معاون برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد: به منظور کمک به توسعه شهرستان بهاباد ۳ و نیم درصد کل اعتبارات استان را به این شهرستان اختصاص دادیم.
به گزارش صبح ساباط، معاون برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان با اشاره به اینکه شهرستان بهاباد جزء ۳۱ شهرستان کمتر توسعه یافته کشور است، گفت: سهم جمعیتی این شهرستان ۱ و ۵۱ صدم درصد از کل جمعیت استان است و این اقدام در راستای کمک به توسعه شهرستان صورت گرفت.
فرماندار بهاباد هم در این نشست با قدردانی از فعالیت‌های انجام شده در این شهرستان افزود: در حالی که نظام نامه توسعه بهاباد بر افزایش اعتبارات به این شهرستان تاکید دارد میزان اعتبارات شهرستان نسبت به سال قبل کاهش داشته است.
خانی زاده بر لزوم نگاه مساعد دستگاه های اجرایی به این شهرستان تأکید کرد و ادامه داد: کمبود نیروی انسانی در ادارات از مشکلات پیش روی توسعه بهاباد است و همه نهاد‌های استانی باید در این زمینه به یاری شهرستان بپردازند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هم با تاکید بر اینکه میزان اعتبارات اختصاص یافته به بهاباد بر اساس نظام نامه توسعه شهرستان است، گفت: اعتبارات در بسیاری از بخش‌ها افزایش یافته و در برخی از محل‌ها سقف اعتبارات کاهش داشته و این کاهش باعث کاهش سقف کل اعتبارات شده است.
حسینی پور همچنین افزود: مباحث مربوط به دستگاه‌های اجرایی نیز با ایجاد مجتمع ادارات در بهاباد مرتفع می‌شود اما متاسفانه به علت اینکه ساختمان‌های اداری آنجا یا استیجاری است یا اینکه سخت به فروش می‌رسد تاکنون برای ایجاد این مجتمع ناموفق بوده ایم.
معاون اقتصادی استاندار هم با اشاره به اینکه بهاباد از مزیت‌های خوبی نظیر معدن و کشاورزی برخوردار است، گفت: بهاباد نباید با این مزیت‌ها عنوان محرومیت را با خود یدک بکشد.
عظیمی توسعه بر اساس مزیت را راهی برای رفع مشکل مهاجرت و اشتغال این شهرستان دانست و تاکید کرد: مشکل بیکاری این شهرستان تا پایان سال ۱۴۰۰ با راه اندازی واحد‌های بزرگ و تامین زیر ساخت‌ها، راه اندازی کارآفرینی‌ها و حمایت از صنایع دامی و کشاورزی و بوم گردی مرتفع خواهد شد.
نماینده مردم بافق بهاباد خاتم ابرکوه و مهریز در مجلس نیز با انتقاد از عدم استفاده بهینه از اعتبارات استانی برای توسعه بهاباد گفت: تعطیلی برخی شعبه های بانکی در بهاباد به محرومیت بیشتر این شهرستان می انجامد.
تعیین تکلیف گندله سازی، دریافت کد بیمارستانی برای بهاباد، کمک به راه اندازی ساختمان تامین اجتماعی آنجا، تکمیل فاز دوم جاده بافق بهاباد، تصویب راه اندازی چند کارخانه فراوری در بهاباد و اختصاص دو درصد عوارض معادن به این شهرستان از جمله پیشنهاد‌های صباغیان برای کمک به توسعه شهرستان بهاباد بود که به دستور استاندار جزء مصوبات این نشست قرار گرفت.
وی همچنین با بیان اینکه هم اکنون ۱۶۰ لیتر در ثانیه آب بهاباد به چادر ملو اختصاص یافته است، گفت: این میزان آب زیاد است و هر چند این معدن کمک‌هایی نیز به بهاباد می‌کند، اما کافی نیست و باید برای توسعه این شهرستان تلاش بیشتر کند.
استاندار یزد هم بر لزوم تلاش بیشتر دستگاه های اجرایی برای رفع محرومیت در بهاباد تأکید کرد و گفت: برای افزایش اعتبارات به بهاباد به عنوان شهرستان کمتر توسعه یافته کشوری تلاش می کنیم برای این امر ردیف ویژه‌ای اختصاص یابد.
طالبی با اشاره به ظرفیت‌های موجود شهرستان بهاباد در بخش‌های مختلف تاکید کرد: برای توسعه این شهرستان در این بخش‌ها برنامه مدونی نداریم و باید در این زمینه برنامه‌ای مدون شود تا چشم انداز توسعه روشن‌تر باشد.
وی با ارائه پیشنهاد تشکیل کارگروهی برای مشخص شدن وضعیت آب و برق شهرستان های بهاباد و خاتم، جذب سرمایه در بخش صنعت و معدن این شهرستان را نیز از امور قابل پیگیری برای رفع محرومیت این شهرستان عنوان کرد.
  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران