رئیس اداره ثبت اسناد و املاک منطقه یک شهرستان یزد از صدور سند مالکیت کاداستری حسینیه بزرگ فهادان در بافت تاریخی ثبت جهانی و مجموعه مسجد و حسینیه سرپلک در شهر یزد همزمان با ماه محرم خبر داد.

به گزارش صبح ساباط، مجتبی شبانی با اعلام این خبر اظهار داشت: در قالب « ماه محرم ، هر روز صدور سند کاداستری یک حسینیه »، سند حسینیه تاریخی و شناخته شده فهادان با مراسم ماندگار و خاطره انگیز ، صادر شد.
وی افزود: حسینیه فهادان، واقع در محله فهادان یزد ، یکی از آثار برجسته دوره قاجار در کوچه حسینیه بزرگ قرار دارد که در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۶۵۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

رئیس اداره ثبت اسناد منطقه یک یزد افزود: این حسینیه به دلیل اهمیت تاریخی و معماری خود، یکی از مقاصد مهم گردشگری در شهر یزد محسوب شده و نمادی از هنر و معماری دوره قاجار است که بازدیدکنندگان را به سفری در تاریخ و فرهنگ ایران دعوت می‌کند.
شبانی خاطرنشان کرد: ساختار معماری حسینیه فهادان با استفاده از مصالح بومی و تکنیک‌های سنتی ساخته شده و با حیاط مرکزی، ایوان‌ها و اتاق‌های جانبی، نمونه‌ای برجسته از معماری قاجاری است که هنوز هم پس از گذشت سال‌ها، زیبایی و استحکام خود را حفظ کرده است.
وی درباره مسجد و حسینیه سرپلک هم گفت: مسجد سر پلک شهید مدرس طباطبایی مربوط به سده هشت هجری قمری است که در ابتدای بازارچه سرپلک و در محله سر پلک یزد قرار گرفته و با مصالحی نظیر خشت و گل ساخته شده و متشکل از گرمخانه، صحن، گنبد و ایوان تابستانی است.
به گفته شبانی ، ورودی این مسجد در ضلع جنوبی و شرقی قرار گفته است که بر روی دو لوح کاشی که در سردر قسمت شرقی قرار دارند سال ۱۱۲۳ هجری قمری ثبت شده و از تزئینات این مسجد می توان به کاشی های های معرق و کاشی های شش ضلعی فیروزه ای موجود در محراب و کاربندی گچی به کار رفته در ساخت گنبد اشاره کرد.

وی ادامه داد : از بین مراکز دیدنی اطراف این مسجد تاریخی، بازارچه سر پلک ، حسینیه و آب انبار حاج یوسف و مسجد ساباط است و در نزدیکی آن هتل موزه فهادان ، هتل لب خندق و هتل ملک التجار ، رستوران سنتی ادیب الممالک یزد و کافی شاپ هتل مهر قرار دارد.

انتهای پیام/