار بالاتر است و چون قیمت خرید تضمینی گندم سالانه اعلام می‌شود و نهاده‌های دامی در طول سال افزایش می‌یابد، این امر سبب می‌شود هزینه‌های تولید بالاتر برود.

جوادی‌پور گفت: اگر بتوانیم محصولات را سالم از کشاورزان بخریم هم می‌توانیم فعالیت دلالان را محدود کنیم و هم می‌توانیم محصولات کشاورزان را وارد شبکه سالم توزیع کنیم و نارضایتی کشاورزان و حتی مصرف کنندگان را کم کنیم چرا که فاصله دریافت محصول از تولیدکنندگان و ارسال به مصرف کنندگان در بازار آزاد بسیار زیاد است و این امر نارضایتی‌های بیشتری را به وجود آورده است.

وی تشریح کرد: اگر دولت بتواند مراکز عرضه خرید و فروش مستقیم را تنها برای گندم بلکه برای تمام محصولات کشاورزی داشته باشد بنابراین هم کشاورزان می‌توانند محصولات خود را مستقیم بفروشند تا به دست دلالان نرسد و فعالیت این به اصطلاح بیزینس من ها کمتر شود و هم مصرف کنندگان می توانند با قیمت ارزان‌تر محصولات کشاورزی را دریافت کنند.

این مسئول استانی گفت: با بیشتر کردن مراکز خرید دولتی، خرید نقدی از کشاورزان، خرید بر اساس قیمت تمام شده و دادن تسهیلات ارزان قیمت به کشاورزان برای تهیه نهاده‌های کشاورزی به طور مستقیم به مقدار زیادی می‌توان شبکه سالمی در خرید، فروش و توزیع محصولات کشاورزی داشت و به مقدار زیادی می‌توان فعالیت دلالان را در این حوزه کاهش داد.

  • منبع خبر : تسنیم