به گزارش اشکذرخبر، رضا برهانی در یزدگفت: موج گرمایی که در حاضر شاهد آن هستیم تا پایان هفته آینده با همین شدت ماندگار است و آخر هفته جاری در پنج شنبه و جمعه نیز ناپایداری هایی به صورت وزش باد نسبتا شدی و گرد و خاک در ساعات بعهر پیش بینی می شود اما شدت […]

به گزارش اشکذرخبر، رضا برهانی در یزدگفت: موج گرمایی که در حاضر شاهد آن هستیم تا پایان هفته آینده با همین شدت ماندگار است و آخر هفته جاری در پنج شنبه و جمعه نیز ناپایداری هایی به صورت وزش باد نسبتا شدی و گرد و خاک در ساعات بعهر پیش بینی می شود اما شدت آن بالا نیست و مسافرت های پایان هفته را به مخاطره نمی اندازد.

مدیرکل هواشناسی استان یزد افزود: برای دمای هوای امروز استان یزد دمای ۴۲ درجه و برای امشب نیز حداقل دما ۲۹ درجه پیش بینی می شود. بیشینه و کمینه دمای هوای چند روز آینده نیز بین ۴۳ درجه و ۳۰ درجه خواهد بود.

وی درباره ابری شدن هوای استان در چند روز اخیر تاکید کرد: جریانات جنوبی که از سمت خلیج فارس و دریای عمان به سمت مرکز کشور حرکت می کنند، موجی از رطوبت و هوای شرجی را با خود همراه می کنند که با ایجاد پدیده همرفتی، باعث صعود رطوبت به ارتفاعات بالا و تشکیل ابر می شود.

برهانی افزود: با توجه به گرمای شدید هوا انتظار بارندگی از این رطوبت و جریانات جنوبی نمی رود؛ زیرا شرط لازم برای بارندگی علاوه بر رطوبت کافی همراه شدن جریانات هوای سرد در عرض شمالی است که در این فصل از سال در استان یزد مهیا نیست.

وی اظهار داشت: در حالت معمول جهت وزش بادها از منطقه پرفشار به سمت منطقه کم فشار است. طی ماه های گذشته با توجه به نفوذ جریانات سرد تا نواحی مرکزی کشور و وزش بادهای شمالی باعث شد تا حد زیادی دمای هوای استان خنک تر از شرایط معمول باشد ولی از ابتدای تابستان به تدریج در اثر تقویت مرکز کم فشار جنوبی و نفوذ هوای گرم حاصل از آن به جو استان، شاهد افزایش قابل ملاحظه دمای استان یزد شدیم.

برهانی بیان کرد: جریانات غربی و بادهای سردی که موجب بارش برف و باران در کشور می شود، معمولا از اواخر پاییز تا اواخر زمستان از سمت دریای مدیترانه به سمت شرق می وزد و شرایط آب و هوایی کشور ما را تحت الشعاع خود قرار می دهد.