به گزارش صبح ساباط، محمد جعفرپور از رشد قابل توجه ورزش زورخانه‌ای استان یزد در کشور خبر داد و گفت: خوشبختانه استان یزد درزمینهٔ ورزش‌های زورخانه‌ای دارای سکو و جایگاه خوبی است و با تلاش‌های صورت گرفته رتبه‌بندی عملکردی این استان دردوسال گذشته ۲۵ پله صعود داشته و حضور تیم ها در مسابقات و برنامه‌های […]

به گزارش صبح ساباط، محمد جعفرپور از رشد قابل توجه ورزش زورخانه‌ای استان یزد در کشور خبر داد و گفت: خوشبختانه استان یزد درزمینهٔ ورزش‌های زورخانه‌ای دارای سکو و جایگاه خوبی است و با تلاش‌های صورت گرفته رتبه‌بندی عملکردی این استان دردوسال گذشته ۲۵ پله صعود داشته و حضور تیم ها در مسابقات و برنامه‌های فرهنگی نسبت به گذشته بیشتر شده است.

دبیر کل فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی کشور در ادامه بابیان این مطلب که استان یزد درزمینهٔ جمع‌آوری اطلاعات و ایجاد بانک اطلاعاتی جامعه ورزش زورخانه‌ای کشور هم رکورددار است اظهار داشت: این ورزش در استان یزد رشد خوبی داشته و توانسته جوانان و نوجوانان زیادی را جذب کند.

جعفرپور همچنین به توزیع ۳۰۱۷ مدال در سال گذشته در بین ورزشکاران این رشته ورزشی اشاره کرد و ابراز داشت: مسابقات ورزش زورخانه‌ای در ۵ وزن مختلف و در تمامی رده‌های سنی برگزارمی‌شود.

بروز منش پهلوانی ورزشکاران زورخانه ای در ایام کرونا

دبیر کل فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وجود منش پهلوانی در ورزش زورخانه‌ای اظهار داشت: ورزشکاران زورخانه‌ای در ایام کرونایی با تأسی به مولا علی (ع) عملکرد مطلوبی داشته و منش پهلوانی خود را به زیبایی درزمینهٔ تولید و توزیع مواد ضدعفونی، ماسک و دستکش به نمایش گذاشتند.

جعفرپور اضافه کرد: درزمینهٔ تهیه بسته‌های معیشتی نیز زورخانه‌های کشور پایگاه جمع‌آوری کمک‌های مردم و پهلوانان ورزش زورخانه‌ای بودند و نهایتاً این بسته‌ها توسط ورزشکاران بین نیازمندان توزیع شد.

 

دبیر کل فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی در خصوص انتظارات فدراسیون کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای از مسئولین ابراز داشت: بنده معتقدم برای گسترش ورزش پهلوانی در کشور نیازمند عزم ملی هستیم یعنی تمامی دستگاه‌ها و متولیان امر باید درزمینهٔ ارتقای این ورزش کمک‌کار باشند چراکه ورزش زورخانه‌ای یک ورزش ملی بوده و باید تلاش شود تا بتواند به جایگاه واقعی خود در کشور دست یابد.

عدم اختصاص بودجه مناسب به ورزش ملی زورخانه ای

وی افزود: یکی از مشکلات فدراسیون‌های ورزشی بحث بودجه و منابع محدود مالی است علی‌الخصوص چون تمرکز مسئولان ورزش کشور بر ورزش‌های المپیکی استوار است بودجه کمتری به این ورزش اختصاص داده می‌شود و به دلیل نداشتن مدال جهانی و المپیک حمایت چندانی از ما صورت نمی‌گیرد لذا از مسئولان درخواست می‌کنم حمایت از کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای را به‌عنوان یک ورزش بومی و ملی برخلاف ورزش‌های المپیکی که وارداتی هستند موردتوجه قرار دهند.

جعفرپور با ابراز گلایه از وزارت علوم بی‌مهری به ورزش زورخانه‌ای گفت: متأسفانه جایگاهی برای این ورزش ملی در سرفصل‌های درسی دانشگاهی دیده نشده و این وزارتخانه می‌تواند در جهت گسترش این ورزش آن را در علوم درسی بگنجاند.

دبیر کل فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی در پایان از تلاش همه‌کسانی که درراستای زنده نگه‌داشتن ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای و روشن نگه‌داشتن چراغ زورخانه‌ها همت به خرج دادند تشکر و قدردانی کرد و اذعان داشت: ضمن قدردانی از رسانه‌ها امیدوارم توجه خبرنگاران و اصحاب رسانه به این ورزش منحصر به هفته ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی نباشد و برای شناساندن آن به جامعه تلاش بیشتری صورت گیرد.

منبع: یزد رسا