فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد از رفع تخلف نصب شیروانی در بافت تاریخی یزد خبر داد.

به گزارش صبح ساباط، سرهنگ مهدی رحیم زاده، با اشاره به اینکه نصب شیروانی بر روی سقف و حیاط خانه‌ها در بافت تاریخی تخلف محسوب می‌شود، گفت: یگان حفاظت این اداره کل در راستای حفظ و صیانت از بافت و آثار تاریخی، عملیات اجرای سقف مذکور را متوقف کرد.

وی افزود: مالک خانه‌ای در بافت تاریخی که به اخطار‌های مامورین یگان حفاظت اعتنایی نکرده و بر خلاف ضوابط ناظر بر بافت‌های تاریخی اقدام به نصب شیروانی کرده بود، با حکم مقام قضایی رفع تخلف شد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد گفت : هرگونه ساخت و ساز یا تغییر منظری در ابنیه ثبت ملی و جهانی مشمول مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ قانون مجازات اسلامی می‌شود و با متخلفینی که بدون مجوز از اداره کل میراث فرهنگی استان اقدام به تخریب، ساخت و ساز و تغییر منظری نمایند برابر قانون برخورد خواهد شد.

سرهنگ رحیم زاده  از مردم خواست تا در صورت مشاهده مورد مشکوک دخل و تصرف در بافت تاریخی یزد، به صورت شبانه روزی با شماره ۰۳۵۳۶۲۰۲۷۷۷، ستاد خبری یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان اطلاع دهند.

 

بافت تاریخی شهر یزد بیش از هفتصد هکتار وسعت داشته و به شماره ۱۵۰۰۰ به ثبت آثار ملی رسیده است. این بافت که از نظر معماری و مصالح خشتی، وسعت و پویایی در جهان منحصر به فرد است، در تیرماه ۱۳۹۶به عنوان نخستین بافت تاریخی شهری ایران، در چهل و یکمین اجلاس کمیته میراث بشری سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در شهر کراکوف لهستان به ثبت جهانی رسید.

  • منبع خبر : خبرگزاری صداوسیما