دانشگاه آزاد گاریزات پس از 20 سال تعطیلی با همت خیرین و دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد در منطقه محروم گاریزات از توابع شهرستان تفت در استان یزد احیا و راه اندازی شد.

به گزارش صبح ساباط؛ دکتر محمد رضا دهقانی اشکذری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد، در مراسم افتتاحیه مرکز دانشگاه آزاد اسلامی در بخش گاریزات از توابع یزد که با حضور مسئولان برگزار شد، افتتاح دوباره دانشگاه را تولد دوباره توسعه منطقه گاریزات دانست.

وی، با یادآوری فرموده امام خمینی رحمت الله علیه که «دانشگاه مبدأ همه مقدرات و تحولات است» تصریح کرد: اگر به فرهنگ، معنویت و شغل نیاز داریم؛ خاستگاه و جایگاه آن در دانشگاه است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد، یادآور شد: ۴۰ سال اول انقلاب در تربیت کارشناس و مدیر در دانشگا هها کار شده است و اکنون از هندوستان که روزی پزشکان آن در ایران بودند درخواست دانشجوی پزشکی داریم.

دهقانی اشکذری، به آمار بالای زنان تحصیل کرده در کشور اشاره کرد و افزود: انقلاب اسلامی برای رشد و بالندگی زنان سنگ تمام گذاشته است.

وی گفت: دهه هشتادی ها انتظاراتی به مراتب بیشتر از نسل های قبل داشته و بحث تربیت و اخلاق باید بیشتر از آموزش مد نظر قرار گیرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد، بیان کرد: مسائل اجتماعی و فرهنگی باید توسط دانشگاه ها حل شود و دانشگاه ها در هر منطقه باید به سمت تحول و محتوای به روز حرکت کنند.

این مقام دانشگاهی استان یزد، سند تحول چرخش آفرین دانشگاه آزاد را یادآور شد و گفت: چرا در یزد بیکار نداریم و دعوا بر سر جذب کارگر است در حالی که ۳۰ هزار فارغ التحصیل بیکار داریم که یکی از این عوامل به دانشگاه و خروجی آن و بخشی به صنعت بر می گردد که باید متحول شود.

وی خاطر نشان کرد: باید دانشجو را در تراز حل مسئله تربیت کنیم و از آموزش های حافظه محور به سمت آموزش های تعالی محور و شغل آفرین و مهارت محور حرکت کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد، دانشگاه آزاد بخش گاریزات را دارای پتانسل خوب و نیازمند امکانات معرفی کرد و افزود: خیّر و نیکوکار این دانشگاه، ۲۰ سال پیش، دانشگاه را با اهداف بلند مدت تأسیس کرد که اکنون تولد دوباره این دانشگاه و این منطقه است.

دهقانی اشکذری، تصریح کرد: حیات دانشگاه به وجود دانشجوست و در طرح تحولی دانشگاه آزاد بر اساس نیاز جامعه، رشته های مهارتی را سالیانه تغییر می دهیم و ۸۰ رشته مهارتی در این زمینه پیش بینی شده است.

وی، تغییر دوم چرخش طرح تحولی دانشگاه آزاد را پژوهش های حل مسئله و پژوهش های کاربردی بیان کرد و افزود: دانشگاه بخش گاریزات، باید بانک مسائل سطح بخش و روستاها و شهرستان را برای حل آن تهیه کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد، سومین برنامه تحول چرخشی را بخش فرهنگ عنوان کرد و افزود: اتفاقات اخیر نشان داد که برنامه های فرهنگی برای نسل امروز کافی نبوده است و نیازمند یک جهاد فرهنگی هستیم.

دهقانی اشکذری خاطر نشان کرد: دانشگاه آزاد باید تحول آفرین فرهنگی باشد زیرا دانشگاه آزاد، به فرموده رهبر معظم انقلاب «یک دانشگاه غیر خصوصی غیر دولتی است» و دانشگاه آزاد گاریزات باید مظهر تحول و تولد در این منطقه باشد.

انتهای پیام/ص