محمد صالح جوکار: بسیاری از مشکلات به دلیل عدم آموزش قوانین به مردم است، قانون تصویب می‌شود، ولی آموزشی برای آن‌ها نداریم.
به گزارش صبح ساباط، نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قانون مشمول زمان گذشته نمی‌شود اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که امروز ما با آن مواجه هستیم این است که قانون تصویب می‌کنیم، ولی آموزشی در ارتباط با آن نداریم.

جوکار تصریح کرد: به عنوان مثال همین قانون مبارزه با پولشویی را در کشور تصویب کردیم، ولی هیچ گاه برای مردم تبیین یا روشن نکردیم که اگر تراکنش‌های مالی شما این مقدار است و به این صورت باشد، باید در ارتباط با آن پاسخ دهید.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آموزش در ارتباط با حقوق مردم و دولت و نظام وظیفه سه قوه است گفت: متاسفانه این موضوع انجام نشده و شفاف‌سازی لازم در ارتباط با قوانین برای مردم به وجود نیامده است.

جوکار با تاکید بر اینکه اجرای قوانین نباید منجر به دلسرد شدن صنایع به ویژه در شرایط فعلی شود خاطرنشان کرد: قطعا اگر تمام مردم از همین قانون پولشویی به درستی اطلاع لازم را داشته باشند، اکثریت بالاتفاق آن‌ها اقدام به این موضوع نمی‌کردند و هیچ مشکلی باری آن‌ها به وجود نمی‌آمد.

وی با اشاره به درخواست‌هایی که در ارتباط با اصلاح قوانین صورت گرفته ادامه داد: در صورتی که درخواستی برای اصلاح قانون وجود دارد باید توجیهات لازم در ارتباط با آن نوشته شود و به صورت کامل در ارتباط با آن توضیح داده شود تا تمام نمایندگان با آن توضیحات توجیه شوند و در صورتی که واقعا نیاز به اصلاح وجود هست، اقدام شود.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس شواری اسلامی با اشاره به اینکه بحث تفاوت نرخ ارز مشکلات جدی به وجود آورده و بعضا هم از زیر بار پرداخت آن فرار می‌کنند گفت: در حال حاضر بیش از ۱۲ میلیارد تفاوت نرخ ارز نیمایی وجود دارد که دولت تنها موفق به گرفتن دو هزار آن شده و مابقی که عمدتا دانه درشت‌ها هستند را نتوانستند بگیرند و موارد ریز را گرفته‌اند.

  • منبع خبر : خبرگزاری صداوسیما