محمد صالح جوکار در نشست خبری با اصحاب رسانه از تامین منابع مالی خط انتقال آب به یزد  با کمک معادن استان خبر داد.

به گزارش صبح ساباط، نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری موضوع اجرای خط دوم انتقال آب به استان، اظهار داشت: بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح که بالغ بر ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد است از طریق مسئولیت اجتماعی معادن استان تامین خواهد شد.

جوکار ضمن تاکید بر این که یکی از مهمترین چالش‌های استان موضوع آب است، به پیگیری‌های صورت گرفته طی این چهار ماه اشاره و تصریح کرد: با هماهنگی وزارت نیرو، مجموعه آب نیرو به عنوان مجری و قرارگاه خاتم‌الانبیا به عنوان پیمانکار خط دوم انتقال آب به استان و طی نشست‌هایی که با مجموعه استان برگزار شد، ضمن تقسیم وظایف، تامین منابع مالی طرح که امروز بالغ بر ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد می‌باشد، نیز بین وزارت نیرو و استان تقسیم شد.

وی با اشاره به تلاش برای انتقال سالیانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب از سد خرسان که علی‌رغم تکمیل نشدن قابلیت تامین این آب را دارد، گفت: بخشی از اعتبار مورد نیاز از سوی وزات نیرو در دستور کار قرار گرفته و در بخش منابع استانی نیز مقرر شد تا ۵۰ درصد از هزینه‌ها در قالب مسئولیت اجتماعی دو معدن بزرگ استان تامین شود.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی یاداور شد: هنوز موضوع انتقال آب از دریای عمان با وجود اعلام مشارکت برخی صنایع، قطعی و اجرایی نشده ولی در این رابطه نیز ظرفیت ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب مدنظر است.

جوکار با بیان این که در حال حاضر پایانی برای مهار بیماری کرونا در جهان نمی توان متصور شد، افزود: با توجه به شرایط اقتصادی ، نباید فعالیت‌ها را تعطیل کرد،باید با رعایت آیین نامه‌ها و دستورهای بهداشتی کارها انجام شود و شرایط را مطابق با برنامه‌های مقابله با کرونا تغییر دهیم.

وی در ادامه در پاسخ به سوال یک خبرنگار در مورد  افزایش تعداد نمایندگان حوزه‌های انتخابیه استان به سهمیه ۳ نماینده یزد بر اساس جمعیت اشاره کرد و گفت:  ۲۰ سال گذشته بنابر دلایل مختلف این اقدام انجام نشد و در دوره گذشته که طرح آن به مجلس ارایه شد به دلیل تضاد منافعی که گاهی وجود دارد، برخی از نمایندگان به آن رای ندادند و مورد موافقت قرار نگرفت، اگر هم موافقت می‌شد نیز امکان داشت با مخالفت شورای نگهبان به دلیل بار مالی که برای دولت دارد مواجه می‌شد ،در هر حال پیگیر این مساله هستیم .