رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد از رشد ۲۲۷ درصدی تعداد صدور پروانه گلخانه‌ها یزد خبر داد.

به گزارش صبح ساباط، محمدرضا خلف‌باغی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان یزد اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی یک سازمان عمومی خصوصی عضو محور و بهره‌بردار است که در حدود ۳۷۰۰ عضو حقیقی و ۳۰۰ عضو حقوقی دارد.

وی گفت: در سال گذشته در ۲۶ رشته در قالب آب, کشاورزی, منابع طبیعی و محیط زیست فارغ‌التحصیلان عضو سازمان هستند.

رئیس سازمان مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی افزود: در زمینه امور اراضی اولین استانی هستیم که به کلیه امور اراضی ورود پیدا کرده و کلیه خدمات, مجوزها و پروانه‌های کسب مورد نیاز در زمینه‌های گلخانه, قارچ خوراکی, گیاه پزشکی, دامپروری و شیلات به مدت ۶۰ روز از زمان شروعِ مراجعه به سامانه تا واگذاری زمین ارائه می‌شود.

وی گفت: رشد ۲۲۷ درصدی در صدور تعداد پروانه گلخانه‌ها, ۲۳۳ درصد رشد از نظر سطحی در صدور پروانه بهره‌برداری از گلخانه‌ها و رشد ۱۳۸ درصدی در حوزه دامپروری نسبت به سال ۹۷ داشته‌ایم.

رئیس سازمان مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان با اشاره به اینکه ۲ درصد منابع کشاورزی کشور در اختیار استان یزد است بیان کرد: ۲۵۹۵ مجوز آماده سرمایه‌گذاری هستند یعنی کسانی که برای زمینی که داشتند یا زمینی که به آنها داده شده پروانه تأسیس دریافت کردند و ۱۶۶۰ مجوز موافقت برای افرادی که باید زمین و آب مورد نظر خود را برای سرمایه‌گذاری پیگیری کنند, صادر شده است.

وی افزود: به طور کلی ۴۲۵۵ نفر با اشتغال بیش از ۱۰ هزار نفر برای سرمایه‌گذاری اقدام کردند.

خلف‌باغی گفت: سال گذشته روزانه یک مجوز در حوزه گلخانه و دامپروری صادر شد اما امسال در ۴ ماهه نخست سال, ۶۴۱ مجوز در استان صادر شده است.

وی صدور مجوز را دروازه سرمایه‌گذاری دانست و گفت: با توجه به محدودیت‌هایی که در صدور مجوز داریم در ۴ ماهه نخست امسال, در صدور مجوز رتبه چهارم و در میانگین عملکردی آن رتبه پنجم را در کشور داریم.

رئیس سازمان مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان همچنین با اشاره به افزایش هشت هکتار گلخانه به سطح گلخانه‌های استان گفت: در صدور پروانه بهره‌برداری گلخانه در ۳ ماه نخست امسال در رتبه یک کشوری قرار گرفته‌ایم.

وی رفع موانع کسب و صدور مجوزها را از اهداف این سازمان برشمرد و گفت: امیدواریم به جایی برسیم که بتوانیم قطعات آماده برای سرمایه‌گذاری داشته باشیم یعنی استعلامات از قبل گرفته شده باشد و زمین و قطعات آماده باشد و سرمایه‌گذار و صدور مجوز زمین به هم وصل شوند.

خلف‌باغی آمایش و پایش گلخانه‌ها در شهرستان‌های یزد و اشکذر را از دیگر اهداف سازمان دانست و تشریح کرد: در این پایش و آمایش برای اولین بار در استان و کشور اطلاعات دقیقی در مورد تعداد مجوزهای صادرشده برای گلخانه‌ها, تعداد گلخانه‌های غیرمجاز که بدون پروانه کسب اقدام به ساخت و ساز کردند, مخاطرات آبی استان و بافت سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی به دست آمده است.

وی با اشاره به اینکه در چند سال گذشته حضور اتباع بیگانه در گلخانه‌ها افزایش یافته بیان کرد: سازمان مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی متولی راه‌اندازی است و نظارت بر اشتغال و همچنین آموزش مهارت‌های لازم به شاغلین در این حوزه مربوط به دستگاه‌های دیگر است که باید در این زمینه اتفاقات بیشتر و جدیدتری صورت بگیرد.

این مسئول استانی ۷۰ درصدِ گلخانه‌های استان را در مناطق فهرج و اکرمیه معرفی کرد و گلخانه‌ها را بهترین فرصت و مکان برای اشتغالزایی به ویژه برای بانوان برشمرد و افزود: اگر شرایط گلخانه‌ها با سازه‌های استاندارد در استان رایج‌تر شود و آموزش‌های لازم به کارمندان و کارگران این حوزه داده شود می‌توان امیدوار بود تا ۲ سال آینده رویکرد حضور اتباع بیگانه در گلخانه‌ها کمتر شود.

 وی تشریح کرد: نگاه به تولید در کشور مالکانه است یعنی کسی که یک واحد تولیدی به کار می‌اندازد مالک آب و خاک و سرمایه‌گذار است; درصورتی که در سراسر جهان کسی که دانش, مهارت و آگاهی دارد سرمایه‌گذار است و دست به تولید می‌زند بنابراین در بخش کشاورزی اگر نگاه دانش محور و عالمانه جایگزین نگاه مالکانه شود بدون شک در آینده‌ای نزدیک شاهد تحولات بزرگی در زمینه اشتغال‌زایی بخش کشاورزی به ویژه برای جوانان و بانوان خواهیم بود.

خلف‌باغی با توجه به مشکلات آبیِ استان و توسعه روز به روز گلخانه‌ها گفت: تبدیل زمین‌های زراعی و کشاورزی به منازل مسکونی در استان از نگرانی‌های این سازمان است و نگاه تیزبین رسانه‌ها باید به این امر کمک کند و حتی استان یزد به عنوان استانی کویری و کم آب پیشتاز باشد تا جلوی تبدیل زمین زراعی به مسکونی گرفته شود.

  • منبع خبر : تسنیم یزد