مسئول دبیرخانه یزد حسینیه ایران گفت: نحوه برگزاری عزاداری‌های محرم در استان یزد منوط به تصمیم ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا است.

به گزارش صبح ساباط، سیدحسن حسینی اظهار داشت: با توجه به متفاوت بودن عزاداری‌های یزد با دیگر شهرهای کشور و با درخواست ستاد کرونای استان و برگزاری جلسات مختلف با مسئولان از جمله سازمان تبلیغات اسلامی، پیشنهاداتی برای برگزاری این مراسم ارائه شده است.

وی با بیان اینکه برگزاری مراسم در شرایط قرمز بودن وضعیت استان و در وضعیت هشدار بودن آن متفاوت است، افزود: در هر دو وضعیت برنامه هایی برای برگزاری مجالس روضه، سینه زنی، پخت نذورات، نخل برداری ارائه شده است.

حسینی عنوان کرد: از جمله این موارد می توان به فاصله گذاری مناسب، محدود کردن ساعات و حضور افراد، استفاده از فضای باز و ظرفیت فضای مجازی و صدا و سیما، عدم توزیع غذای نذری در مجالس و … اشاره کرد.

مسئول دبیرخانه بین المللی یزد حسینیه ایران ادامه داد: در صورت وضعیت قرمز استان نیز پیشنهاد شده تا عزاداری‌ها فقط با استفاده از فضای مجازی و صداوسیما برگزار شود.

وی عنوان کرد: این پیشنهادها به ستاد ملی پیشگیری و مقابله با کرونا ارسال شده که بر اساس تصمیم گیری این ستاد عمل خواهد شد و در شرایط کنونی، تابع دستورالعمل ستاد ملی و استانی کرونا هستیم.

حسینی با اشاره به اطلاعیه هایی که از سوی برخی هیئات مذهبی یزد منتشر شده است، افزود: این اطلاعیه ها به معنای تعطیلی عزاداری‌ها نیست بلکه به معنای اعمال محدودیت است و به هر حال با توجه به شرایط موجود، عزاداری‌ها همانند سالهای قبل انجام نمی شود و شکل عزاداری‌ها متفاوت خواهد بود.

مسئول دبیرخانه بین المللی یزد حسینیه ایران ادامه داد: اولویت هیئات عزاداری و بانیان روضه، حفظ سلامت شهروندان است و در این راستا هیئات و بانیان روضه و موکب‌های اربعین از شروع بحران کرونا به میدان آمدند و بیش از ۸ ملیارد تومان در قالب‌های مختلف اعم از تجهیز مراکز درمانی و تهیه بسته های معیشتی کمک کردند.

وی اظهار داشت: در محرم امسال هم با برنامه ریزی صورت گرفته و طبق نظر ستاد کرونا هم عزاداری انجام می شود و هم کمک‌های مومنانه در قالب های مختلف از جمله آزادی زندانیان غیرعمد و کمک‌های معیشتی در محلات مختلف انجام می‌گیرد.

حسینی عنوان کرد: هیئات عزاداری همواره در بحران‌های مختلف همچون هشت سال دفاع مقدس، سیل، زلزله، ساخت مراکز علمی و درمانی و … بدون هیچ چشم‌داشتی پشتوانه انقلاب و نظام بوده و خواهند بود.

  • منبع خبر : یزدرسا