امام جمعه یزد گفت: بعضی از نیروهای جوان به دنبال پشت میزنشینی هستند در حالی که نیروی جوان و نخبه ایرانی باید به دنبال تولید و پیشرفت باشد.

 

به گزارش صبح ساباط؛ آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه های نماز جمعه امروز شهر یزد  با اشاره به اهیمت تقوا در آیات قرآن و احادیث معصومین اظهار کرد: تقوا یعنی خدا را در وجود خود بیاوریم، با خدا آشنا شویم و بدانیم در هر کاری پشتوانه و کمک کننده خداست.

وی افزود: ما از خدا آمدیم، از خدا هستیم و باید به سوی او باز گردیم بنابراین در این مسیر خداوند مراحل و شرایطی را قرار داده تا برنامه ریزی کنیم، رشد کنیم و به خدا برسیم.
امام جمعه یزد اطاعت از دستورات خداوند را راه رسیدن به خدا دانست و گفت: هر چه از خدا دور شویم، وسوسه های شیطان بیشتر به سراغ ما می آیند؛ در زندگی وسوسه های زیادی وجود دارد که سعی می کند انسان را از مسیر خدا خارج کنند.

ناصری ادامه داد: ربوبیت، مالکیت و الهیت سه خصوصیت باری تعالی است؛ خداوند متعال مربی و تربیت کننده ما است و همانطور که در سوره ناس بیان شده خداوند مالکیت همه عالم را دارد و معبود ما است و باید عبادت خالصانه در برابر او داشته باشیم.

وی با تاکید بر اهمیت ربوبیت، مالکیت و الهیت عنوان کرد: خداوند به پیامبر می فرماید که به این سه چیز پناه ببر تا از شر وسوسه های ناپیدا و خطورات قلبی که ممکن است باعث گناه شود در امان بمانی.
امام جمعه یزد عوض کردن جای خوب و بد با هم، گسترش شرک و کم ارزش کردن توحید را از شگردهای دشمن دانست و تصریح کرد: دشمنان اسلام تلاش می کنند تا با کم ارزش کردن ارزش های دینی و عوض کردن جای خوب و بد، به قلب و مغز جوانان کشور نفوذ کنند تا باور غلط را در این جوانان پرورش دهد.

ناصری ادامه داد: وسوسه هایی که در رسانه های بیگانه منتشر می شود می تواند شرایطی را به وجود آورد که انسان را از مسیر درست خارج کند و او را به انجام کارهای نادرست وا دارد.
امام جمعه یزد در خطبه دوم خود با اشاره به میلاد با سعادت حضرت زهرا (س) و در ارتباط با مسئله زن اظهار کرد: در ارتباط با مسئله زن و مادر که هر دو یک خصلت کرامت گونه است که خداوند به انسان داده است.

وی افزود: خداوند مخلوقات خود را به صرت زوج و مکمل یکدیگر آفریده است؛ خداوند زن را در جامعه مربی و معلم انسان و مرد را قیم و اداره کننده شئون زندگی قرار داده است.
ناصری ادامه داد: هر دو باید در کنار هم و برای یکدیگر عمل کنند تا رشته تکاملی قطع نشود؛ اگر زن و مرد وظایف خود را با هم انجام دهند و با هم هماهنگ باشند به نتایج خوبی در زندگی و عالم انسانیت خواهند رسید اما اگر این دو در کنار هم نباشند، نتایج نامناسبی نسبت به عالم بشریت کسب خواهند کرد و به جنبه های معنوی و مادی انسان لطمه خواهد زد.

امام جمعه یزد با بیان اینکه مقام زن در اسلام بسیار با عظمت است عنوان کرد: زن در دین اسلام از مقام بسیار بالایی برخوردار است و زمانی که در هیچ کجای دنیا به زن ارزش و اهمیت داده نمی شد، دین اسلام به بیان حقوق زن پرداخت.

وی افزود: تربیت فرزند از مهمترین کارهای یک زن است؛ قاسم سلیمانی ها از دامن زن پرورش می یابد و این خود بیانگر ارزش و اهمیت کار زن است.

ناصری ادامه داد: زن های ایرانی باید قدر خود را بدانند؛ بدانند که کرامت یک زن وابسته به نظر و تفکر جامعه نیست بلکه کرامت زن به تربیت انسان چه در محیط خانواده و چه درمحیط اجتماعی است ، کرامت زن باید حفظ شود.

امام جمعه یزد با اشاره به دومین سفر ریاست جمهوری به استان یزد گفت: بحث آب در استان از اهمیت زیادی برخوردار بود که به لطف خدا و با برنامه ریزی هایی که شد، پروژه مهمی در روز گذشته برای تامین آب استان آغاز شد.

وی افزود: در دولت های گذشته نسبت به دین مردم کم لطفی شده و در این سفر تاکید شد که علاوه بر توجه به مسائل معیشتی مردم به مسائل دینی جامعه نیز بیشترتوجه شود.

ناصری گفت: باید مسئولین کشور نسبت به اقدام دولت فرانسه و اهانت به حریم مرجعیت و ولایت پاسخ مناسب دهند.

انتهای پیام/ص*