رئیس مرکز نظارت ارزیابی، بازرسی و رسیدگی به شکایات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: استان یزد با انجام ۵۶درصد تعهدات موفق به کسب رتبه هشتم کشور شده است.

به گزارش صبح ساباط؛ تفاهم‌نامه عملکردي دانشگاه آزاد اسلامي استان یزد با مرکز نظارت، ارزيابي، بازرسي و رسيدگي به شکايات دانشگاه آزاد اسلامي به‌منظور گسترش همکاري‌هاي علمي، پژوهشي، آموزشي، فرهنگي و با هدف بهره‌مندي از ظرفيت‌هاي موجود به امضا رسيد.
به‌منظور گسترش همکاري‌هاي علمي، پژوهشي، آموزشي، فرهنگي و با هدف بهره‌مندي از ظرفيت‌هاي موجود در دانشگاه آزاد اسلامي، تفاهم‌نامه عملکردي دانشگاه آزاد اسلامي استان یزد با مرکز نظارت، ارزيابي، بازرسي و رسيدگي به شکايات دانشگاه آزاد اسلامي با حضور دکتر محمدرضا دهقانی اشکذری رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان یزد و دکتر عنايت‌الله ملکي‌تبار رئيس مرکز نظارت، ارزيابي، بازرسي و رسيدگي به شکايات دانشگاه آزاد اسلامي به امضا رسيد.

جلسه امضای تفاهم نامه عملکردی سال ۱۴۰۰ و طرح تابش استان یزد با حضور عنایت‌الله ملکی‌تبار رئیس مرکز نظارت، ارزیابی، بازرسی و رسیدگی به شکایات دانشگاه آزاد اسلامی، محمد محمدی قائم مقام، علیرضا طوسی معاون نظارت و ارزیابی عملکرد، علی اکبر ثابتی معاون بازرسی و پاسخگویی به شکایات، مسعود صانعی معاون نظارت آموزشی، پژوهشی و دانشجویی و حبیب خلیلی معاون نظارت مالی مرکز نظارت، ارزیابی، بازرسی و رسیدگی به شکایات و همچنین هماهنگی دهقانی اشکذری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد و واحد یزد، حجه الاسلام و المسلمین حسن زارع رئیس نهاد مقام معظم رهبری دانشگاه آزاد اسلامی در استان، معاونین دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد، روسای شوراهای تخصصی استان یزد و روسای واحد های دانشگاهی استان یزد در سالن کنفرانس شهید سردار سلیمانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد برگزار شد.

تفاهم نامه عملکردی  می تواند توفیقات بزرگی را برای استان رقم بزند

در اين نشست دکتر محمد رضا دهقانی اشکذری ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد ، با اشاره به آغاز گام دوم دانشگاه در چهل سالگی تاسیس آن گفت: این تفاهم نامه صرفا یک بند اداری نیست بلکه یک میراث گرانبها و پیمانی بین همکاران بوده تا با تلاش جهادی و برنامه ریزی درست از همه ظرفیت ها استفاده شده و زمینه ساز رشد استان و کشور باشیم.

وی افزود: در این تفاهم نامه عملکردی چند اصل مهم وجود دارد که اجرای آن ها توفیقات بزرگی را برای استان رقم خواهد زد چرا که رشد ما یک رشد استانی خواهد بود که با به شبکه درآمدن ظرفیت های موجود موفقیت های بزرگی نصیب ما خواهد کرد.

دکتر دهقانی با تاکید بر بومی سازی سند رشد و تعالی دانشگاه تصریح کرد: باید چرخش های این سند بر اساس ظرفیت ها بومی شده و به کار گرفته شود

وی ادامه داد: در واحد اردکان که بزرگترین واحد استان بوده و به همراه واحد میبد در زمینه صنایع ، واحد اشکذر در رشته برق و زیست، واحد تفت در زمینه گردشگری و کشاورزی ، واحد مهریز در رشته برق ، واحد بافق در حوزه رشته های معدنی، واحد بهاباد به عنوان تنها مرکز آموزش عالی شهرستان ، واحد خاتم در زمینه رشته های کشاورزی و واحد  ابرکوه که در مثلث طلایی گردشگری قرار دارد و در این زمینه ظرفیت های بسیار خوبی وجود دارد.

رئیس دانشگاه آزاد استان در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: اگر سند تعالی که زیر مجموعه بیانیه گام دوم است به درستی در سال اول اجرایی شود ما را به اهداف مورد نظر خواهد رساند و یک سند کاملا اجرایی است.

وی با اشاره به نقش موثر دفتر ارزیابی در رشد دانشگاه تصریح کرد: این مرکز به عنوان مشاوری امین برای رسیدن به گام های  این سند در کنار دانشگاه هاست که امیدواریم با کمک این دوستان بتوانیم به اهداف مدنظر دست یابیم.

نظارت عامل پیشرفت و رشد است

حجت‌الاسلام زارع مسئول دفتر نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه آزاد استان یزد هم با اشاره به دهه بصیرت و با تسلیت ایام ارتحال آیت الله مصباح، شهادت سردار سلیمانی و حضرت زهرا(س)گفت: پیامبران الهی برای رساندن بشر به عالی ترین مقام مبعوث شدند و این مهم را با تزریق بصیرت افزایی به جامعه دنبال می‌کردند.
وی با اشاره به شخصیت علامه مصباح و شهید سلیمانی گفت: از ویژگی های بارز این دو بزرگوار بصیرت بی نظیر، تیزبینی ، شجاعت و حق گویی بدون مصلحت اندیشی بود و در میدان عمل عهدی را که با خدا بسته بودند به منصه ظهور گذاشتند.

زارع در ادامه با تاکید بر اینکه وجود نظارت فی نفسه ارزشمند و نظارت عامل پیشرفت و رشد است ابراز داشت: خدا در قرآن می فرماید پروردگار شما، پیامبران و حضرات معصومین(ع) براعمال شما نظارت دارند بنابراین اگر انسان خود را در محضر این بزرگواران بداند کارهای خود را به درستی انجام میدهد و این بالاترین نوع نظارت است.

کسب رتبه هشتم دانشگاه آزاد یزد در زمینه تعهدات در کشور

ملکی تبار رئیس مرکز نظارت ارزیابی، بازرسی و رسیدگی به شکایات دانشگاه آزاد اسلامی هم در این مراسم با اشاره به تدوین این تفاهم نامه بر اساس برنامه پنج ساله اظهار داشت: این برنامه بر اساس گزارش پیش‌دستانه و شاخص های دقیق و موثر برای اندازه گیری پیشرفت های دانشگاه تدوین شده و چون واحد‌های استان یک پارچه شده گزارش برای استان ثبت می شود.

وی در ادامه با اشاره به محورهای هشتگانه ارزیابی و نظارت دانشگاه آزاد اظهار داشت: بر اساس این محورها دانشگاه آزاد اسلامی استان بر اساس ارزیابی سال گذشته در حوره آموزشی با انجام ۴۳درصد تعهدات موفق به کسب رتبه بیست و چهارم، در حوزه پژوهش با انجام ۴۵درصد تعهدات موفق به کسب رتبه سیزدهم، در حوزه فناوری و نوآوری با انجام ۵۲درصد تعهدات موفق به کسب رتبه دهم، حوزه فرهنگی و اجتماعی با انجام ۳۴درصد تعهدات موفق به کسب رتبه بیست و یکم، حوزه امور دانشجویی با انجام ۵۸ درصد تعهدات موفق به کسب رتبه سیزدهم، حوزه عمل به تعهدات مدیریتی و توصیه ای با انجام  ۷۰درصد تعهدات موفق به کسب رتبه دهم ، عمل به تعهدات آموزش توسعه پزشکی با انجام ۶۳درصد موفق به کسب رتبه دوم، حوزه تعهدات آموزشی و مهارت عمومی با انجام ۹درصد تعهدات و کسب رتبه سی و یکم که البته با توجه ویژگی های بارز یزدی ها مانند سختکوشی، تلاش، صرفه جویی، ظرفیت خیرین و صفت خیرات میتواند در این حوزه جزو استان های برتر قرار گیرد.

ملکی تبار در ادامه گفت: در مجموع استان یزد با انجام ۵۶درصد تعهدات موفق به کسب رتبه هشتم کشور شده است.

مکانیزم آموزش، پژوهش و اداری و مالی دانشگاه نیازمند اصلاح 

دکتر محمدی قائم مقام مرکز نظارت، ارزیابی و رسیدگی به شکایات دانشگاه آزاد با گرامی داشت یاد و خاطره شهید سلیمانی گفت: بر اساس فرمایش رهبری شهید سلیمانی یک مکتب است و بر اساس نظریه‌های علوم انسانی راه شناخت مکاتب؛ دانایی، عمل گرایی و معنویت بوده که شهید سلیمانی این سه ویژگی را داشت و به ما هم آموخته است.

وی یکی از زوایای شناخته نشده سردار سلیمانی را نگاه وی به دانشگاه دانست و ابراز داشت: این شهید والامقام در اغلب کشورهای منطقه مروج حوزه های آموزشی و پژوهشی بود و در سپاه قدس در این حوزه خدمات زیادی انجام داده است.

محمدی تصریح کرد: شهید سلیمانی چند کلیدواژه مهم را درباره دانشگاه مطرح کرده بود که یکی از آن ها بحث تقواست و معتقد بود مهمترین وظیفه برای دانشگاه همین موضوع است.

وی موضوع استفاده از روش استاد و شاگردی را از تاکیدات سردار دلها عنوان و ابراز داشت: ما مدیران دانشگاه باید بستری را فراهم کنیم که بتوانیم چنین توصیه های را که انطباق پذیری با شرایط کشور دارد را عملیاتی کنیم

محمدی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی باید بر روی رقابت پذیری تمرکز کند اظهارداشت: فضای علمی کشوری شاید به ظاهر رقابت پذیر نیست اما در واقعیت چنین نیست البته وظیفه مدیران گرفتن تصمیم موثر بوده و باید مکانیزم آموزش، پژوهش و اداری و مالی را اصلاح کنیم.

قائم‌مقام مقام ارزیابی و نظارت دانشگاه آزاد تاکید کرد: وظیفه ما کمک به این اصلاح بوده چرا که موجبات رضایت دانشجو و اساتید را فراهم می‌آورد و دقیقا فلسفه طرح تابش استفاده از از ظرفیت ها و داده ها برای تحقق این فرایند است.

محمدی تاکید کرد: دانشگاه ها ما را مشاور خود بدانند و ما نیز وظیفه داریم موجبات رشد و توسعه دانشگاه ها را فراهم آوریم.

گفتنی است این تفاهم نامه همزمان با سالروز ملی مقاومت و دومین سالگرد شهادت سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی و همرزمان شهیدش به امضاء رسید.

  • نویسنده : حیران