یاسینی گفت: از این به بعد ارائه قول نامه های دستی از سوی بنگاه های املاک غیر قابل قبول است.
به گزارش صبح ساباط، امیر یاسینی رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک استان یزد در گفتگو با یزدرسا، در خصوص فروش های اینترنتی و طراحی سامانه سیما ۷۲۴ در استان یزد گفت: طبق نامه نگاری که با دادگستری صورت گرفته است قرارشد قیمت زمین و مسکن از سایت های اینترنتی همچون دیوار و شیپور حذف شود و فقط مشخصات ملک وجود داشته باشد. چرا که یکی از عواملی که باعث رشد بی رویه قیمت زمین و مسکن شده همین سایت ها بودند زیرا فروشندگان قیمت های نامتعارف اعمال می کردند.

وی تاکید کرد: دادگستری سامانه ای به نام سیما ۷۲۴  طراحی کرده که تمام  مبایعه نامه ها، خرید و فروش ها و قول نامه هایی که به صورت دستی بوده به صورت پرینتی انجام می شود.

یاسینی افزود: مشاورین املاک و بنگاه دارانی که دارای پروانه می باشند به این سامانه مجوز ورود میدهند تا این که قرار دادها را آنجا بنویسند  و درپایان پرینت قرارداد را به طرفین می دهند. با این کار قول نامه های دستی به سیستمی تبدیل خواهد شد.

وی گفت: قرار بر این بود که بهره برداری این سامانه اول مهر ماه اجرایی شود اما به خاطر یک سری مشکلاتی مدت کوتاهی به تعویق افتاده است. تمام بنگاه دارانی که دارای پروانه کسب می باشند در این سامانه ثبت نام شده اند و فقط باید نام کاربری و رمزعبور برای آنها از طریق پیامک ارسال شود که بتوانند وارد سامانه بشوند و قرارداد ها را ثبت کنند.

رئیس اتحادیه املاک استان یزد با اشاره به اجرایی شدن این سامانه گفت: از این به بعد ارائه قول نامه های دستی از سوی بنگاه های املاک غیر قابل قبول است. اما خریدار و فروشنده و دلالان که نمیتواند وارد این سامانه بشوند به صورت دستی قول نامه می کنند. این مورد در حال پیگیری است تا دفتر خانه ها تنها قول نامه های پرینتی که از سامانه اخذ میشود را در  دستور کار قرار بدهند.

وی در پایان اظهار داشت:  متاسفانه هنوز هیچ یک از دفتر خانه ها این مسئله را قبول نکرده اند و این باعث مشکل می شود زیرا برخی با قول نامه عادی و برخی دیگر  با سامانه کار می کنند. باید این فیلتر اعمال شود تا همه مجبور باشند از این سامانه قول نامه را تهیه کنند و حتی این کار موجب می شود مشاورین املاکی که پروانه ندارند برای دریافت پروانه اقدام می کنند.