مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران گفت: بزرگترین کارخانه گندله سازی سه چاهون کشور در بافق ماه آینده به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش صببح ساباط، رضا فلاح مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بافق گفت: در سال جهش تولید و با تلاش متخصصان داخلی کارخانه گندله سازی سه چاهون بافق تا یک ماه دیگر به بهره برداری کامل می‌رسد.

او افزود: این کارخانه حلقه حیاتی میان سنگ آهن و فولاد است و تست تولید آن با موفقیت انجام شد.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بافق ادامه داد: در شرایط تحریم و شیوع کرونا کار تجهیز و راه اندازی متوقف نشد و با همه‌ی مشکلات این مهم در بافق محقق شد.

او بیان داشت: در این تست ۹ دیسک روزانه بیش از ۱۵۰ تن گندله خام تولید می‌کنند و در حال حاضر حدود ۲۵ درصد ظرفیت تولید شد.

فلاح افزود: ظرفیت اسمی کارخانه روزانه ۱۷ هزارتن گندله است که این میزان تولید برای تولید سالانه پنج میلیون تن گندله ضروری است.

او گفت: این کارخانه با سرمایه گذاری چهار هزار میلیارد تومان و سود سالانه یکهزار و ۲۰۰ میلیارد تومان، تحول بزرگی را در اقتصاد و آبادانی منطقه بافق به ارمغان دارد.

مدیرعامل سنگ آهن مرکزی بافق تصریح کرد: ظرفیت اشتغالزایی این کارخانه بالغ بر ۵۵۰ نفر مستقیم و بیش از دو هزار نفر غیر مستقیم است.

فلاح بیان داشت:با راه اندازی این طرح، ماده اولیه تعدادی از واحد‌های فولاد سازی به روش احیا مستقیم تامین شده و از خروج معادل ارزش افزوده‌ی ایجاد شده جلوگیری می‌شود.

او گفت: ارزش افزوده تبدیل کنسانتره سنگ آهن به گندله بسیار بالا بوده و دوره‌های بازگشت سرمایه در طرح‌های گندله سازی حدود دو تا سه سال است که با راه انداری آن سالانه از خام فروشی بیش از دو میلیون تن کنسانتره آهن جلوگیری شود.

مدیرعامل سنگ آهن مرکزی بافق تصریح کرد:دسترسی آسان به راه آهن سراسری کشور، وجود مراکز مصرف این محصول در منطقه، و اشتغالزایی از مهمترین مزایای احداث این کارخانه در بافق است.

۱۳ کیلومتری از شهر بافق به سمت شمال غربی که برویم پروژه‌ای بزرگ سالهاست در حال احداث است، کارخانه گندله سازی سه چاهون بافق، پروژه‌ای بزرگ که با بهربرداری از آن چغارت بافق صنعتی می‌شود و یک قدم تا تولید فولاد نزدیک می‌شود.

پروژه کارخانه گندله سازی سه چاهون بافق که ظرفیت تولید سالانه پنج میلیون تن گندله آهن و محصولات میانی زنجیره فولاد را دارد وبا مساحت ۷۰۰ هزار مترمربع و ۳۵۰ هزار مترمربع زیربنا در شهرستان بافق در حال تکمیل است.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران