معاون آمار و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد با اشاره به انتخاب استان یزد به عنوان استان پایلوت بهره‌وری کشور، گفت: در همین راستا ده پروژه در حوزه‌ آب استان مورد تایید سازمان ملی بهره‌وری قرار گرفته است.

به گزارش صبح ساباط؛ جعفر رحمانی معاون آمار و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد، در این خصوص اظهار داشت: ۲۵ پروژه بهره‌وری از سوی استان یزد به سازمان ملی بهره‌وری ارسال شد و در نهایت ۱۰ طرح مورد قبول این سازمان قرار گرفت که پروژه‌های خط سبز آبرسان، اتاق شیشه‌ای، بازار آب و نصب کنتور هوشمند جزو طرح‌های مورد تایید برای استان در حوزه آب است.

رحمانی پروژه خط سبز آبرسان را یکی از مهمترین طرح‌ها در حوزه بهره‌وری استان دانست که در این طرح صنایع از پساب و فاضلاب به جای آب‌های کیفی استفاده خواهند کرد.

وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از لوله‌گذاری این پروژه انجام شده است، افزود: یکی از نکات مهم و قابل توجه در پروژه خط سبز آبرسان توجیه کردن صنایع برای استفاده از پساب است که می‌تواند بهره‌وری در حوزه آب صنایع و استان را بالا ببرد.

معاون آمار و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد، هوشمند سازی چاه‌های کشاورزی و صنعتی را از جمله پروژه‌های بهره‌وری استان معرفی کرد و بیان داشت: این پروژه باعث بهره‌وری آب به ویژه در بخش کشاورزی خواهد شد.

رحمانی از اتاق شیشه‌ای و بازار آب به عنوان آخرین پروژه در حوزه بهره وری آب نام برد و خاطر نشان کرد: در اتاق شبشه‌ای همه منابع و چاه‌ها کاملا شفاف از سوی مردم و مسئولان رصد می‌شود.

وی در خصوص نحوه فعالیت بازار آب در استان، گفت: در این طرح به جای اینکه آب با بهره‌وری پایین مورد استفاده قرار گیرد، می‌تواند توسط فرد دیگری که بتواند با آن ارزش افزوده بیشتری را تولید کند، مشروط بر اینکه آسیبی به بخش اولیه وارد نشود، خریداری شود.

رحمانی با بیان اینکه دو راه مهم برای دولت در زمینه ارتقای بهره‎وری وجود دارد، تصریح کرد: دولت ابتدا باید قیمت‌ها را اصلاح کند تا مصرف‌کنندگان مجبور به افزایش بهره‌وری شوند و دوم اینکه باید باوری را به وجود بیاوریم که منفعت این اقدامات در بلند مدت به همه مردم جامعه خواهد رسید.

به گفته معاون آمار و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، استفاده از وسایل کاهنده آب در خانوارها و آبیاری زیر سطحی از پروژه‌های آینده یزدِ بهره‌ور خواهد بود.