سید علی‌اکبر کلانتر گفت: مسئولان باید برای تامین مواد اولیه تولیدکنندگان و صنعت‌گران بیش از پیش برنامه ریزی و تلاش داشته باشند.

به گزارش صبح ساباط، سید علی‌اکبر کلانتر رئیس خانه صنعت معدن و تجارت استان یزد در گفتگو با یزدرسا،با بیان اینکه توسعه کشور، اقتصاد پویا، رونق و جهش تولید نیازمند ایده‌های ناب، خلاقیت و نوآوری و سیستم پایداری است اظهار کرد: متاسفانه این مهم از کارگروه ها، ستادها و کمیته ها و شوراهای متعددی که در مسیر تولیدکنندگان به بهانه ی تسهیل و رفع موانع تولید ایجاد شده استخراج نمی‌شود.

***تامین مواد اولیه؛ دغدغه اصلی تولیدکنندگان

کلانتر با بیان اینکه امروزه از تامین مواد اولیه به عنوان یکی از اصلی ترین دغدغه‌های روز تولیدکنندگان کشور یاد می‌شود افزود: دسترسی تولیدکنندگان به مواد اولیه داخلی عرضه شده در بورس و همچنین مواد اولیه با منشا خارجی که تحریم‌های بین‌المللی و مشکلات بیمه و حمل و نقل را با خود یدک می کشد، رویا را از فعالان اقتصادی در سال جهش تولید به کابوس مبدل ساخته است.

این مسئول با عنوان اینکه تولیدکننده در هفت خان رستم تولید کشور، باید ارز لازم برای تهیه مواد اولیه، تجهیزات و یا ماشین آلات تولیدی را در یک پروسه زمانبر با وجود مشکلات عدیده نقدینگی و نرخ بالای ارز تهیه کند گفت: این درحالی است که باید تحریم ها را به نحوی دور زده، ریسک حمل و نقل غیر رسمی کالا را به گمرک کشور به جان خریده و کالا را به گمرکات مرزی و یا استان هدف رسانده تا جلوی تعطیلی خط تولید را بگیرد اما متاسفانه به جای بوسیدن دست پرتوانش برای گذر از شش خان عبور کرده، گرفتار خان هفتم که بوروکراسی اداری است، شده و نهایتا گرفتار کارشناس محترم اما سخت گیر و وسواسی سیستم کند بانک مرکزی شده و کشتی اهدافش به گل می نشیند!

***رسوب چندین ماهه مواد اولیه در گمرک بخاطر یک تیک!

کلانتر ادامه داد: حال وی باید به دلیل عدم تایید و نخوردن تیک توسط بانک مرکزی، گاهاً تا دو الی سه ماه و حتی بعضا در مواردی که مستندات آن نیز موجود است بیش از نه ماه در گمرک به تماشای رسوب کردن مواد اولیه خود و البته رکود، گرانی و عدم ثبات قیمت ها بنشیند و دست آخر هزینه دموراژ هم بپردازد!

وی ابراز کرد: در این وانفسا باید هزینه فایده کرد که آیا تولید در اثر کمبود مواد اولیه متوقف شود و قیمت ها در اثر قطع یکی از زنجیره های تامین چند برابر شود ضررش بیشتر است یا سوء استفاده تعداد اندکی تولیدکننده نما؟!

***لطفا افسران خط اول جنگ اقتصادی را دلسرد نکنید

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه دولت باید با اعتماد به بخش خصوصی، دست دوستی و همدلی به سوی این حوزه دراز کرده و با حمایت قاطع و نظارت کارشناسی شده، کار را به قاعده هرم جامعه که مردم اند سپارد عنوان کرد: نباید در این شرایط سخت جنگ اقتصادی که شرایط متغیر است و تولید کننده باید اکثر وقت و انرژی خود را برای رفع و رجوع مشکلات و مضیقه هایی که بعضا در اثر اضطرار و تحمیل شرایط خاص و تحریم های بین المللی در فرآیند تخصیص ارز برای فعالین اقتصادی وضع می شود، این ناجیان اقتصاد کشور و افسران خط اول مبارزه را نا امید و دلسرد کرد.

وی تصریح کرد: استان یزد حدود یک میلیون ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و هشت درصد خاک کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد در حالی که  یزد استانی کویری است و از اغلب مواهب طبیعی از جمله آب و جنگل بی‌بهره بوده و تنها کار، تلاش و قناعت این استان را توسعه داده است.

*** شرایط دشوارتری بر صنعتگران یزدی حاکم است

کلانتر با تاکید بر اینکه در استان یزد شرایط دشوارتری نیز بر صنعتگران حاکم است خاطرنشان کرد: تولیدکننده یزدی نمی‌توانند همانند شرکت های مستقر در پایتخت برای پیگیری موارد ارزی هر روزه به بانک مرکزی و وزارت صمت مراجعه کند؛ همزمان نیز به امر ارتقاءکیفیت محصول بپردازد، اقساط تسهیلات بانک را که در اثر کسادی بازار معوق شده تهیه و مالیات ارزش افزوده را به هر نحو به نمایندگی از دولت وصول کند، مشکل کارگر ناراضی را حل کرده یا برای تهیه مواد اولیه هر روز به بانک مرکزی مراجعه کند یا آنکه بدتر خودش را به بورس کالا برساند که به اسم سقف رقابت مواد اولیه تولید داخل را گرانتر از نمونه خارجی بخرد!

***وقتی سود تعطیلی کارخانه بیشتر از تولید است!

وی افزود: الان خیلی از افراد به این نتیجه رسیدند که نسبت به اینکه بخواهند دست به تولید بزنند اگر کارخانه خود را تعطیل کنند و مواد اولیه را برای سال آینده نگاه دارند سود بیشتری می‌کنند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت یزد با تاکید بر ضرورت رفع مشکلات تولید‌کنندگان گفت: مسئولان باید برای تامین مواد اولیه تولیدکنندگان و صنعت‌گران بیش از پیش برنامه ریزی و تلاش داشته باشند.

وی اذعان کرد: پیشنهاد خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد  این است که بانک مرکزی با انتصاب یک نماینده در مرکز استان یزد برای حل مشکلات و موانع ارزی تولیدکنندگان و فعالین اقتصادی چهارمین استان صنعتی و دومین استان معدنی کشور اقدام کند و یا حداقل یک نماینده معین مستقر در بانک مرکزی اختصاصی صرفا برای استان یزد منصوب کند.