مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: مدارس چند شهرستان این استان در پی وقوع زمین لرزه های صبح امروز در کشور افغانستان، که در خراسان رضوی نیز احساس شد، در ۲ نوبت صبح و عصر شنبه تعطیل شد.

به گزارش صبح ساباط به نقل از ایرنا؛ سیدامیر شوشتری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر این اساس در نخستین تصمیم‌گیری مدارس شهرهای باخرز، تایباد، خواف، تربت جام و صالح آباد تعطیل اعلام شده است.

وی ادامه داد: در دیگر مناطق استان نیز بنا بر تصمیم شورای آموزش و پرورش هر شهرستان عمل خواهد شد.

اداره کل مدیریت بحران خراسان رضوی نیز در پی وقوع زلزله در افغانستان، از ساکنان ساختمان‌های بلندمرتبه بالای چهار طبقه خواست با هدف حفظ احتیاط تا ساعت ۱۳ امروز بیرون از ساختمان حضور داشته باشند.

به گزارش ایرنا، در متن اطلاعیه مدیریت بحران استان آمده است: با توجه به زمین لرزه‌های روز جاری در شمال غرب افغانستان که در شهر مشهد و تعدادی از شهرستان‌های مرزی خراسان رضوی احساس شد ضرورت دارد، هم استانی‌ها، آرامش خود را در چنین شرایطی حفظ کرده و آخرین اخبار و اطلاعات را از رسانه‌های معتبر دریافت کنند.

به گزارش خبرنگاران ایرنا در خراسان رضوی، شدیدترین این زمین لرزه ها با قدرت ۶.۵ و ۶.۳ و ۵.۶ ریشتر در مشهد و به خصوص شهرستانهای خواف، تایباد و تربت حیدریه احساس و در برخی مناطق موجب نگرانی و سراسیمگی مردم شد.

نخستین زلزله امروز با قدرت ۶.۳ ریشتر در عمق هفت کیلومتری سطح زمین در شمال هرات، منطقه «قره‌باغ» افغانستان به وقوع پیوست و دومین زمین لرزه در ساعت ۱۰ و ۱۹ دقیقه و ۴۵ ثانیه به قدرت ۵.۶ ریشتر و در عمق ۲۰ کیلومتری زمین در منطقه «تیرپل» در شمال افغانستان رخ داد.

بنا به گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، همچنین ساعت ۱۰ و ۲۵ دقیقه و یک ثانیه امروز، زمین لرزه سوم در منطقه “کوهستان” در شمال هرات به بزرگی ۴.۱ ریشتر و در عمق ۱۵ کیلومتری زمین ثبت شد و چهارمین زمین لرزه نیز با شدت ۶.۵ ریشتر در ساعت ۱۰ و ۴۲ دقیقه و ۵۳ ثانیه در عمق ۲۱ کیلومتری زمین در منطقه “غوریان” هرات به ثبت رسید.

این پس لرزه نیز مشهد و شهرستانهای شرقی استان خراسان رضوی را لرزاند، به طوری که در برخی از مناطق مردم سراسیمه به خیابانها آمدند.

کانون این زمین لرزه در فاصله ۲۸۱ کیلومتری شهر مشهد و ۴۰ کیلومتری شمال غربی شهر هرات افغانستان بود.