دارالعباده به عنوان شهری اثربخش در روند کلی انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

مردم دارالعباده یزد در جریان انقلاب اسلامی به ویژه در سال‌های اوج‌گیری نهضت اسلامی یعنی سال ۵۶ که با شهادت آقا مصطفی خمینی، اعتراض علیه انتشار مقاله اهانت‌آمیز اطلاعات در ۱۷ دی ۱۳۵۶ و قیام مردم قم و قیام مردم تبریز

در ۲۹ بهمن در حمایت از مردم قم، روند مبارزاتی جدیدی به خود گرفت.

اوج این مبارزات در دهم فرودین ماه ۱۳۵۷ به مناسبت چهلم شهدای قیام خونین مردم تبریز بود که یزدی‌ها رشادت‌های جانانه‌ای به نمایش گذاشتند و ۲۲ شهید را تقدیم انقلاب کردند.

مردم یزد در مبارزات خود شهیدان بسیاری را تقدیم انقلاب کرده‌اند، اما شهیدان «اصغرمرادی»، «مهدی قدکفروشان»، «رضا نامداری هنزائی» و «محمدحسین پارساییان» اولین شهیدان انقلاب یزد هستند که در قیام دهم فروردین طعم شیرین شهادت را چشیدند.

رضا نامداری هنزائی اولین شهید انقلاب یزد

شهید رضا نامداری هنزائی در سال ۱۳۲۴ در هنزا به دنیا آمد. وی فردی متدین و مکتبی بود که حضور منظمی در جلسات دینی و قرآنی داشت.

او در دهم فروردین پیشاپیش جمعیت در حرکت بود که با شلیک دو گلوله به قلب و سینه به شهادت رسید و اولین شهید انقلاب یزد لقب گرفت.

پیکر پاک این شهید پس از ۳ روز به همراه ۷ پاسبان در خلد برین یزد به خاک سپرده شد.

اصغر مرادی، اولین شهید دانشجوی استان اردبیل

«اصغر مرادی» یکی از شهیدان قیام مردم یزد در دهم فرودین است. وی در ۲۰ تیر سال ۱۳۳۵ و در شب تاسوعای حسینی در محله خیرآباد اردبیل و در خانواده‌ای مذهبی دیده به جهان گشود.

از کودکی آموختن قرآن را شروع کرد، از هفت‌سالگی به مدرسه رفت و دوران دبیرستان را که مصادف بود با تشکیل حزب رستاخیز در دبیرستان جهان علوم اردبیل طی کرد.

وی پس از طی دوران ابتدایی و دبیرستان در سال ۱۳۵۳ در رشته اقتصاد وارد مدرسه عالی علوم اجتماعی و اقتصادی قزوین، دانشگاه امام خمینی (ره) فعلی شد.

مرادی نسبت به جامعه و مردم احساس مسئولیت می‌کرد و دارای روحیه مبارزاتی بود. اولین دستگیری وی به دلیل اعترافات دانشجویان در دانشگاه روی داد و از این مقطع او به صورت فعال فعالیت‌های مبارزاتی علیه رژیم شاه را آغاز کرد.

فعالیت‌های او منحصر به دانشگاه قزوین نمی‌شد بلکه در برخی از دانشگاه‌های شهر‌های اطراف قزوین نیز فعالیت مبارزاتی داشت و این فعالیت‌ها را با شگرد و مهارت خاصی انجام می‌داد. مبارزات انقلابی مرادی علیه رژیم شاه بسیار حرفه‌ای بود و او بسیاری از مأموریت‌های خارج از شهر خود را در قالب سفر‌های سیاحتی انجام می‌داد.

این شهید راه انقلاب پس از قیام مردم قم و تبریز در سال ۵۶ افکار مبارزاتی خود را علنی‌تر کرد. وی که به خوبی فلسفه برگزاری چهلم شهدا را درک کرده بود برای برگزاری آیین‌های بزرگداشت چهلم شهدای تبریز به‌همراه دوستان خود و برای سازمان‌دهی مبارزات جوانان و دانشجویان به شهر یزد سفر کرد و در جریان راهپیمایی روز دهم فروردین‌ماه سال ۵۷ مردم یزد با شناسایی عوامل ساواک به شهادت رسید.

شهید اصغر مرادی که یکی از دانشجویان فعال در عرصه انقلاب اسلامی است، نقش مهمی در ساماندهی تظاهرات دانشجویی داشت و در گلزار شهدای یزد (خلدبرین) به خاک سپرده شد.

مهدی قدکفروشان، اولین شهید دانش‌آموز انقلاب یزد

شهید «محمدمهدی قدکفروشان» در سال ۱۳۴۰ در یک خانواده متوسط و مذهبی به دنیا آمد، تحصیلات خود را در مدرسه هدایت یزد آغاز کرد. هنوز نوجوان بود که در ضمن درس خواندن به پدر در مغازه کمک می‌کرد.

این شهید، دوران راهنمایی را در مدرسه «علامه اقبال» سپری و در همین زمان به آموختن قرآن و نهج‌البلاغه مشغول شد.

دوران دبیرستان او در دبیرستان ایرانشهر یزد سپری شد و هنگامی‌که دانش‌آموز سال اول نظری بود در دهم فروردین سال ۵۷ پس از مراسم مسجد روضه محمدیه پیشاپیش جمعیت حرکت و بر اثر اصابت باتون و ضربه مغزی در روز‌های بعد از قیام در بیمارستان به شهادت رسید و در خلدبرین به خاک سپرده شد.

دژخیمان رژیم شاه اجازه برگزاری مراسم شهید را در مسجد ندادند و مراسم وی به صورت محدود در خانه پدری برگزار شد.

محمدحسین پارساییان، شهید لب‌تشنه یزد

شهید پارساییان دوران کودکی خود را در روستای مذهبی خیرآباد و دبستان تعلیمات اسلامی خیرآباد سپری کرد. او دوران متوسطه را در دبیرستان پهلوی سابق گذراند و از سال پنجم دبیرستان هم‌زمان با تحصیل به خانواده در امرار معاش کمک می‌کرد.

او که در تظاهرات روز دهم فروردین و در میدان شهدا از پشت سر تیر خورد، به دلیل بنیه جسمی خود را به میدان خان می‌رساند و از آنجا توسط دوستانش به بیمارستان فرخی منتقل می‌شود.

پارسائیان ۱۲ روز در بیمارستان فرخی بستری بود و پس از ۳ عمل جراحی کذایی با لب‌تشنه در تخت بیمارستان شهید می‌شود.