معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به اینکه ابعاد فاجعه منا باید حتما به صورت کامل بررسی شود، گفت: برخی کشورهای اسلامی در برابر بررسی این حادثه سکوت کرده‌‎اند.

به گزارش صبح ساباط به نقل از ایرنا سعید اوحدی در دیدار با نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه یزد به سه شهید استان در فاجعه منا اشاره کرد و افزود: این فاجعه در تاریخ بی‌سابقه بود که هزاران نفر از زایران حرم امن الهی در یک بی کفایتی بسیار بزرگ، جان خود را از دست دادند و با فجیع‌ترین حالت ممکن به شهادت رسیدند.

به گزارش ایرنا و به نقل از دفتر امام جمعه یزد، وی با اشاره به اینکه بسیاری از کشورهای اسلامی امروز در برابر این فاجعه بزرگ سکوت کرده اند، یادآور شد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری، نباید این فاجعه هیچ زمانی به فراموشی سپرده شود و حتما باید ابعاد آن برای مجازات عاملان آن مشخص شود.

این مسوول در ادامه با اشاره  به رسالت شهدا و فداکاری جامعه ایثارگران در انقلاب و هشت سال دفاع مقدس گفت: قانون این حق را برای جامعه ایثارگری در نظر گرفته است که از برخی خدمات بهره مند شوند و نباید اداره ها و نهادها از بهره مندی آنها نسبت به این خدمات محروم شوند.

اوحدی افزود: در این حوزه اقدامات لازم را انجام می دهیم تا دیگر شاهد چنین موضوعی نباشیم که مادر سه شهید نتواند از خدماتی که قانون برای او در نظر گرفته است استفاده کند.

همچنین نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه یزد با انتقاد از اینکه بازار پوشاک ایران به دست برخی کشورها از جمله چین و ترکیه است، گفت: صنعت پوشاک راهگشای کشور برای برون رفت از مشکلات اشتغال است.
آیت الله محمدرضا ناصری یزدی افزود: بنیاد شهید باید برای فرزندان و خانواده های شهدا و ایثارگران علاوه بر بحث اشتغال، به لحاظ فرهنگی، آموزشی و تربیتی هم توجه خاصی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه ما بعضا نسبت به آموزش و تربیت جوانان در کشور بی توجه هستیم گفت: بسیاری از نخبگان بلافاصله پس قبولی در دانشگاه با پیشنهادهایی از سوی کشورهای خارجی روبرو می شوند، ولی ما برای جذب همین تعداد جوانان برنامه ای نداریم.

ناصری یزدی تاکید کرد: برخی از شرکت‌ها به صورت کاملا روشن و شفاف در کشور اعلام می کنند که زمینه مهاجرت نخبگان به کشورهای دیگر را فراهم می کنند، باید علاوه بر اینکه جلوی این موضوع گرفته شود، زمینه شکوفایی و استعداد کامل از ظرفیت های آنها استفاده شود.

امام جمعه یزد یکی دیگر از مشکلات اساسی که امروز وجود دارد را بحث کاهش فرزندآوری دانست و افزود: این توطئه بزرگی بود که با برخی کم درایتی ها در کشور رواج پیدا کرد و الان به چالش تبدیل شده است.

ناصری یزی بیان کرد: باید برنامه‌ریزی لازم را انجام دهیم و با در نظر گرفتن مشوق‌هایی مردم را نسبت به فرزندآوری ترغیب کرده و جلوی پیر شدن و فرسوده شدن جمعیت ایران را بگیریم.

استان یزد سه هزار و ۸۵۰ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

فاجعه فراموش ناشدنی منا و شهادت ۴۷۶ نفر از هموطنان مظلوم کشورمان در دهم ذی‌الحجه ۱۴۳۶ نشانه‌ای دیگر از سوء تدبیر حاکمان سعودی نسبت به جهان اسلام و مسلمانان است. حادثه کشتار بی‌رحمانه حجاج بیت الله الحرام در حج سال ۱۳۶۶ و نیز فاجعه غمبار منا در سال ۱۳۹۴ نشان داد آل سعود لیاقت و کفایت مدیریت اماکن مقدس اسلام را ندارد. بی‌گمان ارواح مطهر شهدای منا که در عالی‌ترین جلوه بندگی، مظلومانه و با قلبی مملو از شوق عبودیت به شهادت رسیدند، مشمول عنایات خاصه حضرت حق تعالی خواهند بود.

  • منبع خبر : ایرنا