اجرای برنامه های جذاب، نشاط آور و شور آفرین توسط سازمان فرهنگی، اجتماعی  و ورزشی شهرداری یزد در نقاط مختلف شهر و به ویژه نوروزگاه های 5 گانه نیز توانست مسافران نوروزی را در یزد پایبند نماید.

به گزارش صبح ساباط؛ تعطیلات نوروزی سال ۱۴۰۱ به اتمام رسید و مسافران نوروزی هم به شهرهای خود بازگشتند.

عید امسال تفاوت فاحشی با دوسال گذشته داشت چرا که با بهبود شرایط در اثر اجرای واکسیناسیون عمومی و کنترل بیماری کرونا با برنامه ریزی ها و تصمیمات ستاد ملی و استانی  همچنین زحمات کادر درمان و وزارت بهداشت سفرهای نوروزی رونق گرفت و مسافران راهی شهرهای مختلف شدند.

شهر میراث جهانی یزد نیز به دلیل قرار گرفتن در کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب همچنین وجود ابنیه های تاریخی و مذهبی فراوان و واقع شدن در مثلث گردشگری و برخورداری از آب و هوای بهاری پذیرای جمع کثیری از مهمانان نوروزی شد.

در کنار همه دلایل فوق، اجرای برنامه های جذاب، نشاط آور و شور آفرین توسط سازمان فرهنگی، اجتماعی  و ورزشی شهرداری یزد در نقاط مختلف شهر و به ویژه نوروزگاه های ۵ گانه نیز توانست مسافران نوروزی را در یزد پایبند نماید.

برنامه هایی که پایش های میدانی خبرنگار ما نیز نشان می‌دهد مورد استقبال مسافران نوروزی و همشهریان قرار گرفته و   رضایت حداکثری آنان را فراهم آورده است.

از جمله اماکن برگزاری برنامه های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در سطح شهر نوروز گاه های ۵ گانه تربت، ترمه، نور،. ترنج و فیروزه بودند که به عنوان پاتوق های مردم در ایام عید در نظر گرفته شده بودند.

نمایش کارکردهای واقعی مسجد در ایام نوروز

سید ناصر حیدری مسئول نوروزگاه نور واقع در مسجد جامع در این رابطه گفت: با توجه به  اینکه مسجد جامع یکی از محوری‌ترین اماکن در نوروز و طول سال مورد توجه  گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد، بر خود وظیفه دانستیم  اصلی ترین کارکرد این مسجد را در این ایام به نمایش بگذاریم.

وی در خصوص برنامه های فرهنگی اجرا شده در نوروزگاه نور ابراز داشت: بر همین اساس به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری و با همکاری اداره اوقاف تلاش کردیم تا در این ایام برنامه هایی شامل مولودی خوانی، تلاوت قرآن، کتابخوانی، خانه کودک، پاتوق خوانش کتاب، کافه شهدا، مشاوره دینی و خانواده، نمایشگاه معرفی مسجد و تور ۳۶۰ درجه مجازی که در واقع کارکردهای مسجد بشمار می‌روند به مسافران و همشهریان معرفی کنیم.

حیدری با اشاره به راه اندازی پایگاه های مقاومت آیت الله مصباح یزدی و حضرت زهرا(س) در مسجد جامع ابراز داشت: با دستور نماینده محترم ولی فقیه در استان آیت الله ناصری این پایگاه ها راه اندازی شد تا بتوانیم در راستای معرفی بیش از پیش کارکردهای اجتماعی و فرهنگی مسجد گام برداریم.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر یزد درباره الزام استفاده از پوشش چادر برای ورود به مسجد جامع ابراز داشت: در هر کجای دنیا برای ورود بانوان به اماکن مذهبی کدهای اخلاقی خاصی وجود دارد که در کشور ما هم برای ورود به اماکن مذهبی و حرم اهل بیت(ع) باید از چادر استفاده کنند و برای همین این اتفاق در مسجد جامع نیز اجرا شد.

وی در پایان مسجد جامع را پربازدیدترین جاذبه گردشگری یزد برشمرد و ابراز داشت: به طور میانگین روزانه از مجموعه مسجد جامع یزد بین ۸ تا ۱۰ هزار نفر بازدید شده است که از این لحاظ رکورددار در بین بنا‌های تاریخی و گردشگری استان  است.

برنامه های نوروزی با هدف ایجاد شور و نشاط در بین مردم

حجت عابدینی مسئول نوروزگاه ترمه در بوستان خانواده  نیز با بیان اینکه تمام برنامه ریزی ها در ایام عید بر اساس ایجاد شور و نشاط در بین همشهریان و مسافران نوروزی تدارک دیده شده بود گفت: نوروزگاه ترمه  از ۲ الی ۵فروردین به صورت موقت در بوستان خانواده برپا شد که برنامه هایی نظیر بازارچه فروش و توانمند سازی ، کارگاه آموزشی و مهارتی کودکان، خیمه شب بازی، مراسم جشن در تاریخ های۲،۳،۵،فروردین، سرود خیابانی، برنامه نشاط کودکانه، ایستگاه آموزش شهروندی،نمایش تئاتر خواستگاری و عروسک های غول پیکر در این سه روز به اجرا در آمد.

وی در خصوص استقبال مردم از برنامه های این نوروزگاه ابراز داشت:  استقبال مسافران و همشهریان بسیار خوب بود و به نظر می رسد توانسته باشیم رضایت قاطبه آنان را جلب کرده باشیم.

تداوم برنامه های عیدانه سازمان مطالبه جدی همشهریان

جواد کوراغلی زاده مسئول نوروزگاه تربت امیرچقماق با بیان اینکه این نوروزگاه  از ۲۹ اسفند فعالیت خود را آغاز و ۱۲ فروردین به کار خود پایان داده است گفت: در مجموعه امیرچقماق از فضای جلو مناره ها و گلدسته ها جهت برگزاری   جشن های مختلف با برنامه های متنوع از جمله سرود، پرده خوانی، برنامه های ورزشی زورخانه ای ، سرود نمایش، بازی های خانوادگی و…. استفاده کردیم تا بتوانیم لحظات شاد و مفرحی را برای همشهریان و مسافران عزیز فراهم نمائیم.

وی افزود: در فضای مسجد نیز میز سلامت با هدف کنترل فشار خون، دیابت و… با همکاری جمعیت هلال احمر، میز راهنمای گردشگران اعم از راهنمایی اماکن تاریخی و محل های برگزاری برنامه های فرهنگی را برپاکردیم ضمن اینکه غرفه کودک با رویکرد آموزش محور و بازی های کودکانه شامل نقا‌شی، گل بازی، دارات، مسابقه های مختلف، قصه گویی، آشنایی با کتاب در راستای تشویق کودکان به مطالعه، درست کردن کاردستی از وسایل اضافی منزل، جشن عروسکی برای کودکان و… با حضور مربیان کودک راه اندازی شدند.

کوراغلی زاده با اشاره به اندازی کافه شهدا با هدف معرفی شهدا و آشنای مردم با وصیت نامه آنان گفت: از آنجا که همه داشته های امروزمان را مدیون شهدا هستیم تصمیم گرفتیم در کنار برنامه های مختلف یاد شهدا را نیز گرامی بداریم تا فراموش نشود که تمامی این برنامه ها مرهون امنیت و آرامشی است که در سایه فداکاری این بزرگ مردان به وجود آمده است.

مسئول نوروزگاه تربت امیرچقماق پیرامون استقبال مردم از این برنامه ها ابراز داشت:  استقبال خوبی در طول این ۱۳ روز از برنامه ها صورت گرفت و ما تقریبا روزانه نزدیک به هزار نفر بازدید کنند داشتیم اما در میان تمامی برنامه های اجرا شده سه ویژه برنامه جشن سال تحویل، جشن ساعت زمین و جشن ۱۲ فروردین با استقبال بی نظیری روبرو شدند.

وی در بخش پایانی برگزاری چنین برنامه هایی به صورت محله محور در طول سال را از مطالبات جدی همشهریان دانست و گفت: در مراجعاتی که همشهریان به بنده و سایر همکاران کردند  این مطالبه وجود داشته که امیدواریم با حمایت های شهردار و اعضای محترم شورای شهر شاهد این برنامه ها به صورت فصلی و به تناسب مناسبت های مختلف باشیم.

برگزاری برنامه های ورزشی و معنوی در نوروزگاه ترنج

مجید رئیسی مسئول نوروزگاه ترنج امامزاده جعفر(ع) هم با اشاره به برگزاری مراسم سال تحویل در این نوروزگاه گفت: با توجه به فضای معنوی امامزاده این مراسم مورد استقبال بسیار خوب مسافران و همشهریان قرار گرفت.

وی در ادامه با اشاره به خدمت رسانی این نوروزگاه در دو شیفت صبح و عصر به مهمانان نوروزی ابراز داشت: برپایی ۷ غرفه ثابت شامل بازی های رومیزی، ورزش و خانواده، سازه ها با وسایل دور ریختنی، مشاوره معنوی، مشاوره و تست سلامت، خوش آمد گویی و گردشگری برای راهنمای مسافران، نقاشی کودکانه، سفال و نقاشی روی صورت کودکان همچنین اجرای سرودهای پاتوقی از مهمترین اقدامات به شمار می‌رود.

رئیسی استقبال از این برنامه ها را خوب ارزیابی کرد و گفت: البته تجربه اول بود و قطعا کاستی هایی نیز وجود داشته که توسط مهمانان و همشهریان تذکر داده شده است.

 مسئول نوروزگاه ترنج امامزاده جعفر(ع) در خصوص استقبال مردم از برنامه های این نوروزگاه هم گفت: تراکم جمعیت در برنامه های عصرگاهی بسیار خوب بود و با توجه به اینکه این نوروزگاه در محیطی معنوی ایجاد شده بود و شب ها نیز بحث اسکان مهمانان را داشتیم بسیار مورد توجه مسافران قرار گرفت.

از قدیم گفته اند” سالی که نکوست از بهارش پیداست” حال که شهرداری، شورای شهر و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی توانستند امسال با یک برنامه ریزی دقیق، تلاش شبانه روزی و حمایت همه جانبه، یزد نوینی را در معرض دید مردم ایران و استان قرار دهند و موج آفرینی فرهنگی و نشاط آفرین را محقق سازند، امیداست  با تداوم این روند یزد ۱۴۰۱ را به یزدی متفاوت در شاخصه های فرهنگی و اجتماعی تبدیل نمایند.

  • نویسنده : حیران