نقی تقوایی گفت: میزان اهدای خون در استان در چهار ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش 14 درصدی مواجه بوده است.
به گزارش صبح ساباط، نقی تقوایی با گرامیداشت روز اهدای خون با بیان اینکه از زمان شیوع  ویروس کرونا مراجعه به مراکز انتقال خون کاهش داشته است، گفت: میزان اهدای خون در استان در چهار ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۱۴ درصدی مواجه بوده است.

وی ادامه داد: در چهار ماه نخست امسال ۱۵ هزار و ۳۹۳ نفر به به مراکز انتقال خون استان یزد مراجعه داشته‌اند که از این تعداد ۱۲هزار و ۲۳۳ نفر موفق به اهدای خون شدند.

مدیرکل انتقال خون استان یزد افزود: بیش از ۶۴ درصد مراجعه کنندگان اهدای خون در این مدت مربوط به اهداکنندگان مستمر و بیش از ۲۴ درصد اهداکننده باسابقه بوده‌اند و حدود ۱۱ درصد نیز برای بار اول خون خود را اهدا کرده‌اند.

تقوایی با اشاره به مشارکت پایین بانوان یزدی در امر اهدای خون گفت: از مجموع اهدا کنندگان خون در استان در چهار ماهه نخست امسال، ۳٫۳ درصد را بانوان و ۹۶٫۷ درصد را آقایان تشکیل می‌دهند.

وی عنوان کرد: در این مدت نزدیک به ۱۹ هزار و ۵۰۰ واحد خون و فرآورده‌های خونی به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در استان و بیش از دو هزار واحد خون و فرآورده‌های خونی نیز به استان‌های همجوار که نیاز داشتند تحویل داده شده است.

تقوایی ضمن دادن اطمینان خاطر به شهروندان برای مراجعه به مراکز انتقال خون گفت: در مجموع مردم دارالعباده استقبال خوبی از اهدای خون دارند به نحوی که متوسط اهدای خون در کشور به ازای هر هزار نفر ۲۴ نفر است در حالی که این میزان در استان یزد ۳۵ در هر هزار نفر است.

مدیرکل انتقال خون استان یزد با اشاره به پویش شکرانه سلامت در خصوص اهدای پلاسما بهبودیافتگان کووید ۱۹ تصریح کرد: همه افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده اند و در محدوده سنی ۱۸ تا ۶۰ سال قرار دارند و یک ماه از بهبودی کامل آنها گذشته است، در صورت داشتن شرایط لازم برای اهدای پلاسما به اداره کل انتقال خون یزد واقع در صفاییه، میدان ابوذر مراجعه نموده و ضمن شرکت در این پویش در جهت نجات جان بیماران این اداره کل را یاری کنند.

  • منبع خبر : یزد رسا