به گزارش صبح ساباط ، مهندس محمدحسین شریعتی نسب ،با اشاره به نقش کیفیت روغن در عملکرد ترانفسورماتورها ، افزود: برای نخستین بار در سطح شرکت های توزیع و همکاری یک شرکت دانش بنیان دستگاه تصفیه شیمیایی روغن در کارگاه تعمیرات ترانسفورماتورهای انبارمرکزی یزد مستقر و حجم زیادی از روغن های مستعمل و کارکرده تصفیه […]

به گزارش صبح ساباط ، مهندس محمدحسین شریعتی نسب ،با اشاره به نقش کیفیت روغن در عملکرد ترانفسورماتورها ، افزود: برای نخستین بار در سطح شرکت های توزیع و همکاری یک شرکت دانش بنیان دستگاه تصفیه شیمیایی روغن در کارگاه تعمیرات ترانسفورماتورهای انبارمرکزی یزد مستقر و حجم زیادی از روغن های مستعمل و کارکرده تصفیه شد.
وی با ذکر این نکته که تصفیه فیزیکی روغن ها قابلیت برگشت خواص روغن را نخواهد داشت ، متذکر شد : با در نظر گرفتن ارزش روغن هاي مستعمل ، هزينه انجام تصفيه شيميايي ۱۳٫۵ هزار ليتر روغن نو با هزینه ای بالغ بر ۱۲۷۵ ميليون ريال ، صرفه جويي اقتصادي در خريد روغن براي شرکت را داشته است.
شریعتی نسب وارد آمدن آسيب جدي به ترانس و تحميل هزينه به شرکت را از مشکلات ایجاد شده به خاطر کیفیت بد روغن دانست و گفت : درحال حاضر با تصفيه حدود ۱۵ هزار ليتر روغن کارکرده تحويلي، ۹۰ درصد از حجم روغن پس از حذف آلودگي هاي استخراج و ۱۳ هزار و ۵۰۰ ليتر روغن در اختیار قرار گرفت.
این مسئول یادآور شد : با کارکرد روغن در ترانسفورماتور بعضي از خصوصيات شيميايي و الکتريکي روغن تغيير کرده که خود موجب تخريب مواد سلولزي، خوردگي سطوح فلزي و ايجاد وارنيش و در نهایت ایجاد لجن می شود.
معاون بهره برداری شرکت توزیع نیروی برق استان یزد خاطرنشان کرد : این روغن ها بر طبق استاندارد های IEC60296 , IEC60422 و با کیفیت روغن های نو تصفیه و برای استفاده مجدد به کار گرفته شده اند.
شایان ذکر است دستگاه تصفيه سيار ؛ قابلیت حمل با تريلي و تصفيه در محل کارفرما را داراست و پیش تر فقط عملیات تصفیه در حوزه فوق توزیع کشور از این طریق انجام شده است.

منبع: دفتر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان یزد