مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان یزد از بهره‌برداری ۱۰۵ طرح در هفته دولت با اعتبار ۴۸۳ میلیارد ریال در سطح استان خبر داد.
به گزارش صبح ساباط، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان یزد از بهره‌برداری ۱۰۵ طرح در هفته دولت با اعتبار ۴۸۳ میلیارد ریال در سطح استان خبر داد و گفت: این طرح‌ها در چهار محور برق‌رسانی به روستا، توسعه و احداث شبکه در مناطق شهری و روستایی، بهینه سازی شبکه‌ها در حوزه روستایی و شهری و تامین روشنایی شهرها و روستاها است.
مهندس آرش نواب روز دوشنبه در نشست برخط آنلاین خانه مطبوعات استان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر افزود: با اجرای ۲۸ طرح توسعه و احداث شهری و روستایی افزون بر ۷۶ هزار ۴۰۰ متر شبکه فشار متوسط و ضعیف و یکهزار و ۳۸۲ دستگاه چراغ پر بازده به تجهیزات شبکه استان یزد افزوده شد.
وی اظهار داشت: در حوزه روشنایی، ۳۲ طرح با ساخت ۳۱ هزار ۴۹۸ متر شبکه فشار متوسط و فشار ضعیف با هزینه ای بالغ بر ۱۱۷ میلیارد و ۵۸۵ میلیون ریال به بهره برداری رسید.
مهندس نواب، برق رسانی و توسعه روشنایی به روستا را از اولویت های وزارت نیرو در دولت تدبیر و امید برشمرد و خاطرنشان کرد: در هفته دولت امسال برق رسانی به ۱۵ روستا با هزینه ای بالغ بر ۲۶ هزار میلیون ریال انجام شد که بخش عمده‌ای از آن در حوزه شهرستان خاتم و مابقی در شهرستان‌های یزد و ابرکوه قرار دارد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان یزد با بیان اینکه میانگین سالانه سرانه خاموشی در کشور ۶۰۰ دقیقه است گفت: این رقم در استان ۶۴ دقیقه است که در این زمینه رتبه نخست کشور را دارد.
وی با اشاره به این استان از نظر کاهش تلفات انرژی الکتریسته در میان شرکت‌های توزیع برق سراسر کشور در صدر قرار دارد افزود: متوسط تلفات شبکه برق در کشور ۹.۸ و در استان ۶.۰۵ درصد است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان یزد طول شبکه های فشار متوسط و ضعیف شرکت توزیع برق استان را به تربیت ۱۰ هزار و ۸۸۶ و هشت هزار و ۶۰۰ کیلومتر بیان کرد و اظهار داشت: همچنین ۱۶ هزار و ۳۰۸ ترانسفور ماتور در استان نصب شده است.
مهندس نواب ،مجموع طول شبکه فشار متوسط و ضعیف زمینی و هوایی استان را ۱۹ هزار و ۴۸۶ کیلومتر بیان و خاطر نشان کرد: هم اکنون ۸۰ درصد مشترکان توزیع برق استان در بخش خانگی، ۱۳.۵ درصد در بخش تجاری، ۲.۳ درصد عمومی، ۱.۷ درصد صنعتی و ۱.۴ درصد کشاورزی است.
وی مجموع مشترکان شرکت توزیع برق استان را ۷۰۱ هزار نفر ذکر کرد و گفت: استان از لحاظ تعداد مشترکان صنعتی در کشور رتبه نخست را دارد تصریح کرد: ۵۶درصد انرژی برق در استان صرف مشترکان صنعتی می‌شود.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان یزد تعداد کل روستاهای برقدار استان را ۹۲۳ روستا اعلام کرد و افزود: ۹۹.۷۲ روستاهای استان از نعمت برق برخوردار هستند.
وی همچنین مجموع تعداد چاه‌های کشاورزی استان را ۲ هزار و ۲۸۲ حلقه چاه بیان و تصریح کرد: از این تعداد ۲ هزار و ۱۹۶ حلقه چاه یعنی ۹۶.۲ درصد از نعمت برق بهره‌مند هستند.
این مسئول تعداد نیروگاه‌های خورشیدی در استان را ۳۰۴ نیروگاه با ظرفیت ۳۷.۸ مگاوات بیان کرد و افزود: از یکهزار و ۹۷۲ میلیون کیلووات ساعت فروش انرژی تا پایان مرداد، تقریبا ۹۶۰ میلیون کیلو وات ساعت برای صنعت و ۲۸۰ میلیون کیلووات ساعت برای کشاورزی است .
وی میزان پیک بار مصرف برق استان را یکهزار و ۱۱ مگاوات بیان کرد و گفت: پیک بار برق مصرف استان در پنج ماهه نخست امسال ۸.۷ درصد رشد داشته است.
نواب ادامه داد: در سالجاری بخاطر همراهی بخش صنعتی ، کشاورزی و خانگی هیچ گونه قطعی برق نداشتیم که از همه مشترکان در این زمینه قدردانی می شود.
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان یزد بدهی مشترکان به این شرکت را ۱۶۸ میلیارد تومان عنوان و گفت : از این مبلغ ۳۵ میلیارد تومان مربوط به بخش خانگی ، ۹ میلیارد تومان کشاورزی، ۸۰ میلیارد تومان صنعت ، عمومی ۱۷ میلیارد تومان و مابقی سایر مصارف است.
وی از مشترکان خواست که نسبت به بدهی خود اقدام کنند زیرا شرکت با مشکل نقدینگی روبرو است .
  • منبع خبر : ایرنا