به گزارش صبح ساباط، سید جمال سجادی پور با اشاره به اقدامات پیشگیرانه و عملیات مبارزه با آفت مگس ترانه ای در استان یزد گفت: آفت مدیترانه ای پس از ۳۷ سال در سال ۱۳۹۴ در استان یزد مشاهده شد و خسارت قابل توجهی به کشاورزان یزدی وارد آورد. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد […]

به گزارش صبح ساباط، سید جمال سجادی پور با اشاره به اقدامات پیشگیرانه و عملیات مبارزه با آفت مگس ترانه ای در استان یزد گفت: آفت مدیترانه ای پس از ۳۷ سال در سال ۱۳۹۴ در استان یزد مشاهده شد و خسارت قابل توجهی به کشاورزان یزدی وارد آورد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد خواست این آفت را میوه جات شیرین نظیر زردآلو،هلو،توت، انجیر و … دانست و اظهار داشت: این آفت که تا پیش از این در مدل جهانی بر روی انار شیرین  تخم ریزی نکرده بود به یکباره در سال ۱۳۹۶ تغییر رفتار داده و بر این میوه نیز اثر گذاشته و ۱۵ هزار تن از انار استان را نابود کرد.

سجادی پور با بیان اینکه با اقدامات پیشگیرانه و عملیات مبارزه، خوشبختانه در سال های ۹۷ و ۹۸ کمترین میزان خسارت به باغ های انار استان وارد شده است ابراز داشت: میزان خسارت این آفت به محصول انار استان در سال های مذکور کمتر از ۱۰ درصد بوده که بهترین حالت میزان خسارت به حساب می آید و البته در سال گذشته نیز با انجام عملیات مبارزه میزان خسارت ۵ درصد برآورد شده است.

سجادی پور تصریح کرد: پروژه عملیات مبارزه با آفت مگس مدیترانه ای از جمله پروژه هایی است که از محل سفر ریاست جمهوری به استان مصوبه اخذ کرده و مقرر شده طی دو سال مبلغ ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به این موضوع اختصاص پیدا کند که در شهرستان های تفت،مهریز،میبد،اردکان و اشکذر که این آفت مشاهده شده جهت مبارزه هزینه خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در تشریح ویژگی های این آفت هم گفت: یکی از ویژگی ها این است که تا زمانی که محصول برداشت نشده هیچ گونه علامتی از خود نشان نمی دهد اما به محض برداشت محصول ظرف ۲۴ الی ۴۸ ساعت این آفت بروز کرده و محصول را از بین می برد البته برخلافت آفت کرم گلوگاه که تنها به  ۲۵ درصد محصول خشارت وارد می کند آفت مگس مدیترانه ای ۱۰۰ محصول را نابود می کند.

سجادی پور خاطر نشان کرد: برای سال جاری نیز برنامه های خوبی برای مبارزه با این آفت تدارک دیده شده و شبکه مراقبت ما فعال بوده و اگر تراکم جمعیت آن به حدی برسد که بتواند خسارت بالایی به محصولات بزند عملیات مبارزه صورت خواهد گرفت.

وی در پایان با بیان اینکه اگر از این آفت غفلت شود می تواند آسیب سنگینی به کشاورزان استان وارد کند اظهار داشت: امیدورایم با حمایت های دولت و کمک های مردم و مبارزه همگانی با آفت مگس مدیترانه ای، شاهد کاهش میزان خسارت به کشاورزان یزدی باشیم.

منبع: یزدرسا