امشب شب یلداست بلندترین شب سال است در حالی که رسانه ها از شیوع امیکرون در کشور خبر می‌دهند و مردم به پرهیز از دورهمی ها توصیه می شوند تبلیغات تلویزیونی مردم را به برگزاری دورهمی ها ترغیب می کند.

به گزارش صبح ساباط؛شب یلدا و برپایی آیین جشن یلدا، از رسوم کهن ایرانیان بوده است و شواهد حاکی از آن است که جشن شب یلدا از زمان داریوش یکم ( از سال ۵۰۲ قبل از میلاد) در تقویم رسمی ایرانیان باستان ثبت شده است.

جالب است بدانید جشن باستانی شب یلدا، از سال ۱۳۸۸ در فهرست میراث معنوی کشور قرار گرفته است.

جشن شب یلدا، در حقیقت نمادی از امید به فردا و آینده روشن است که در کنار هم می توانیم قدر لحظه ها را بیشتر بدانیم و با در کنار هم بودن برای لحظاتی هم شده از دغدغه های روزمره زندگی دور شویم و در کنار عزیزان مان لحظاتی سرشار از شادی را سپری کنیم.

اما دو سالی است به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشورمان این مراسم باستانی نیز تحت الشعاع قرار گرفته و با توجه به ضرورت رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی کمرنگ شده است.

اکنون پس از گذشت نزدیک به دوسال از شیوع کرونا با توجه به کاهش التهاب شیوع این بیماری در ماه های اخیر مردم برای استقبال از این شب و برپایی دورهمی های خانوادگی آماده شده بودند که وزیر بهداشت ایران از اعلام آماده‌باش صد درصدی به مراکز درمانی در پی نگرانی از شیوع سریع امیکرون در ایران خبر داد.م

در پی انتشار این خبر سئولان وزارت بهداشت از احتمال از سرگیری محدودیت های کرونایی به دلیل شیوع این بیماری  در کشور خبر داده و مرتب در رسانه ملی و سایر رسانه از مردم درخواست رعایت پروتکل های بهداشتی و پرهیز از حضور در اجتماعات دارند.

اما نکته قابل توجه اینکه  صدا و سیما رفتار دوگانه ای را در این زمینه از خود بروز داده به نحوی که با پخش تبلیغات مرتبط با شب یلدا عملا مردم را به دورهمی و برگزاری جمع های خانوادگی تشویق می نماید.

حال سوال اینجاست مردم در این میان چه رفتاری باید از خود بروز دهند؟ وضعیت حاد کرونایی را باور کنند یا با برگزاری دورهمی های خانوادگی آن را نادیده بگیرند.

پر واضح است که چنین تناقضاتی تنها اعتماد مردم را خدشه دار میکند و آنان را دچار دوگانگی رفتاری میکند لذا از متولیان امر خواهشمندیم با مردم صادق باشند.

امیر عباس حیران

  • نویسنده : حیران