آغاز سال تحصیلی جدید، پانزدهم شهریور ماه و مطابق با دستور العمل‌های ستاد کرونا خواهد بود.

به گزارش صبح ساباط، رییس آموزش و پرورش استان گفت: البته بازگشایی مدارس مطابق با دستور العمل‌های ستاد کرونا خواهد بود که در صورت سفید بودن هر منطقه آموزش به صورت حضوری و در صورت زرد یا قرمز بودن وضعیت مناطق آموزش به صورت غیر حضوری و از طریق شبکه‌های مجازی و شبکه آموزش صدا و سیما و از راه‌های مختلف خواهد بود.

دانا فر با بیان اینکه سی و یکم مرداد ماه پایان زمان ثبت نام دانش آموزان در مدارس است از مردم خواست با توجه به اینکه رعایت اصول بهداشتی و حفظ امنیت دانش آموزان از اهداف اصلی شورای آموزش و پرورش است هر چه سریع‌تر برای ثبت نام فرزندان خود در مدارس اقدام کنند.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان هم در این نشست از نگرانی والدین دانش آموزان از وضعیت سلامتی فرزندان خود در مدارس خبر داد و گفت: به رغم اینکه تا چند روز دیگر زمان ثبت نام دانش آموزان در مدارس پایان می‌یابد، اما تا کنون تنها ۷۳ درصد دانش آموزان پایه اول ابتدایی در مدارس ثبت نام کرده اند و عملا ۷ هزار و ۵۰۰ دانش آموز این مقطع ثبت نام نشدند.

خانم بهادر زاده همچنین با اشاره به اینکه پارسال ۱۹ هزار نفر دانش آموز ثبت نام شده در مقطع پیش دبستانی داشتیم افزود: متاسفانه به رغم اهمیت این مقطع تحصیلی امسال تنها ۷۵۰ نفر در این مقطع ثبت نام کردند که زنگ خطر بازگشت به سیستم آموزشی سی سال قبل را به گوش می‌رساند.

وی عامل اصلی این نگرانی والدین دانش آموزان را شیوع گسترده بیماری کرونا دانست و تاکید کرد: مطمئنا بازگشایی مدارس مطابق با دستورالعمل‌های ستاد مقابله با کرونا و رعایت اصول بهداشتی خواهد بود.

بررسی وضعیت آموزش‌های مهارتی و هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای استان از دیگر برنامه‌های این نشست بود.

معاون آموزش متوسطه استان با اشاره به رویکرد توسعه آموزش‌های مهارتی در استان گفت: به رغم استقبال خوب مردم از این مدارس متاسفانه کمبود فضا و امکانات مانع جذب تمامی متقاضیان تحصیل در این حوزه تحصیلی شده است.

کارآموز با بیان اینکه هم اکنون ۱۸ هزار دانش آموز در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای استان آموزش‌های مهارتی را فرا می‌گیرند گفت: بیش از ده هزار نفر دانش آموز دیگر داریم که علاقه‌مند تحصیل در هنرستان‌ها هستند که متاسفانه کمبود فضا و امکانات پشت در‌های بسته قرار می‌گیرند و به اجبار در رشته‌های نظری ادامه تحصیل می‌دهند.
وی از دستگاه‌های اجرایی استان خواست با در اختیار قرار دادن امکانات خودشان دانش آموزان استان را در این زمینه یاری کنند.

استاندار یزد هم در این نشست رویکرد توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در آموزش و پرورش را خوب دانست و گفت امروز نیروی کار ماهر از نیاز‌های صنایع استان است که این نوع آموزش‌ها می‌تواند این نیاز را مرتفع کند.

طالبی با اشاره به اینکه امروز مشکل عمده استان تحصیلکرده‌های بیکار است افزود: در حالی این موضوع تمامی سطوح جامعه یزد را آزار می‌دهد که برخی از شرکت‌های دانش بنیان به علت نبود نیروی تحصیلکرده متخصص در رشته مورد نظر خود تمامی مجموعه خود را به استانی دیگر منتقل کرده است و این مهم نشان از نبود توازن در رشته هاست.

وی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از تحصیلکرده هی بیکار در رشته‌هایی است که بازار کار آن‌ها کم است و باید با تنوع بخشی در رشته‌ها و توسعه رشته‌های مهارت محور برای رفع این مشکل کمک کرد.

در ادامه این نشست همچنین کم تحرکی در دانش آموزان استان نیز مورد بحث بررسی قرار گرفت.

معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش استان گفت: هم اکنون ۳۰ درصد دانش آموزان استان به علت کم تحرکی دچار چاقی هستند که این میزان از آمار کشوری بالاتر است.

خلیلی با بیان اینکه چاقی بسیاری از بیماری‌ها را در سنین بالاتر در پی دراد افزود به منظور مقابله با این پدیده طرح کنترل وزن و چاقی را در دستور کار داریم.

وی با بیان اینکه این طرح از اواسط شهریور ماه در تمامی مدارس استان اجرایی می‌شود و ۲۴۰ هزار دانش آموز استان را زیر پوشش قرار خواهد داد گفت: افزایش اطلاعات و آگاهی مردم از طریق آموزش والیدین و دانش آموزان و نیز تغییر سبک زندگی مردم از طریق این آموزش‌ها بخشی از برنامه‌های این طرح خواهد بود.

معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش استان افزود: غربالگری دانش آموزان و ایجاد برنامه ۳۰ دقیقه ورزش برای دانش آموزان از دیگر برنامه‌های این طرح خواهد بود.

در ادامه این نشست وضعیت معلمان خرید خدمت آموزش و پرورش استنان نیز بررسی شد و مقرر شد با نامه نگاری و پیگیری از طریق سازمان استخدامی کشوری و وزارت آموزش و پرورش افراد مشومول این طرح از طریق آزمون‌های ستخدامی آموزش و پرورش با قید اولویت در مدت سه تا ۴ سال استخدام شوند.

  • منبع خبر : خبرگزاری صداوسیما